Як паритися разом з рабами: Гід по римській бані

Віталій Воробей

За розмахом і кількістю послуг римські терми нагадували сучасні аквапарки. Відвідувачі часто проводили там весь день. WAS покаже, чим вони займалися.

i

Публічні лазні в Римі з’являються в 3 столітті до нашої ери, терми – на 400 років пізніше. В Римі вони зачинилися після завоювання варварами, в 5 столітті. У Візантії продовжували працювати до 15 століття.

Римська історія творилася в публічних лазнях і термах – величезних аквацентрах з власними садами, бібліотеками, спортивними майданчиками. Там зустрічали друзів, укладали контракти і вчиняли змови. Там же вбивали ворогів. У термах, що належали імператорам, відчувалася велич Риму.

На водні процедури приходили разом з друзями, почтом, рабами або наодинці – це не вважали дивним. Жіночий час – ранок, чоловічий – день і вечір. Імператорські укази забороняли відвідування парилень разом, але заборона не стосувалася повій.

Символічна вартість входу була доступна більшості римських громадян. Багатії сплачували ще й додаткові послуги: охорону речей, масаж, їжу і напої.

Терми Каракалли (3 століття н.е.), Рим, Італія. Фото: teldridge + keldridge / Flickr
Терми Каракалли (3 століття н.е.), Рим, Італія. Фото: Darold Massaro / Flickr

Роздягальня → 

Аподитерій – перше приміщення, куди потрапляв відвідувач. Тут можна було залишити речі рабам-гардеробникам, капсаріям. В Римі їх вважали жадібними і злодійкуватими людьми.

«Аподитерій», Лоуренс Альма-Тадема, 1886 рік. Джерело: Wikiart
Аподитерій в термах Форуму (Помпеї). Фото: UR Alumni Travel & Learn / Flickr

Спортмайданчик → 

Ставлення до кулачних боїв, бігу, гри в м’яч, фехтування на палестрі було неоднозначним. З одного боку – гігієнічна необхідність. Фізичними вправами займалися, щоби відкрити пори перед парильнею. З іншого – римляни були прагматичними людьми, і спорт заради спорту засуджували. Поет Марціал говорив, що замість гімнастики краще би виноградники копали.

«Дівчата на спортмайданчику». Вілла дель Казале, мозаїка. Сицилія, IV століття н.е. Джерело: Le Musée absolu / Wikipedia
Палестра в римських термах Сім’є. Ніцца, Франція. Джерело: Wikipedia

Прохолодний басейн →

У фригідарії обмивалися перед відвідуванням гарячого тепідарію або охолоджувалися після парильні. Молодь, як правило, весь час проводила в басейні.

«Фригідарій», Лоуренс Альма-Тадема, 1890 рік. Джерело: Wikipedia
Фригідарій в термах Форуму, Помпеї. Фото: Wknight94 / CC BY-SA 3.0

Кімната підготовки →

Тепідарій – велика зала для відпочинку та підготовки до високих температур. Тут починалося спілкування. Підлога і стіни тепідарію були прикрашені мозаїками і фресками, стеля зображала зоряне небо. Працювали фонтани, стояли скульптури, в тому числі і дуже дорогі. Жінки часто залишалися тут, чоловіки йшли далі – в кальдарій.

«Тепідарій», Лоуренс Альма-Тадема, 1853 рік. Джерело: Wikipedia
Тепідарій. Фото: Müge Arseven / Flckr

Лазня → 

Кальдарій – зала для миття. В термах Діоклетіана в ній могли одночасно перебувати 3000 осіб. В кальдарії не було ніякого декору, натомість були басейни з холодною і гарячою водою. Замість мила і губок використовували скребла. За окрему плату раб міг потерти спину.

За легендою, якось імператор Адріан побачив в лазні шановного ветерана, якому через бідність доводилося тертися спиною об стіну. Адріан подарував солдатові золото і рабів. Під час наступного візиту імператора об стіну лазні терлися вже десятки людей. Коли вони сказали Адріану, що у них немає грошей, імператор відповів:

«Так потріть спини одне одному!»

«Кальдарій», Вейнгартнер Педро, 1990 рік. Джерело: Wikipedia
Кальдарій в термах Форуму, Помпеї. Фото: Carole Raddato / CC BY-SA 2.0

Суха сауна →

Найбільш стійкі продовжували банний ритуал в гарячому лаконікумі. Лікарі того часу вважали, що жар корисний для здоров’я. Тому зала була заповнена хворими, інвалідами. Люди похилого віку нерідко вмирали тут, не розрахувавши власних сил.

По завершенню процедур можна було замовити масаж.

Лаконікум в Чедвортській римській віллі. Англія. Джерело: Wikipedia

Бібліотека і лекторій

Римляни проводили в термах весь день, і після купання йшли їсти, читати і слухати ораторів. «Лазні, вино і кохання руйнують наше тіло, але й утворюють життя лазні, вино і кохання», – говорили вони. Філософ Сенека, навпаки, вважав терми руйнівними для моралі городян:

«Коли почали будувати величні чисті лазні, люди стали бруднішими».

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter