7 величних снів: Що приховує підсвідомість героїв історії?

Сучасна психологія вважає сновидіння надійним джерелом інформації про людину. WAS і сервіс онлайн-психотерапії TreatField разом розбираються в несвідомому видатних людей.

Сновидіння — один з найбільш таємничих феноменів людської психіки. Лише в 1930-х роках за допомогою електричних сигналів вченим вперше вдалося зареєструвати активність мозку в період сну. Пізніше з’ясували, що наш мозок ніколи не «відпочиває»: вночі працює активніше, ніж вдень.

Для WAS сни інтерпретують психологи, засновники платформи онлайн-психотерапії TreatField Антон Федорець та Ілля Полудьонний.

У 20 столітті з’явився ряд нових наук про людську свідомість: сомнологія вивчає процес сну, онейрологія намагається пояснити феномен сновидінь. 1953 року американські нейрофізіологи відкрили «фазу швидкого сну». У цей час спостерігається підвищена активність головного мозку, можна помітити, як очі швидко рухаються під повіками. Весь сюжет сну, який нам здається дуже довгим і наповненим подіями, може вміститися в кілька хвилин.

Ключова функція сновидіння — переживання емоцій, які не були оброблені свідомістю в стані неспання.

Отже, 7 історичних персонажів розповідають про свої сни. З точки зору сучасної науки їх пояснюють психотерапевти TreatField.

1 століття до н.е.

Гай Юлій Цезар

Вже немолодий за римськими мірками політик, йому 39, їде керувати провінцією Іспанія. Там він бачить уві сні, як ґвалтує свою матір Аврелію. Тлумачі пояснили, сон означає, що Цезар отримає владу над рідною землею. Диктатором Риму він стане за 13 років.

Як зрозуміти цей сон? Антон Федорець:

Можна було б все списати на Фрейда й Едипів комплекс, але є альтернативні варіанти. Можливо, через цей сон Юлій Цезар намагався грубо придушити свою фемінність. Зазвичай агресія щодо жіночних проявів психіки викликана вразливістю перед ними. Чоловіки, які вважають любов слабкістю, часто тримаються, як воїни і загарбники. Можливо, майбутній диктатор був закоханий і відреагував на це агресією.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Ви боїтеся бути м’якою, ніжною, вразливою людиною, і намагаєтеся за будь-яку ціну уникнути цих почуттів. Сучасна психотерапія інтерпретує сни про інцест як знак гострої потреби в близькості з дорогою вам людиною при тому, що ви відчуваєте неможливість її досягти.

14 століття

Бригіта Шведська

До смерті чоловіка Бригіта вела звичайне життя аристократки в середньовічній Швеції, а потім постриглася в черниці й заснувала орден бригіток. Відома своїми одкровеннями, які приходили їй у снах. Визнана святою.

В одному з найвідоміших снів до Бригіти з’явилися ангели і поклали їй на язик препуцій — крайню плоть Ісуса, яка вважалася тоді важливою християнською святинею. Від цього черниця відчула насолоду у всьому тілі.

Як зрозуміти цей сон? Ілля Полудьонний:

Сон наводить на думку, що Бригіта поспішила з рішенням постригтися в черниці. У 14 столітті ще не знали про лібідо, але це не скасовувало його існування.

Цей сон про сильне еротичне бажання і таке ж сильне його придушення. Бажання знайшло вихід в несвідомому, створивши еротичний і одночасно сакральний образ Ісуса.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Якби ми розбирали цей сон під час сеансу психотерапії, то обов’язково виявили за образом Ісуса якусь симпатичну людину з вашого оточення.

1819 століття

Наполеон Бонапарт

У кінці 1790-х генералу наснилася жінка в сльозах й в подертому одязі, вона обіймала його за коліна. Перед тим, як зникнути, жінка простягнула Наполеону кільце. Ворожка не змогла розтлумачити сон. За кілька років, прийшовши до влади, Бонапарт здогадався, що жінка була Францією.

1807 року Олександр I і Наполеон уклали Тільзитське перемир’я. Росія визнавала європейські завоювання Франції, обіцяла військову допомогу й участь в торговій блокаді Великобританії.

Після зустрічі з російським імператором Наполеон побачив сон: на нього напав ведмідь, роздер плоть та вирвав серце.

Як зрозуміти цей сон? Антон Федорець:

Можна провести аналогію між сном Наполеона зі змученої жінкою і сном Цезаря про насильство над матір’ю. Французький генерал відмовлявся визнавати в собі фемінні складові особистості. Уві сні він відкидав їх – жінка плаче, стоячи на колінах. Можливо, Наполеон намагався придушити співчуття до країни або конкретної людини.

Образ ведмедя в другому сні відображає страх поразки. Уві сні наші страхи найчастіше втілюються в якийсь конкретний і зрозумілий образ: дикого звіра, монстра, страшної людини.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Це означає, що «жіноча» сторона вашої особистості залишається невизнаною. Наприклад, чоловік в спробі зберегти свій образ сильного і рішучого відмовляється визнати перед собою і показати світу, що співчуття, ніжність, вразливість теж існують в його душі.

19 століття

Авраам Лінкольн

Щоб зберегти єдність країни, 16-му президенту США довелося вести війну з конфедерацією південних, аграрних рабовласницьких штатів. Прихильники південців почали готувати замах на Лінкольна ще до вступу його на посаду.

У перші дні квітня 1865 року, за кілька днів до смерті, Лінкольн розповів своєму охоронцю про дивний сон. Президенту наснилося, що він бачить в Білому домі закритий тканиною труп. Навколо стояли солдати. Лінкольн запитав, хто загинув. «Президента вбили», — відповів один із солдатів.

У травні Південь капітулював, закінчилася Громадянська війна. Радість перемоги була затьмарена смертю Лінкольна. 14 квітня президента смертельно поранили під час театральної вистави.

Як зрозуміти цей сон? Ілля Полудьонний:

Наша психіка здатна передчувати небезпеку і реагувати на загрозу. Відчуття небезпеки часто не доходить до усвідомлення, але воно нікуди не дівається і проявляється через сновидіння. У Лінкольна вистачало ворогів, і не дивно, що президент побачив цей сон.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Ваша психіка попереджає, що ви в небезпеці. Потрібно зрозуміти, про що саме сигналізує мозок, і наскільки загроза реальна.

20 століття

Адольф Гітлер

Коли почалася Перша світова, 25-річний художник Адольф Гітлер пішов у німецьку армію. Він служив самовіддано, але якось задрімав на бойовому посту і побачив кошмар, ніби вибух поранив його осколками і заживо поховав в траншеї. Гітлер прокинувся і пережив напад панічної атаки.

Як зрозуміти цей сон? Ілля Полудьонний:

Прокидатися з панічною атакою на фронті — це нормально. Панічна атака може виникнути, якщо ми відчайдушно намагаємося взяти ситуацію під контроль, але не можемо. Справа не лише в страху смерті, який загострюється на війні, а й в безсиллі, відсутності контролю над власним життям.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Страх бути похованим заживо є у багатьох. Якщо ви не берете участь у бойових діях, такий сон свідчить, що ви переживаєте втрату контролю над чимось вкрай важливим: над бізнесом, стосунками, дітьми.

Маршал Жуков

Після смерті Сталіна 1953 року верхівка радянської еліти почала боротьбу за право зайняти місце диктатора. В інтригах брав участь і міністр оборони, маршал Георгій Жуков. 1955 року він пише дружині в листі свій сон:

«Я стояв й милувався заходом сонця на березі моря, вдивляючись в знайомі образи на узбережжі Гагри. Зайшло яскраве сонце, і я побачив плаваючих рибок. Двох з них я зловив, а одна плавала десь далеко. Піймавши її, я кинув рибу в човен до інших, але що я бачу? Хвіст у неї риб’ячий, а голова змії. За кілька хвилин, поки я думав, вона виповзла з човна і кинулася мені на груди. Звиваючись, ця гадюка витягувала свою голову, а жало вилося навколо моєї шиї. Всі мої спроби схопити її були марними. Прокинувшись, я добре пам’ятав її зелені очі, золотисто-коричневу шкіру… »

Як зрозуміти цей сон? Антон Федорець:

Це сон про конкуренцію. Образ гадюки не варто сприймати як зовнішню небезпеку: це агресивна частина самого Жукова. Уві сні він бачить себе і жертвою, й нападником одночасно.

Можливо, йому було складно воювати зі «своїми». На війні всі засоби проти ворога хороші, але війна з однопартійцями не здається його підсвідомості правильною.

Я бачу подібні сни. Що це може означати?

Це може свідчити про відчуття зовнішньої небезпеки і водночас — про бажання нападати. Задумайтесь, чого ви побоюєтеся? Яку свою злість, роздратування, агресію ви відмовляєтесь визнавати? Кого збираєтесь «вкусити», і чому боїтеся свого бажання «атакувати»?

Стівен Кінг

Одним з найстрашніших романів Стівена Кінга вважається «Мізері». Сюжет наснився автору 1985 року на борту літака. Це був важкий період для письменника: він боровся із наркоманією й алкоголізмом.

Кінгу наснилася жінка, яка тримала його в ув’язненні. Вона його мучила, знімала шкіру, годувала обрізками сирого м’яса.

Сон ліг в основу роману про автора та його психопатичну фанатку. Книга була опублікована 1987 року. Однойменний фільм отримав «Оскара» і «Золотий глобус».

Як зрозуміти цей сон? Антон Федорець:

Жінка символізує болісну залежність від алкоголю і кокаїну. У сновидінні сконцентровані біль, відчуття нестачі сил, страх не впоратися.

І кат, і жертва — це сам Кінг. Гарна ілюстрація того, що психіка уві сні збирає всіх наших внутрішніх героїв.

Я бачу подібні сни. Що робити?

Написати книгу. Стати відомим. Заробити. Сходити до психолога.

 

TreatField — онлайн-платформа практичної психології та психотерапії. Пошук фахівця, відеоконсультації й оплата на сайті.

Обрати свого психотерапевта

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter