Ілля Муромець — чий він богатир?
У Києві перейменовують парк Дружби народів. Тепер, коли йде російсько-українська війна, назву, що дісталась від СРСР вважають неактуальною. Віднині зона відпочинку називатиметься «Муромець». Слизька тема, адже походження воїна не встановлене.
Парк «Муромець» розташований на острові посеред Дніпра. Згідно з переказами, там стояв табір, звідки богатирі вирушали найматися на службу до київського князя Володимира. Острів на 100 % український, а Ілля чий?
Встановити це за рештками богатиря неможливо. Традиційно вважається, що мощі Іллі Муромця зберігаються в печерах Києво-Печерської лаври. Тридцять років тому кістки вивчили судмедексперти. Дізналися, що зріст небіжчика за життя був 177 сантиметрів — цілком богатирські габарити для Середньовіччя. Бугри на кістках говорять про розвинену мускулатуру, загоєні переломи — про войовниче минуле. Череп має ознаки акромегалії. Така патологія простежується, наприклад, у боксера Миколи Валуєва.
За легендою, Ілля лежав паралізованим на печі 33 роки, поки не був зцілений старцями. Дійсно, експерти виявили на хребцях скелета сліди спондилоартрозу
, який може прикувати людини до ліжка і лікується костоправами.
Ким і звідки був Ілля, неможливо встановити точно через нестачу письмових джерел. Тому WAS приводить набір фактів, які використовують прихильники різних версій:
1. Богатир Ілля — головний герой 15 російських і 4 українських билин. Всі вони записані не раніше середини 19 століття.
2. Витязь Ілля з Русі (Ilias von Riuzen) фігурує в німецьких епічних поемах 13 століття. Давньоруські літописи не знають такого воїна.
3. Першу згадку про Іллю Муромця знайдено в листі, який 1574 року Оршанський староста Філон Кміта відправив доглядачеві Тракайського замку. Послання написане мовою Великого князівства Литовського, яку в залежності від свого громадянства вчені зараз називають «старобілоруською», «староукраїнською» або «західноруською»:
Nieszczasnij ja dworanin, zhib jesmi w nendzy, a bolsz z žalu: ludi na kaszy perejeli kaszu, a ja s hołodu zdoch na storožy. Pomsti Bože hosudariu hrechopadenie, chto rozumiejet, bo prijdet czas, koli budiet nadobie Ilii Murawlenina i Sołowia Budimirowicza, prijdet czas, koli budiet služb naszych potreba.
4. У листі Ілля зветься Муравлянином. Австрійський дипломат Еріх Лясота, який побував в Києві 1594 року, пише про богатиря Моровліна. Відомі й інші варіанти прізвиська: Муравленін, Муровець, Муромлян, Мурин.
5. Російські билини стверджують, що Ілля походить з «села Карачарово під Муромом», українські — з «міста Муромля».
6. На початку 20 століття російськими вченими була висунута версія, яка вказувала батьківщиною богатиря село Карачов біля стародавнього Моровійська на Чернігівщині.
7. Преподобний Ілля, чиї мощі зберігаються в Києво-Печерській лаврі, канонізований 1643 року під ім’ям «Іллі з Мурома» і називається серед можливих прототипів героя. Згідно з цією теорією, літній Муромець постригся в ченці і помер близько 1188 року.
8. Біографія преподобного Іллі суперечить богатирським билинам. Якщо Муромець жив у 12 столітті, він не міг служити померлому в 11 князю Володимиру.
9. Посол Еріх Лясота і монах Афанасій Кальфойський називають похованого в Лаврі богатиря Іллею Чобітком.
10. У 9 столітті кочові угорці завоювали Велику Моравію
, але на сході Чехії залишилося слов’янським невелике князівство Моравія. В середині 10 століття там володорював Олег Моравський з роду Рюриковичів.
У Никонівському літописі 16 століття записано: «седоша на реце именем Морава… и прозвашася Моравляне…». Ілля Муромець (Моровлін) може бути звідти родом.
Історики не можуть визначити точну батьківщину Іллі Муромця, і це стає політичним питанням.
«Чий Ілля?» = «Ви за кого?»
Вирішуйте самі.
(На обкладинці: пам’ятники Іллі Муромцю в Муромі і Чернігові.)