У Києві перейменовують парк Дружби народів. Тепер, коли йде російсько-українська війна, назву, що дісталась від СРСР вважають неактуальною. Віднині зона відпочинку називатиметься «Муромець». Слизька тема, адже походження воїна не встановлене.

Парк «Муромець» розташований на острові посеред Дніпра. Згідно з переказами, там стояв табір, звідки богатирі вирушали найматися на службу до київського князя Володимира. Острів на 100 % український, а Ілля чий?

Встановити це за рештками богатиря неможливо. Традиційно вважається, що мощі Іллі Муромця зберігаються в печерах Києво-Печерської лаври. Тридцять років тому кістки вивчили судмедексперти. Дізналися, що зріст небіжчика за життя був 177 сантиметрів — цілком богатирські габарити для Середньовіччя. Бугри на кістках говорять про розвинену мускулатуру, загоєні переломи — про войовниче минуле. Череп має ознаки акромегалії. Така патологія простежується, наприклад, у боксера Миколи Валуєва.

За легендою, Ілля лежав паралізованим на печі 33 роки, поки не був зцілений старцями. Дійсно, експерти виявили на хребцях скелета сліди спондилоартрозу, який може прикувати людини до ліжка і лікується костоправами.

Ilia Muromets Virostuk
Український спортсмен Василь Вірастюк позує для пам’ятника Іллі Муромцю. Джерело: Офіційна сторінка мера Києва, facebook.com/merkieva

Ким і звідки був Ілля, неможливо встановити точно через нестачу письмових джерел. Тому WAS приводить набір фактів, які використовують прихильники різних версій:

1. Богатир Ілля — головний герой 15 російських і 4 українських билин. Всі вони записані не раніше середини 19 століття.

2. Витязь Ілля з Русі (Ilias von Riuzen) фігурує в німецьких епічних поемах 13 століття. Давньоруські літописи не знають такого воїна.

3. Першу згадку про Іллю Муромця знайдено в листі, який 1574 року Оршанський староста Філон Кміта відправив доглядачеві Тракайського замку. Послання написане мовою Великого князівства Литовського, яку в залежності від свого громадянства вчені зараз називають «старобілоруською», «староукраїнською» або «західноруською»:

Nieszczasnij ja dworanin, zhib jesmi w nendzy, a bolsz z žalu: ludi na kaszy perejeli kaszu, a ja s hołodu zdoch na storožy. Pomsti Bože hosudariu hrechopadenie, chto rozumiejet, bo prijdet czas, koli budiet nadobie Ilii Murawlenina i Sołowia Budimirowicza, prijdet czas, koli budiet služb naszych potreba.

Ilia Muromets
«Богатирі», Віктор Васнецов, 1881–1898 рр. Ілля Муромець у центрі. Джерело: Третьяковська галерея

4. У листі Ілля зветься Муравлянином. Австрійський дипломат Еріх Лясота, який побував в Києві 1594 року, пише про богатиря Моровліна. Відомі й інші варіанти прізвиська: Муравленін, Муровець, Муромлян, Мурин.

5. Російські билини стверджують, що Ілля походить з «села Карачарово під Муромом», українські — з «міста Муромля».

Ilia Muromets
«Ілля Муромець та Соловей Розбійник». Лубок, 1887 рік. Джерело: New York Public Library Digital Collections / nypl.org
Ilia Muromets
«Сильний і хоробрий богатир Ілля Муромець». Російський лубок, літографія Івана Голишева, 1868 рік. Джерело: New York Public Library Digital Collections / nypl.org

6. На початку 20 століття російськими вченими була висунута версія, яка вказувала батьківщиною богатиря село Карачов біля стародавнього Моровійська на Чернігівщині.

7. Преподобний Ілля, чиї мощі зберігаються в Києво-Печерській лаврі, канонізований 1643 року під ім’ям «Іллі з Мурома» і називається серед можливих прототипів героя. Згідно з цією теорією, літній Муромець постригся в ченці і помер близько 1188 року.

Ilia Muromets
Мощі Іллі Печерського. Фото: Wikipedia / Iliya / CC BY-SA 3.0
Russian saint Ilia Muromets Russian icon. End 19 c.
«Святий Ілля Муромець». Ікона кінця 19 століття. Джерело: Журнал «СНД» / Wikipedia

8. Біографія преподобного Іллі суперечить богатирським билинам. Якщо Муромець жив у 12 столітті, він не міг служити померлому в 11 князю Володимиру.

9. Посол Еріх Лясота і монах Афанасій Кальфойський називають похованого в Лаврі богатиря Іллею Чобітком.

10. У 9 столітті кочові угорці завоювали Велику Моравію, але на сході Чехії залишилося слов’янським невелике князівство Моравія. В середині 10 століття там володорював Олег Моравський з роду Рюриковичів.

У Никонівському літописі 16 століття записано: «седоша на реце именем Морава… и прозвашася Моравляне…». Ілля Муромець (Моровлін) може бути звідти родом.


Історики не можуть визначити точну батьківщину Іллі Муромця, і це стає політичним питанням.

«Чий Ілля?» = «Ви за кого?»

Вирішуйте самі.

(На обкладинці: пам’ятники Іллі Муромцю в Муромі і Чернігові.)

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter