Проблеми перших урбаністів на прикладі Чатал-Гьоюку

Сучасні міста страждають від перенаселення. Люди прибувають, забудовники штампують житлові комплекси. Про довкілля, транспортну і соціальну інфраструктури дбають замало. Чимало містян по всьому світі потопають у смітті та в каналізаційних стоках, страждають через епідемії та кримінал.

Цим проблемам вже 9 тисяч років.

У червні 2019 року в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences опубліковано статтю групи археологів і антропологів, що проаналізували результати 25 років розкопок на пагорбі Чатал-Гьоюк на півдні Туреччини. У 8–6 тисячолітті до нашої ери там існувало одне з перших в історії поселень міського типу, де мешкали 3–8 тисяч людей.

Чатал-Гьоюк показує, до чого призводить тісне сусідство великої кількості людей протягом довгого часу.

Спалахи насильства

Вивчення 93 скелетів показало, що в періоди перенаселеності протоміста збільшувалась частка мерців зі слідами насильства. На 25 % черепів знайшли серйозні пошкодження від невеликих круглих снарядів. Археологи вважають, що стріляли з пращі. Серед жертв були 13 жінок і 10 чоловіків. 12 черепів мали кілька прижиттєвих травм.

Тіснота й антисанітарія

Житлові будинки стояли так щільно, що двері розміщували на даху, й люди лазили додому по драбинах. Домівки ці навряд чи б здалися вам затишними: всередині на стінах і підлогах знайдені залишки людських і тваринних фекалій.

Розмаїття хвороб

Перенаселення і бруд створили рай для патогенних мікроорганізмів. Не дивно, що 33 % досліджених скелетів мають ознаки серйозних бактеріальних інфекцій. Платою за харчування багатими на вуглеводи зерновими стало псування зубів: 13 % жіночих і 10 % чоловічих мають ознаки карієсу.

Люди покинули пагорб Чатал-Гьоюк через тисячу років. Вважають, що протомісто занепало через екологічні проблеми. За костями ніг видно, що з часом мешканці стародавнього поселення почали більше ходити — ресурсів поблизу ставало все менше.

«Сучасне людство має такі ж проблеми, які були в жителів Чатал-Гьоюка, хіба що масштабніші», — відзначає керівник дослідження Кларк Спенсер Ларсен.

Далі читайте про катастрофу бронзової доби.

На обкладинці: Скелет людини з розкопок Чатал-Гьоюк. Фото: Çatalhöyük / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter