Армії престолів у реальному світі: Дотракійці

«Гра престолів» – фантастичний сюжет серіалу розгортається в світі, який письменник Джордж Мартін зібрав із фрагментів справжньої історії людства. Дотракійці, Північани, Бездоганні, Ланністери, Залізнонароджені — WAS покаже прообрази армій «Гри престолів» і пояснить на реальних прикладах, як такі війська треба перемагати.

Фото: HBO

ДОТРАКІЙЦІ В СЕРІАЛІ

Степові кочівники, спритні вершники, божа кара для сусідів по континенту Ессос — такими в «Грі престолів» показані дотракійці. Смагляві та чорняві, все життя вони проводять верхи й називають себе «кінними владиками». Єдине постійне поселення — священне місто Ваїс-Дотрак. Основні промисли — розведення коней, грабіжницькі набіги та рекет вільних міст Ессоса. У походи відправляються всім плем’ям: за воїнами на возах слідують жінки, діти та старі.

Рід військ: легка кавалерія
Зброя: вигнутий меч, далекобійні луки, важкі батоги
Захист: щитів не носять, обладунки вважають вибором боягузів
Тактика: масові лобові атаки

Фото: HBO

ТАТАРИ В ІСТОРІЇ

В образі життя, тактиці й зброї дотракійців легко впізнаються кримські татари. У 15 столітті вони почали свої набіги на землі Великого князівства Литовського, Речі Посполитої та Московського царства. Відтоді економіка Кримського ханства кілька століть трималася на зборі данини й торгівлі захопленими людьми.

Данина не рятувала від грабунків прикордонні області, та її надсилали, щоб татари не палили міста. Небезпека була реальною. Так, 1482 року хан Менґлі I Ґерай захопив і розграбував Київ, що стояв тоді на краю литовських володінь. Після татари взяли Житомир. Канів і Черкаси змогли відбитися. 1495 року Менґлі Ґерай вогнем і мечем пройшовся по Волині. Рівне спалили, але міський замок встояв.

У 16 столітті кримці шість разів ходили на Москву. Чотири напади було відбито. Але 1521 року татарське військо пішло від міста лише після того, як московський князь Василь III визнав себе данником хана. 1571 року, коли на троні сидів Іван IV Грозний, татари нарешті спалили Москву і вивели від 60 до 150 тисяч бранців.

Тривалих облог кримські татари не вели. Якщо не вдавалося взяти місто з ходу, вони грабували округу і рухалися далі. Татари славилися своєю легкою кіннотою, що представляла величезну небезпеку для супротивника на відкритій місцевості.

Сутичка козаків з татарами. Картина Юзефа Брандта, деталь, 1890 рік. Джерело: Wikimedia Commons
Татарський вершник, 16 століття. Гравюра Авраама де Брейна. Джерело: Illustrations de Diversarum gentium armatura equestris, 1540-1587. / Bibliothèque nationale de France

ПОРАЗКА ТАТАР

Приклад стратегії, ефективної проти армії татарсько-дотракійского типу, дає битва під Мартиновим 1624 року. Тоді 5-тисячна армія Речі Посполитої під началом Станіслава Конєцпольського дала на березі Дністра бій 10-тисячній орді ногайського мурзи Кантемира, яка поверталася зі здобиччю з набігу на Галичину. Польське військо складалося майже з однієї тільки кавалерії: 600 крилатих гусарів, 2 тисячі панцерних козаків, 1,5 тисячі легких кавалеристів, 500 вершників шляхетського ополчення та три сотні піхотинців.

Козаки й легка кавалерія зустріли атаку татар, після чого відійшли під захист пересувного табору. Під обстрілом з рушниць і луків противники знітилися і почали відступати. Кавалерія Конєцпольського відрізала їм шлях назад і багатьох скинула в Дністер. Кантемир пробував контратакувати, але поляки переправилися на південний берег Дністра, де стояли ворожі обози. Під загрозою втрати здобичі татари побігли. Мурза врятувався, але військо його було розбите.

Вершник панцирної кавалерії. Картина Юзефа Брандта, 1890 рік. Джерело: Wikimedia Commons
Гуситський вагенбург. Мініатюра початку 15 століття. Джерело: Wien Bildarchiv der Österreichischen Nationalbibliothek

ЯК ПЕРЕМАГАТИ ДОТРАКІЙЦІВ

  • Гарячий характер не дає дотракійцям використовувати переваги потужних луків і довго вести обстріл з дистанції. Вони кинуться у ближній бій і, не маючи обладунків, стануть вразливі.
  • Захистіть піших стрільців і метальні машини пересувним табором вагенбургом. Нехай через укриття вони зустрічають вершників хмарою стріл.
  • Наскоками і фальшивими відходами легкої кавалерії виманюйте дотракійців до зони ураження вагенбургу.
  • Надішліть кінний загін обійти ворога з флангу і напасти на обоз. Це змусить дотракійців розділити сили.
  • Готуйте середню кавалерію: досить швидку, але захищену обладунками й щитом. Її завдання — наздоганяти й громити дотракійців, коли вони втомляться вбиватися об вагенбург і почнуть відступати.
  • Моліться Сімом!

Дивіться восьмий сезон «Гри престолів» легально, в будь-якому місці, в зручний для вас час, в HD-якості через інтерактивне телебачення від ВОЛЯ або додаток Воля TV (Android, iOS).

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter