Раніше не було краще: люди вбивають природу вже тисячі років

Антропоцен. Так називається нинішня геологічна епоха — період в який людство дуже серйозно впливає на екосистему планети. Багато вчених вважають, що він триває з початку 20 століття. Однак нове дослідження свідчить: людина почала глобально змінювати поверхню Землі «під себе» тисячі років тому.

В рамках дослідницького проєкту ArchaeoGLOBE група вчених з австралійського Університету Квінсленда збирала інформацію від археологів з усього світу щодо оцінок землекористування за останні 10 тисяч років. Результати були дивовижними: виявилось, що діяльність землеробів, скотарів і мисливців-збиральників суттєво змінила земну поверхню вже протягом 4 тисяч років.

Вчені погоджуються, що сучасний рівень антропогенних глобальних змін куди масштабніше стародавнього, але довгостроковий кумулятивний ефект від діяльності ранніх виробників їжі не варто недооцінювати — він значно більший, ніж думають багато людей сьогодні.

«Навіть дрібне перелогове землеробство може викликати значні зміни, якщо розглядати його у великому масштабі й протягом тривалого часу», — говорить доктор Андреа Кей.

Її колега Ніколь Бойвін відзначає: «Археологи мають дуже важливі дані для оцінки довгострокових впливів людини на довкілля, але вони залишаються невикористаними в глобальному контексті». Тому дослідники з Квінсленда застосували інноваційний підхід масового онлайнового збирання даних регіональних експертів до об’єднаної археологічної бази.

Вчені вважають, що використаний ними співробітницький підхід дає змогу краще зрозуміти раннє землекористування як рушій довгострокових глобальних екологічних змін. Вони переконані, що їхнє дослідження може допомогти планувати майбутні кліматичні сценарії.

Концепцію антропоцену першим розробив засновник Української академії наук, всесвітньо відомий геохімік Володимир Вернадський. Наприкінці 1930-х він сформулював її в рамках своєї теорії ноосфери, заявивши про «наукову думку як геологічну силу». Сам термін «антропоцен» в сучасному сенсі вперше вжив у 1980-х американський еколог Юджин Стормер, а популяризував пізніше голландський хімік Пауль Крутцен.

Дізнайтеся, скільки людей треба вбити, щоб зупинити глобальне потепління.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter