Із США до КНДР

Проміняти США на Північну Корею — можна. Але не назавжди.

Корейська війна стала моделлю конфліктів майбутнього. Супердержави (СРСР і Китай з одного боку; США і Великобританія з іншого) зіткнулися на чужій території; не намагалися перенести бойові дії в інші країни і не застосовували ядерну зброю.

У липні 1953 року перемир’я між Північною і Південною Кореями розділило півострів по 38-й паралелі. Сторони домовилися, що не повертатимуть полонених на батьківщину проти їхнього бажання. Так на Півдні лишилися 22 тисячі китайців і північнокорейців, а на Півночі — 327 південнокорейців, 1 британець і 21 військовослужбовець армії США. Незабаром їх переправили до Китаю.

Усі американці зазнали «ганебного звільнення» з армії. Це мало несподівані наслідки: коли вони захотіли повернутися додому, то змогли уникнути військового трибуналу, оскільки вважалися цивільними людьми.

1. Клеренс Адамс. Назвав причиною зради дискримінацію афроамериканців на батьківщині. Під час В’єтнамської війни вів з Китаю радіопередачі англійською, переконував чорношкірих солдатів не застосовувати зброю. У 1966 році повернувся в США, відкрив китайський ресторан.

2. Говард Адамс. Працював на паперовій фабриці. За інформацією на 2002 рік, жив у Китай, відмовлявся від спілкування із західними журналістами.

3. Альберт Бельом. Виходець з Бельгії. 10 років працював у Китаї на паперовій фабриці, потім переїхав до Антверпену.

4, 5, 6. Озо Белл; Вільям Коварт, Льюїс Гріггс. Не змогли вивчити китайську і були відправлені працювати до колгоспу. Повернулися в США 1955 року і зажадали від армії виплат за час, проведений на території противника. Верховний суд постановив, що всі троє можуть отримати платню за період між потраплянням до полону і ганебним звільненням.

7. Річард Корден. Повернувся додому в 1961 році, залишався комуністом до самої смерті.

8. Руфус Даглас. Помер від хвороби через кілька місяців після потрапляння в Китай.

9. Джон Данн. У Китаї одружився з чешкою ​​і 1959 року переїхав до Чехословаччини.

10. Ендрю Фортуна. До захоплення в полон отримав дві медалі «Бронзова зірка» за хоробрість. Повернувся до США 1957-му.

11. Семюель Хокінс. Одружився в Китаї з росіянкою, переїхав з нею до США в 1957 році. Домігся від уряду зміни «ганебного звільнення» на інше формулювання, що дозволило йому отримувати деякі ветеранські пільги.

12. Ерлі Пейт. Працював на паперовій фабриці. Повернувся додому в 1956-му.

13. Скотт Раш. Одружився з китаянкою. За 10 років з сім’єю переїхав до США.

14. Лоуелл Скіннер. Одружився з китаянкою, але кинув її перед поверненням додому в 1963 році.

15. Ларенс Салліван. Повернувся додому в 1958-му.

16. Річард Теннесон. Поїхав до США в 1955-му.

17. Джеймс Венеріс. Став переконаним комуністом, працював на сталеливарну заводі, взяв китайське ім’я Лао Вен. Відвідав США в 1976 році, але знову повернувся до Китаю.

18. Гароль Уебб. Одружився в Китаї з полькою. У 1966 році переїхав до Катовіце, в 1988 році повернувся у США. Йому присвячена пісня «Turncoat / Перебіжчик» групи Youth Defense League.

19. Вільям Уайт. У Китаї одружився, здобув вищу освіту в сфері міжнародного права. Повернувся в Америку в 1965-му.

20. Морріс Вілліс. Грав у баскетбол за команду Пекінського університету, одружився. У 1965 році повернувся в США, працював в Гарвардському університеті, написав книгу.

21. Аарон Вілсон. До армії не зміг закінчити навіть 9-й клас, легко піддався комуністичній пропаганді. Повернувся додому в 1956-му році, повісив на дворі прапор США на 6-метровому флагштоку. В інтерв’ю говорив: «Америка — найвеличніша країна в світі. Я не розумів цього в 17 років, але тепер знаю точно».

фото: AP/FOTOLINK/EastNews

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter