Конан наш

15 серпня в Україні відзначали День археолога, і в краєзнавчому музеї Миколаєва представили свіжу знахідку — давньогрецьку ритуальну посудину 6–5 століть до нашої ери. На презентацію запросили губернатора Миколаївської області Олексія Савченка. Відео його виступу стало хітом у соціальних мережах.

«Эта находка говорит о том, что, может, Николаев еще раз докажет, что это исторический город. И вообще то, что происходило у нас, это не просто с тех времен, когда был и Конан, о котором вспоминал Арнольд Шварценеггер, с нашим “Диким Садом”, а еще и много-много того, что мы можем показать миру», — за ці слова Савченко цькують, що не зовсім заслужено.

Конан — вигаданий герой книг американського письменника Роберта Ірвіна Говарда. Але автор зробив його кіммерійцем, а в 1-му тисячолітті до нашої ери, під час міграції з Закавказзя це плем’я пройшло через територію сучасної Миколаївської області.

Кіммерійців згадують ассирійські хроніки, «Одіссея» Гомера, Геродот у своїй «Історії». У 1930-х роках в Миколаєві, на місці перетину Південного Бугу та Інгулу (зараз там заповідник «Дикий сад»), були виявлені залишки кіммерійського порту. Можливо, саме про нього йдеться в «Одіссеї»: «Закотилось сонце й покрилися тьмою усі шляхи, а судно наше досягло кінця глибокого океану. Там народ і місто людей кіммерійських».

Роберт Говард помістив своїх кіммерійців у вигадану ним Гайборійську еру між 20 000 та 9500 роками до н. е. При цьому письменник назвав їх предками кельтів і дав головному герою кельтське ім’я. У 1930-х роках, коли він писав цикл про Конана, походження кельтів від кіммерійців було мейнстрімною науковою теорією. Сучасні історики вважають це малоймовірним.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter