За три хвилини до кінця світу

З 1947 року «Бюлетень вчених-атомників», який видає Чиказький університет, запустив символічний Годинник Судного дня. Редакція вимірює міжнародну напругу в кількості хвилин до опівночі — Апокаліпсису. У рік заснування проекту до кінця світу залишилося 7 хвилин.

Стрілка коливалася вперед-назад, а 1984 року опинилася в положенні «3 хвилини до Апокаліпсису». П’ятнадцять лауреатів Нобелівської премії вирішили тоді, що чергове загострення відносин між США і СРСР наблизило глобальну катастрофу. Однією з причин кризи стала американська Стратегічна оборонна ініціатива. Про запуск СОІ 23 березня 1983 року оголосив президент США Рональд Рейган.

За аналогією з фільмом, проект назвали «програмою зоряних війн». У ньому справді було багато фантастики: надпотужні комп’ютери, бойові лазери, супутники-перехоплювачі, орбітальні дзеркала, атомна картеч. Сполучені Штати прагнули панування на орбіті та перехоплювати там балістичні ракети ворога.

Скептики вважали СОІ «великою аферою президента Рейгана». Можливо, це було правдою. Та головне, що Радянський Союз повірив і втягнувся в коштовну гонку озброєнь.

Стратегічну оборонну ініціативу скасували 1993 року, але СРСР через економічні проблеми розпався ще раніше. Щоправда, це не покращило ситуацію в світі. З 2018 року стрілка показує «2 хвилини до кінця світу»: через ракетні випробування КНДР, запальний характер Дональда Трампа і кліматичні зміни.

Читайте далі про улюблену зброю Гітлера.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter