Тест Вони так (не) казали
Один із найпоширеніших видів історичних фальсифікацій в інтернеті – це вигадані «цитати великих». Величезна кількість сайтів, пабліків та особистих акаунтів у соцмережах сповнені картинок із портретами видатних діячів минулого та їхніми мудрими висловлюваннями. Вони мають надихати, спонукати до самовдосконалення та підтверджувати правильність тієї чи іншої ідеології. Навіть найбільша банальність та дурість починає виглядати пристойно, якщо її висловив геній політики, науки чи мистецтва.
Давайте пограємо у гру. WAS обрав для вас 10 відомих постатей минулого, яких часто цитують у мережі. І для кожного – по дві фрази. Одна дійсно належить цій людині, другу було сказано або написано кимось іншим. Спробуйте вгадати, де яка.
Отже, тест на фейкові цитати.
1. Лао-Цзи, легендарний китайський філософ
Вкажіть справжню цитату
«Навіть шлях у тисячу лі починається з першого кроку»
Справжня. Це слова з філософського твору «Дао де цзін», автором якого вважають Лао-Цзи. Глава 64, рядок 12.
«Якщо хтось зробив тобі погано, не кидайся в бій і не поспішай мститися, просто сядь на березі річки і чекай, поки повз тебе пропливе труп твого ворога»
Фейк. Популярний вислів приписують також Конфуцію та Сунь-цзи, і іноді підписують як народне прислів’я. Насправді вперше ця фраза пролунала в американському фільмі 1993 року «Сонце, що сходить». Вірогідно, авторами є сценаристи стрічки Філіп Кауфман, Майкл Крайтон та Майкл Бекс.
2. Отто фон Бісмарк, канцлер Німмеччини
Вкажіть справжню цитату
«Політика — це мистецтво можливого»
Справжня. Ця фраза пролунала в інтерв’ю газеті St. Petersburgische Zeitung у 1867 році.
«Могутність Росії може бути підірвана лише відділенням від неї України»
Фейк. Видання Deutsche Welle навіть робило запит до Фонду Бісмарка. Доктор наук Ульф Моргенштерн однозначно заявив «Нічого такого Бісмарк не говорив. І не міг говорити». І справа не лише в тому, що подібних слів немає в жодному тексті «залізного канцлера». Бісмарк був дотримувався ідеї єдності імперій — і Німецької, яку він створив, і Російської.
3. Марк Твен, американський письменник
Вкажіть справжню цитату
«Ніколи не сперечайтеся з ідіотами. Ви опуститеся до їхнього рівня, де вони вас задавлять своїм досвідом»
Фейк. Центр досліджень Марка Твена присвятив легендарній фразі окрему статтю. Виявилося, що вперше вона пролунала у 1950-х. Її озвучив актор Юл Бріннер. Автором фрази він назвав свого приятеля, французького письменника Жана Кокто.
«Чутки про мою смерть були перебільшенням»
Справжня. Ці слова містив лист письменника до читачів New York Journal у 1897 році. Перед чим світом дійсно прокотилися чутки про те, що Твен помер.
4. Махатма Ганді, індійський національний лідер
Вкажіть справжню цитату
«Сатана досягає найбільших успіхів, коли він з’являється з іменем Бога на вустах»
Справжня. Ці слова є у збірці статей та промов Ганді «Битва за свободу», що вийшла у 1922 році.
«Спочатку вони тебе не помічають, потім сміються з тебе, потім борються з тобою. А потім ти перемагаєш»
Фейк. Схожі слова належать Ніколасу Клейну, профспілковому адвокату з США. Виступаючи на Конвенції об’єднаних швейних робітників Америки у 1918 році, він зокрема заявив про страйкуючих робітників: «Спочатку вони вас ігнорують. Потім вони висміюють вас. Потім на вас нападають і хочуть спалити. А потім вони будують вам пам’ятники.»
5. Вінстон Черчилль, прем’єр-міністр Великої Британії
Вкажіть справжню цитату
«Сталін прийняв Росію з сохою, а залишив з атомною бомбою»
Фейк. Міф про слова Черчилля розійшовся Радянським Союзом з листа викладачки Ніни Андрєєвої «Не можу поступатися принципами», опублікованого у 1988 році газетою «Радянська Росія». Це був відомий маніфест сталіністки-консерваторки, яка виступала проти Перебудови. Реальним автором слів є британський історик-комуніст Ісаак Дойчер, який у трохи різній формі наводить їх у кількох текстах - зокрема у статті про Сталіна в Британській енциклопедії.
Ще кілька фраз, які насправді не належать Черчиллю, зібрані
в нашому матеріалі.
«Демократія є найгіршою формою правління, за винятком всіх тих інших форм, які були випробувані у той чи інший час»
Справжня. Це уривок із промови Черчилля у Палаті Громад у 1947 році.
6. Йосип Сталін, радянський диктатор
Вкажіть справжню цитату
«Смерть однієї людини – трагедія, смерть мільйонів – статистика»
Фейк. Це змінена читата з «Чорного обеліску» Ремарка: «Однак, мабуть, завжди так буває, що смерть однієї людини — це смерть, а смерть двох мільйонів — лиш статистика.»
«Жити стало краще, товариші. Жити стало веселіше»
Справжня. Це фрагмент промови Сталіна на першій Всесоюзній нараді стаханівців у 1935 році.
7. Адольф Гітлер, німецький диктатор
Вкажіть справжню цитату
«Ми тоді переможемо Росію, коли українці та білоруси повірять, що вони не росіяни»
Фейк. Схоже на те, що у вуста нацистського лідера ці слова вклав якийсь російський імперець. З якою метою — зрозуміло. У 2010-му російська організація «Уральський магніт» розклеювала листівки з такою цитатою в трамваях міста Перм. І хоча ініціатива цілком вписувалася в історичні уявлення російської влади, цитування Гітлера (хай навіть фейкового — зрештою, навряд чи хтось про це тоді замислювався) — то вже було занадто. Прокуратура розпочала перевірку, наклад листівок вилучили.
«Я не буду воювати проти жінок і дітей. Я наказав, щоб мої повітряні сили обмежились атаками на військові цілі»
Справжня. Це фрагмент промови Гітлера в Рейхстагу 1 вересня 1939 року, після нападу на Польщу. До речі, в нас було відео з іншими його фразами, які викликають асоціації з сучасними подіями.
8. Степан Бандера, голова революційної фракції ОУН
Вкажіть справжню цитату
«Росія є тільки одна — імперіялістична, і так буде доти, доки російський імперіялізм не буде дощенту розторощений, а російський народ не вилікується з нього через пізнання, що його імперіялізм приносить йому самому найбільше лиха — жертв, терпінь і падіння»
Справжня. Такі слова є у статті Бандери «Третя світова війна і визвольна боротьба.»
«І настане час, коли один скаже: «Слава Україні!» — і мільйони відповідатимуть: «Героям Слава!»
Фейк. У всіх відомих нині текстах та інтерв’єю Бандери згаданої фрази немає.
9. Джохар Дудаєв, чеченський національний лідер
Вкажіть справжню цитату
«Росія зникне з лиця Землі, коли зійде українське сонце»
Фейк. Рідкісний випадок - ми знаємо в деталях, як виникла фальшивка. У 2014 році один просербський російськомовний паблік у соцмережах поширював картинку зі словами, які нібито належать президенту Сербії Слободану Мілошевичу: «НАТО помре, коли зійде російське сонце» (тут достовірність теж викликає сумніви). А українець Андрій Дідух заради тролінгу зробив пародію зі словами чеченського лідера. Несправжню цитату Дудаєва підходили популярний тоді політив Олег Ляшко та ресурс «Кавказ-Центр», після чого вона зажила власним життям. За словами Дідуха, особливо кумедно виходило, коли «дудаєвську» фразу наводили його викладачі в університеті.
«У Криму ще буде бійня. Україна ще схлеснеться з Росією на непримиренних»
Справжня. Так, Джохар Дудаєв зробив такий прогноз в інтерв’ю 1995 року.
10. Білл Гейтс, засновник Microsoft
Вкажіть справжню цитату
«Якщо в електронному листі є щось про «збільшення» — напевно це спам»
Справжня. Фраза з інтерв’ю BBC 2004 року.
«640 Кб має бути достатньо для кожного»
Фейк.
Майбутній мільярдер нібито зробив таку заяву в 1981 році. Але сам він пізніше неодноразово підкреслював: казав у житті чимало дурниць, але не таку.