Викопні черепахи-гіганти. Навіщо їм були роги на панцирі?

У Венесуелі дослідили панцир, можливо, найбільшої черепахи в історії планети. Вона жила 13–7 мільйонів років тому й важила понад тонну.

Залишки представників виду Stupendemys geographicus палеонтологи вперше знайшли в 1970-х, але раніше їм вдавалося виявити лише поодинокі фрагменти, з яких неможливо було сказати про вид щось конкретне. Проте роботи з пошуку тривали, і науковцям зрештою вдалося знайти та склеїти практично повний панцир. Він виявився гігантським — 2,5 м у довжину. За підрахунками науковців, тварина важила понад 1100 кг. Це вдвічі більше за розміри найбільшого нині існуючого виду черепах.

Залишки черепах Stupendemys, крім Венесуели, знаходили також на територіях сучасних Бразилії та Колумбії. Цей вид був прісноводним, а його представники жили в болотах по всій північній частині Південної Америки.

Палеонтолог Родольфо Санчез поряд із панциром Stupendemys geographicus. Фото: Edwin Cadena/University of Zurich

Схоже, самці виду відрізнялись від самок. На деяких, але не на всіх, панцирах палеонтологи виявили роги. На їхню думку, рогами володіли лише самці й використовували їх переважно для боїв з іншими самцями. Ріг найбільшого знайденого екземпляра має пошкодження, яке дослідники вважають наслідком двобою з іншим самцем. Бої між самцями за територію спостерігають у деяких сучасних прісноводних черепах. Самці виду також були більшими за самок.

Попри гігантські розміри, Stupendemys не були найбільшою рептилією у своєму болоті. Поряд з ними у цей період проживали пурусзаври (родичі сучасних кайманів), які виростали до 12 м у довжину. Саме пурусзаврам приписують сліди укусів на знайдених панцирах, а в одному з них навіть знайшли зуб. Автори дослідження припускають, що Stupendemys geographicus вимерли через зміни клімату в регіоні, викликані формуванням Андських гір.

Читайте далі, як наші предки крали здобич в інших хижаків.

На обкладинці: розкопки залишків гігантської черепахи. Фото: Edwin Cadena/University of Zurich