Мексика
У Мексиці відкрили храмовий комплекс мая. Де всі статуї?
У штаті Табаско на півдні Мексики археологи за допомогою лазерів виявили найбільшу з відомих споруд мая. Ця знахідка може кардинально змінити уявлення дослідників про суспільство мая.
Споруда, знайдена в місцевості Агуада Фенікс, — це горизонтальна платформа з глини та ґрунту. Вона сягає 1400 метрів у довжину та від 9 до 15 метрів у висоту. Автори дослідження вважають, що споруду використовували для релігійних ритуалів. Парадоксально, але саме гігантські розміри не дозволяли знайти її раніше.
«Про це місце не було відомо, тому що воно дуже плоске та велике. Воно виглядає як природний ландшафт. Але на лідарі стає видно, що воно має дуже ретельно сплановану форму»,
— коментує один з авторів дослідження, професор з Університету Арізони Такеші Іномата.
Знахідку вдалося зробити завдяки технології лідару. Працює це так: спеціальний пристрій, встановлений на літак або дрон, під час польоту випускає пучки лазерних променів. Апарат фіксує, як промені відбиваються від поверхні. Таким чином дослідники отримують тривимірне зображення поверхні землі. Лідар може «дивитися» крізь рослинність, тож в лісистих районах це дозволяє археологам зекономити роки наземних досліджень.
Подальші розкопки споруди показали, що її збудували між 1000 та 800 роками до н. е. Цей період в історії мая називають докласичним. Культура мая тоді все ще формувалася і на неї сильно впливали сусідні ольмеки — перша велика цивілізація Мезоамерики. Ольмеки будували великі міста, мали писемність та централізовану владу.
Однак в Агуада Фенікс не знайшли ані статуй правителів, ані інших ознак того, що храм збудували за наказом згори. Це відрізняє його й від пам’яток ольмеків, і від більш пізніх споруд мая. Автори дослідження припускають, що будівництво комплексу було результатом добровільної самоорганізації місцевих жителів. «Можливо, аби втілювати такі масштабні проекти, не обов’язково мати добре організовану державну владу», — кажуть автори знахідки.
Споруда в Агуада Фенікс змусить дослідників переглянути уявлення про докласичний період мая. Раніше вважалося, що монументальна архітектура з’явилась в них внаслідок зміцнення вертикалі влади в маянських містах-державах. Та схоже, що зв’язок між появою центральної влади та будівництвом масштабних культових споруд не був настільки прямим.
Археологи продовжують вивчати район Агуада Фенікс. Наразі планують краще дослідити зв’язки між ольмеками та ранніми мая в регіоні, а також більше дізнатися про суспільну організацію місцевого населення.
Читайте далі про людські жертвопринесення в Мезоамериці.
На обкладинці: 3D-зображення комплексу на основі зйомок лідаром. Джерело: Takeshi Inomata / University of Arizona