13974

Архіви свідчать: Ватикан відмахнувся від даних Шептицького про Голокост

Лише на початку березня 2020 року Святий Престол відкрив архів папи римського Пія XII, а гучні новини вже тут як тут. І вони безпосередньо пов’язані з Україною. WAS розповідає про отримані свідчення можливого ігнорування ватиканською верхівкою часів Другої світової даних про масштаби Голокосту.

Наприкінці квітня дослідник з Університету Мюнстера Губерт Вольф розповів, що знайшов у архіві показову доповідну записку ватиканського чиновника щодо листа, в якому митрополит Андрей Шептицький повідомляв Пієві XII про масштаби нацистських злочинів проти єврейського народу на Галичині. Лист предстоятеля Української греко-католицької церкви був відомий деяким вченим і раніше, у ньому митрополит Андрей писав про як мінімум 200 000 вбитих нацистами євреїв. Крім того він назвав німецьку окупацію «відверто диявольською».

Митрополит Андрей Шептицький в грудні 1941 року. Фото: Avemundi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Варто підкреслити, що сам факт написання такого листа владою Третього райху вважався злочином, який карався смертю. Отже Шептицький ризикував власним життям заради порятунку євреїв і поширення правди про злочини нацистів.

Засновник історичної ініціативи Українсько-єврейська зустріч Берел Родал відзначає, що в контексті широкого розголосу інформації про цей лист Яд Вашем зможе знову відкрити розгляд справи про визнання митрополита Андрея «Праведником народів світу».

Андрей Шептицький знав іврит і регулярно допомагав львівській єврейській громаді ще до війни. Під час Другої світової митрополит Андрей разом зі своїм братом Климентієм Шептицьким врятував життя більш як 100 євреям, прихистивши їх у греко-католицьких монастирях.

Климентій Шептицький / Інститут Історії Церкви Українського Католицького Університету

1996 року Яд Вашем надав звання «Праведника народів світу» Климентію, однак до останнього часу відмовлявся робити це для Андрея Шептицького. Таке рішення ізраїльська організація мотивувала тим, що в 1941 році предстоятель УГКЦ офіційно привітав прихід німецьких військ, а пізніше — погодився надіслати капеланів у дивізію Ваффен-СС «Галичина». Починаючи з 1960-х Яд Вашем відхилив більше десяти запитів на визнання митрополита Андрея «Праведником народів світу», хоча раніше давав це звання навіть відвертим нацистам, включно з Оскаром Шиндлер.

Погані новини для Ватикану

Про лист Шептицького було відомо й раніше, хоча й дуже обмеженому колу науковців. Але несподіванкою стало знаходження документу, який свідчить про реакцію ватиканської верхівки часів Другої світової на лист митрополита Андрея. Вона була, скажімо так, прохолодною.

Історики знайшли службову записку, яку написав для Пія XII співробітник Державного секретаріату Святого Престолу Анджело Делль’Аква. Автор записки застерігав від віри свідченням єврейських організацій про масові вбивства євреїв нацистами. Він вважав, що євреї «запросто можуть перебільшувати». Також ватиканський функціонер фактично відмахнувся від даних Шептицького, мотивувавши це тим, що і представники Східних католицьких церков «не є взірцями в питаннях чесності».

Але історія підтвердила, що предстоятель УГКЦ був чесною людиною, а ватиканські посадовці помилялися. Однак навіть це не зашкодило кар’єрі Анджело Делль’Акви — він настільки успішно рухався ієрархічними сходами Римської церкви, що 1967 року став кардиналом.

Напередодні відкриття ватиканських архівів часів Пія XII, папа римський Франциск заявив, що церква не боїться своєї історії. Схвальна позиція. Бо вже зараз можна сказати, що церква муситиме серйозно переосмислити складні сторінки своєї історії в 20 столітті. У Яд Вашем повідомили, що слідкують за новинами з Ватикану. «Сподіваємось, що коли коронавірусна криза закінчиться, ми зможемо відновити регулярну роботу та вивчити оригінали цих документів», — заявив представник Ізраїльського національного меморіалу Голокосту.

Далі читайте про неоднозначні стосунки Ватикану з нацистами та фашистами.

Автор: Олексій Петюх, історик, науковий журналіст

Фото на обкладинці: Митрополит Андрей Шептицький, Львів, 1930-ті. Фото: odessareview.com

13974

Архіви свідчать: Ватикан відмахнувся від даних Шептицького про Голокост

8982

5 безжалісних рецептів економічного процвітання від австрійського німця

5731

«Як живеться люду в Радянській Росії»: непочута історія журналіста, який писав про Голодомор

8127

На благо євреїв. Чи міг Понтій Пілат бути хорошим хлопцем?

15730

Єврейська епідемія: як італійські лікарі обдурили нацистів

10660

Одного капрала на тисячу терористів: історія обміну Ґілада Шаліта

12761

Людина-вовк з України. Страшна історія найвідомішого пацієнта Фройда

2443

Підземна синагога: нові знахідки розповідають про життя євреїв у Вільнюсі

4832

Історики викрили брехню. Навіщо блогерка вигадувала жертв Голокосту?

3370

Гундерт карбовенцес: перші українські гроші

11388

Шалом з Києва! Перша згадка міста зроблена на івриті

1684

Міліардери з Великих Пріцьок

1796

Маски з Юдейської пустелі

3683

Нацисти-довгожителі йдуть під суд

4818

Операція «Соломон»: євреї рятують євреїв

4073

Сороміцькі анекдоти Анни Франк

4756

1903 рік — Великодній погром у Російській імперії

7770

Діонісій «Скіф» — абат, який винайшов Різдво