Вавилон
Вчені підтверджують Біблію: знайдено докази легендарного знищення Єрусалима
Археологи, що працюють на горі Сіон
, знайшли свідчення жорстокого плюндрування Єрусалима. Це є першим науковим підтвердженням біблійних розповідей про руйнування й спустошення священного міста 586 року до нашої ери. Йдеться про легендарний «Вавилонський полон».
Вчені з Університету Північної Кароліни в Шарлотті розкопали на Сіоні значні шари попелу, стріли, кераміку, поламані світильники та коштовності 6 століття до нашої ери. З цих знахідок вони роблять висновок, що біблійна розповідь про руйнування Єрусалима — свята правда. Чому так? Пояснюємо:
Найбільший захват у дослідників викликала прикраса — золота сережка. Вона є першим свідченням про часи достатку Єрусалима й існування в ньому багатої еліти до знищення міста. Вчені пояснюють, що знаходження ювелірних виробів на місцях битв — це рідкість — зазвичай всі цінності забирали й переплавляли переможці.
Хоча всі об’єкти взяті окремо не можуть довести факт завоювання, та їхнє унікальне поєднання — це залізний доказ захоплення міста військами Нововавилонського царства наприкінці 6 століття до нашої ери. «Шари попелу можуть свідчити про різні речі: це можуть бути купи золи з печей, чи місця спалення сміття. Та комбінація шару попелу, змішаного з наконечниками стріл… вказує на якесь розорення і руйнування. Ніхто не залишає золоті прикраси, і ніхто не тримає наконечники стріл серед побутового сміття», — говорить американський археолог Шимон Ґібсон.
Інші пояснення, крім штурму й захоплення Єрусалима, можна відкинути ще й тому, що бойовище було всередині міста. Вченим відомо, де проходили міські мури — всі артефакти знайдено в їхніх межах.
Виявлені вістря стріл відомі як скіфські наконечники — їх активно використовували вавилоняни в 7–6 століттях до н.е. За історичними документами, єдине велике руйнування Єрусалима в цей час вчинили вавилоняни в 587–586 роках до н.е. Шматки кераміки також допомогли датувати знахідки.
Після завоювання Єрусалима, плюндрування міста й Храму Соломона військами вавилонського царя Навуходоносора II, більшу частину еліти Давньої Юдеї погнали до Вавилона. «А решту народу, що позостався в місті, і тих, що перебігли до вавилонського царя, і решту простого люду повиганяв Невузарадан, начальник царської сторожі», — згадує 2 Книга Царів.
Однак жити цій імперії залишалося недовго — 539 року до н.е. перський цар Кир Великий захопив Вавилонію і дозволив євреям повернутися на батьківщину.
Далі дізнайтеся, ким були філістимляни — народ велетня Голіафа.
На обкладинці: Фрагмент картини «Знищення Єрусалима». Художник — Девід Робертс