7503

Сім поховань Колумба

Христофор Колумб – можливо, «‎рекордсмен» серед видатних людей за кількістю перепоховань. Ось список місць, де, як вважається, перебували останки мореплавця.

1. Монастир у Вальядоліді, тодішній столиці Іспанії. Саме тут Колумб помер 20 травня 1506 року.

2. Монастир Santa Maria de las Cuevas (буквально Пресвятої Богородиці Печерської) у Севільї, Іспанія. Сюди тіло перенесли у 1509-му за бажанням сина Колумба Дієго.

3. Кафедральний собор Севільї. Тут першовідкривача перепоховали у 1513 році.

4. Санто-Домінго, острів Еспаньола (нині острів Гаїті, територія Домініканської республіки). Сюди останки Христофора та Дієго відвезли приблизно у 1536-му. Вірогідно, це було виконанням заповіту старшого Колумба, який просив поховати його у Новому Світі (який сам він вважав Індією). Дієго якийсь час служив тут губернатором і заклав помістя Алькасар-де-Колон.

5. Гавана, Куба. Сюди кістки Колумба нібито відправили наприкінці 18 століття, після того, як французи заволоділи Санто-Домінго (а Куба лишалася іспанською).

6. Кафедральний собор Севільї. Останки повернулися в Іспанію після того, як у 1898-му Куба стала незалежною. Там вони лежать і досі.

Але лінійний розвиток цієї історії припинився у 1877 році. Тоді під час ремонту кафедрального собору в Санто-Домінго знайшли скриньку з кістками руки й ноги. Напис на ньому стверджував, що це останки Колумба. Чи могла свого часу відбутися якась плутанина чи навмисна підміна, внаслідок якої в Гавані опинилися не ті останки? Не виключено.

Ці кістки перебував в Кафдральному соборі Санто-Домінго до 1992 року, коли їх перемістили в Маяк Колумба – меморіал, збудований до 500-ліття відкриття Америки.

Кістки з Севільї у 2000-х віддали на ДНК-аналіз, порівнявши з останками брата Колумба. Вчені дійшли висновку, що ці двоє людей народилися від однієї матері – тобто це таки першовідкривач. Водночас вони кажуть, що скелет належав худому чоловіку років 45, тобі як Колумб, наскільки відомо, мав міцну статуру та прожив понад 60 років.

У Санто-Домінго продовжують вважати, що саме в них лежать справжі кістки Колумба, але віддати їх на аналіз не погоджуються.

Фото на обкладинці: Саркофаг Колумба у Севільї. Джерело: Ввласенко / CC BY-SA 3.0