Оксфорд проти Тетчер. За що «залізну леді» принизив рідний університет

29 січня 1985 року Оксфордський університет відмовився присудити звання почесної професорки тодішній прем’єрці Британії Маргарет Тетчер. А все тому, що її уряд скоротив видатки на освіту.

Маргарет Тетчер очолила уряд Британії 1979 року. На пострадянському просторі у неї склався дуже позитивний образ. У самій же Британії до «залізної леді» ставилися неоднозначно. Прийшовши до влади, вона взяла курс на дерегуляцію економіки та зменшення бюджетних витрат. За перші три роки уряду Тетчер кількість безробітних в країні зросла вдвічі. Британією періодично прокочувалися протести, найвідомішим з яких був страйк шахтарів 1984–1985 років. Під удар потрапили й витрати на освіту та науку.

Коли про плани вручити Тетчер почесного звання стало відомо в кампусі — почався переполох. Протягом тижня студенти зібрали 5 тисяч підписів проти надання прем’єрці професорського титулу. На голосування, які зазвичай не користувалися великою популярністю, прийшло понад тисячу працівників університету. The Guardian писала, що зал був «набитий, як лондонське метро в годину пік».

Понад дві години викладачі Оксфорду сперечалися за закритими дверима. В підсумку за присвоєння Тетчер почесного звання проголосували 319 членів комісії, проти — 738.

Відмова викликала неабиякий скандал. У пресі ці події охарактеризували не інакше як «образу» та «приниження». Тетчер, яка сама була випускницею Оксфорду, стала першою головою уряду післявоєнного часу, якій університет відмовився присудити почесне звання.

Попереднім кандидатом на звання почесного професора Оксфорду, якого «завалили» на голосуванні, був колишній президент Пакистану Зульфікар Алі Бхутто. Це сталося 1975 року, тоді голоси розподілилися 239:181 — пакистанського політика вважали відповідальним за різанину в Бангладеш 1971 року.

Тетчер відреагувала на події коротко, сказавши, що якщо університет не хоче вручати їй звання, то їй і не треба. Хоча секретар прем’єрки Робін Батлер пізніше казав, що рішення колегії глибоко її ранило. Ці події не похитнули кар’єру «залізної леді» — Тетчер посідала крісло прем’єр-міністра до 1990 року.

Читайте далі про корупцію в британській оборонці.

На обкладинці: Маргарет Тетчер. Фото: Rob Bogaerts / Anefo / Nationaal Archief