old marketing

Це ж було вже! 10 маркетингових підходів, які існують століттями

Сучасний маркетинг — це мільярдна індустрія, яка з кожним роком розвивається все стрімкіше. Адже сьогодні бізнес не може існувати без реклами та комунікацій. Однак те, що ми називаємо маркетингом, давно існувало у Давній Греції, Китаї та Римі, а з часом еволюціонувало і пристосовувалося до реалій. У цій статті від агенції digital-маркетингу Inweb ми розповімо, як давні римляни відкрили професію SMM, як супермаркети у Середньовіччі стали проблемою для церкви та що дало початок першому McDrive.

Рибний соус із Помпей, що став першим прикладом брендування

Ще в Помпеях 25-35 рр. до н. е. Авл Умбріціс Скавр брендував гарум — рибний соус власного виробництва. Його маркування знайшли на амфорах соусу. Його соус розійшовся з Помпей до території сучасних Франції та Іспанії, здобувши неабияку славу.

Авл мав власну франшизу із мінімум шести магазинчиків у Помпеях, і кожним з них керував або член його родини, або вільновідпущеники з колишніх рабів.

Свій рибний соус Авл поетично називав «квітка». На малюнку – знайдена у будинку Авла мозаїка на підлозі, датована приблизно 25-35 роками до н.е. Ми бачимо амфору, з написом, що перекладається так: «Квітка гаруму, зроблена зі скумбрії, продукт Скавра, з крамниці Скавра».

Мозаїка, що зображує посудину з найкращим із чотирьох сортів гаруму — G(ari) F(los) SCAM(bri) SCAURI. Фото: Claus Ableiter / CC BY-SA 3.0

Інфлюенсер із Китаю, який допоміг продати коней

Перший маркетинговий хід з інфлюенсерами датується періодом 206 р. до н. е. – 220 р. н. е. і був описаний у давньому китайському тексті «Стратегії царств, що воюють» періоду династії Хань. Торговець кіньми не міг продати своїх коней, хоч як не рекламував їх і та які б знижки не пропонував.

Тому він звернувся до експерта з коней Бо Ле з пропозицією: експерту заплатять, щоб той двічі відвідав конюшню торговця та вдав інтерес до його коней. Після цього трюку деякі коні розпродалися у десять разів дорожче.

Кінь та конюх на малюнку Чжао Менфу. Джерело: Wikimedia Commons

Перше друковане оголошення з білим кроликом

Найстаріше у світі друковане рекламне оголошення було знайдено в Китаї. Воно датується роками правління династії Сунь (960 – 1127). Це була реклама «Крамниці вишуканих голок Цзінаня Лю», у якої навіть був свій логотип із кроликом.

В оголошенні зазначалося: «Ми купуємо високоякісні сталеві стрижні та виготовляємо тонкі голки, готові до використання в домашніх умовах, в найкоротші терміни. Для гуртових покупців діють вигідні ціни».

Оголошення також заохочує «звертати увагу на табличку з кроликом на воротах», щоб клієнти прийшли до потрібного магазину.

Мідна друкована форма з лотопипом «Білий кролик» «Магазину тонких голок Цзінаня Лю», китайська династія Сун (960-1127 рр. н. е.). Джерело: Wikimedia Commons

Супермаркети, які заважали церкві

Виявляється, супермаркети виникли ще у Древньому Римі та називалися форумами. Найвідомішим є Римський форум, який також виступав місцем для ритуалів, святкувань та політичних зборів.

Особливістю форумів було те, що вони поділялися за типом продукції: на Форумі Боаріум торгували мʼясом та худобою, Форум Холіторіум призначався для торгівлі овочами, а Форум Піскаріум — рибою.

У Середньовічній Європі та Англії XII століття почали зʼявлятися ще одні аналоги супермаркетів — «ринкові міста», де термін «маркетинг» могли вживати як позначення процесу перевезення товару на продаж.

Ринковим місто ставало, коли отримувало дозвіл на відкриття ринку від короля або іншого високопосадовця. Перші супермаркети розміщувалися при церквах, або навіть на їх подвірʼях, і працювали лише у неділю. Це було вигідно, оскільки у неділю люди, зазвичай, йшли до церкви, а після служби могли щось придбати.

Однак згодом церква виступила проти розгортання супермаркетів в неділю і поступово їх витіснили до центральних площ і відкривали по суботах.

Форум у центрі Риму. Спочатку на ньому розміщувався ринок. Фото: Wolfgang Moroder / CC BY-SA 3.0

Рекламні пісеньки та слогани для продажу цукерок

Рекламні пісеньки по типу «Palmolive, мій ніжний гель» чи «З Mr. Proper веселіше» — теж не нова практика маркетингу. У Китаї вони існували приблизно дві з половиною тисячі років тому. В своїх «Анотаціях до «Книги пісень»» («Ши цзін») Чжен Сюань (філософ і політик, 127– 200), зазначав, що продавці цукерок на ринках сурмили в сяо — стародавню бамбукову флейту, щоб залучити клієнтів.

А згодом до мелодій додалися римовані віршики та пісні, які виділяли товари з-поміж конкурентів.

Китайський ринок, 14 ст. Джерело: Wikimedia commons

Пошукова оптимізація на пеніси та перші SMM

Виявляється, що пошукову оптимізацію придумали римляни у 5-4 століттях до нашої ери. На своїх кіосках, табернах (tabernae), вони розміщували вивіски та знаки, щоб покупці могли швидко зорієнтуватися зі спрямованістю магазину чи закладу.

Наприклад на фасаді таберни «Lusoria», що на вулиці Віа ді Стабія у Помпеях, розміщено вивіску з чашою для гральних костей в оточенні чотирьох фалосів. Імовірно, цей зображення символізувало удачу. Хоча, можливо, це гральний салон лише для чоловіків.

Окрім знаків, які могли зацікавити покупців, розміщення таберн теж було особливим. Римляни розуміли, що чим ближче таберна розміщена до постійного скупчення людей — Форуму чи площі — тим більше клієнтів у ній буде.

Досить часто для популяризації таберн наймалися праеко (praeco) — сучасні SMM-менеджери і комунікаційники, які рекламували послуги та розповідали про акції, актуальні новини перехожим.

Табличка на зовнішній стіні Taberna Lusoria (Помпеї) — зображенням фрітілуса між чотирма фалосами. Фрітіллус був посудиною для кидання гральних кісток. Фото: Wikimedia Commons

Перші соціальні мережі, які започаткували булінг

Попри те, що у єгиптян, греків, римлян та у середньовічних людей не було Instagram чи Facebook, сила соціальних мереж та рекомендацій була надзвичайна.

У середньовічній Європі соціальними мережами виступали гільдії та ремісничі цехи. Які не тільки регулювали якість роботи своїх членів, але й розповсюджували рекламу. Членство в такому цеху слугувало певним знаком якості, а це, своєю чергою, приваблювало клієнтів. У деяких містах не членам гільдії чи цеху взагалі заборонялося торгувати своєю продукцією. Як вважаєте, чи ми можемо назвати це проявом булінгу від соцмереж?

У XVIII столітті в Європі, особливо у Франції та Англії, популярності набули салони та чайні кімнати. Вони були наче сучасні закриті пабліки чи нетворкінги, де зустрічалися інтелектуали, письменники, митці та популярні особистості. Отримати доступ туди можна було лише з волі салоньєра чи салоньєрки.

Популярним був заснований у 1618 році мадам де Рамбуйє салон «le Chambre Bleu» (Блакитна кімната). Майже всі видатні особи французької аристократії та літератури того часу відвідували цей салон, щоб почути останні плітки про моду, обговорити та прорекламувати нову літературу та музику.

Вплив салонів на суспільство був настільки великим, що у 17 столітті жінкам почали забороняти збиратися разом та обговорювати в салонах політику, оскільки назрівали феміністичні настрої.

Блакитна кімната мадам де Рамбуйє. Гравюра Абрахам Боссе. Джерело: Wikimedia Commons

Канселінг недостойних покупців та перші McDrive

Сьогодні, щоб отримати сумочку Hermès, потрібно чекати роками та довести компанії, що ти вартий цієї покупки. І ця сегментація аудиторії на «достойних» та «недостойних» покупців прийшла до нас із XVI століття.

Роздрібні магазини тих часів хотіли відокремити заможних клієнтів від звичайних, тож торговці вигадали прийом з віконцем, як у McDrive. Магазин будували з вікном, яке виходило на вулицю і з якого можна було обслуговувати клієнтів. Це дозволило продавати товари простим людям, не заохочуючи їх заходити всередину. А до приміщення крамниці пускали лише заможних покупців, які могли оглянути товари та отримати доступ до найдорожчого.

Також ця практика стала у пригоді через поширення чуми у Європі, щоб продавець та товар не контактували із зараженими.

Типовий магазин 17 століття, де покупців обслуговують через вихід надвір. Джерело: Wikimedia Commons

Перше рекламне агентство, яким не варто пишатися

Рекламні агенції зараз допомагають компаніям розвиватися, пропонуючи широкий спектр послуг: від побудови стратегій до SEO, PPC, креативного маркетингу та SMM.

Однак, перші рекламні агенції займалися далеко не лише просуванням бізнесу, але й спекуляціями. Так в 1786 році містер Вільям Тейлор відкрив свій рекламний офіс у Лондоні, діяльність якого полягала у тому, що вони завчасно викуповували місця у газетах і перепродавали їх з націнкою бізнесу, який хотів розмістити рекламу.

Схема Тейлора не вигоріла, але вже 1800 році було засновано агенцію Джеймса Вайта . Вона стала настільки успішною, що згодом перебралася із Ворвік-сквер на знамениту центральну вулицю Фліт-Стріт у Лондоні, по якій під час коронації Анни Болейн замість води по трубопроводу текло вино та яка згодом стала символом друкарства та журналістики.

Саме в агенції Вайта, яка у 1803 році була перейменована на «RF White & Son Ltd.», вперше в Англії зʼявилася послуга копірайтингу як практика написання рекламних текстів, слоганів та оголошень для клієнтів.

Пройде ще століття, перш ніж в Нью-Йорку зʼявиться американська компанія McCann, яка стане першою глобальною мережею агентств з офісами у 120 країнах. І згодом буде створювати слогани для Coca-Cola, MasterCard, Nescafé та інших іменитих брендів.

Століттями маркетинг розвивався для того, щоб полегшити продавцям і покупцям комунікацію між собою. Від вказівних табличок до оголошень та закритих клубів — сучасні технології тісно переплетені з минулим досвідом.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter