10 найважливіших фактів про Білоруську Народну Республіку

Вибори президента Білорусі 2020 року обернулися масовими протестами проти фальсифікацій та самої постаті Олександра Лукашенка. Протестувальники використовують біло-червоно-білий прапор та герб Погоню — версію традиційного герба Великого князівства Литовського.

Ці символи білоруси використовували ще 1918 року, коли була проголошена Білоруська Народна Республіка. В яких умовах формувалася ця країна, і чому вона проіснувала менше ніж рік? WAS дає довідку.

1. Сучасні білоруські землі увійшли до складу Російської імперії після трьох поділів Речі Посполитої 1772–1795 років, як частини Великого князівства Литовського. 1 липня 1812 року Наполеон, чиї війська зайняли територію сучасних Литви та Білорусі, підписав указ про відновлення Великого князівства Литовського. У гвардії Наполеона служив князь Домінік Єронім Радзивілл — нащадок великих гетьманів литовських. У планах в імператора було створення окремого Білоруського генерал-губернаторства. Після поразки Наполеона ці землі знову опинилися під владою Російської імперії. 18 червня 1840 року за наказом імператора Миколи I був утворений Північно-Західний край імперії у складі 6 білоруських та литовських губерній.

2. У першій половині 19 століття поет та фольклорист Ян Чечот почав досліджувати білоруську мову та «кривицький правопис». На початку 20 століття філолог-славіст та етнограф, професор Юхим Карський пише свою монументальну працю «Білоруси» з 7 книг у 3-х томах — першу енциклопедію білоруської мови та культури.

Мапа Білоруської Народної Республіки, 1918 рік. Джерело: Dorota Michaluk: Białoruska Republika Ludowa 1918–1920. U podstaw białoruskiej państwowości. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2010, s. 597.

3. 1902 року була створена Білоруська революційна громада — перша білоруська політична партія, в програмі якої був пункт про автономію Білорусі у складі Російської імперії. Майбутньою столицею автономії за задумом партійців мало бути Вільно. З 1906-го по 1915 рік БРГ видавала «Нашу Ніву» — першу газету білоруською мовою. Того ж 1906 року партію було перейменовано у Білоруську соціалістичну громаду.

Після Лютневої революції національні політичні сили Білорусі взяли паузу. Лише влітку 1917 року за ініціативи БСГ пройшов II з’їзд національних організацій, який постановив добиватися автономії Білорусі. Була утворена Центральна Рада, згодом перейменована у Велику білоруську раду.

4. 7 листопада 1917 року владу в Петрограді захопили більшовики. Вже за тиждень Ради робітничих та солдатських депутатів діяли на території Білорусі. 30 листопада 1917 року антибільшовицькі сили від імені Великої білоруської ради звернулися до населення із публічним листом «Да ўсяго народа беларускага», в якому пропонували створити незалежну демократичну республіку Білорусь, в грудні провести установчий з’їзд та обрати Крайову Раду. Облвиконкомзах відхилив пропозицію ВБР, яка, своєю чергою, відмовилася офіційно визнавати Облвиконкомзах. В країні почалося двовладдя.

5. 18 грудня 1917 року в Мінську розпочався Перший Загальнобілоруський конгрес, в якому, окрім багатьох інших партій та безпартійних земляцтв, зрештою взяли участь і більшовики. Усього 1872 делегати. Результатом з’їзду стала компромісна резолюція, яка не проголошувала незалежності Білорусі, але й не залишала усю владу в руках більшовиків, наголошуючи на багатопартійності. Учасники встигли проголосувати лише за перший пункт резолюції, після чого в ніч з 17 на 18 грудня конгрес зірвали більшовики, оточивши будівлю Мінського міського театру, де він проходив.

Перший уряд БНР. Джерело: litvin.org

6. 9 лютого 1918 року Німеччина та Австро-Угорщина, отримавши від більшовиків відмову підписати мир на їх умовах, почали окупацію Білорусі. Сили «червоних» евакуювалися на територію Росії. В очікуванні німців, Мінськ одночасно займають загони Центральної Білоруської Військової Ради, які підпорядковувались Виконавчому комітету Ради Загальнобілоруського конгресу, та війська Польської Ради Мінської Землі, які жадали приєднання Білорусі до Польщі. У місті знов починається двовладдя, хоча досить швидко між поляками та білорусами встановлюється формальний нейтралітет.

7. 21 лютого 1918 року білоруська влада видає Першу Уставну грамоту, проголошуючи свою владу над містом та іншими білоруськими землями. Того ж дня у Мінськ входять німецькі частини, яким поляки та білоруси змушені передати фактичну владу. Друга Уставна грамота від 9 березня проголошувала створення Білоруської Народної Республіки.

Третя Уставна грамота від 25 березня проголосила БНР незалежною державою зі столицею у Мінську та офіційною білоруською державною мовою. Фактична влада залишалася в руках німців. Рада БНР направила телеграму кайзеру Вільгельму II, в якій просила про союз та протекцію. Декілька членів Ради вийшли з неї в знак протесту проти союзу з Німеччиною.

8. Німці не приймали ніяких кардинальних рішень щодо БНР, не заважаючи розбудові держави, але й не визнаючи її офіційно та користуючись її ресурсами. БНР офіційно визнали Україна та Естонія. 11 листопада 1918 року Німеччина програла Першу світову війну та капітулювала. Вже за два дні більшовики почали захоплювати землі, з яких пішли німці, в тому числі й Білорусь. БНР майже не мала власних збройних сил, тому її керівництво евакуювалося до Вільно, яке на той час контролювалося поляками.

Генерал армії БНР, атаман Станіслав Булак-Балахович. Джерело: Zbigniew Mierzwiński, Generałowie II Rzeczypospolitej, Warszawa 1990

9. Уряд БНР у вигнанні ще повертався до Білорусі у серпні 1919 року разом з поляками. На початку листопада 1920 року загони генерала армії БНР Станіслава Булак-Балаховича, сформовані польськими військовими, зайняли Мозир та проголосили відновлення республіки. Але вже 18 листопада Червона армія вибила їх з позицій. Східна Білорусь стала радянською, Західна — відійшла Польщі.

10. Після цього деякі керівники БНР брали участь у політичному житті Литви, намагаючись знайти союзників для відновлення країни. 1921 року білоруська делегація взяла участь у засіданні Ліги Націй, але не добилася від західних держав рішучих дій. У жовтні 1925 року Загальнобілоруська політична конференція в Берліні офіційно ліквідувала БНР та її уряд в екзилі. Деякі білоруські діячі повернулися до БРСР, більшість з них згодом були репресовані під час сталінського терору.

На обкладинці: Зображення будівлі Ради Білоруської Народної Республіки в Мінську (19–22 лютого 1918 року), знімок з білоруського щомісячного журналу «Варта» №1 за жовтень 1918 року / Wikipedia Commons