Армії престолів у реальному світі: Ланністери

«Гра престолів». Фантастичний сюжет серіалу розгортається у світі, який письменник Джордж Мартін зібрав із фрагментів справжньої історії людства. Дотракійці, Бездоганні, Залізнонароджені, Північани, Ланністери — WAS покаже прообрази армій «Гри престолів» і пояснить на реальних прикладах, як такі війська треба перемагати.

Фото: Macall B. Polay / HBO

Ланністери в серіалі

Ланністери — один з Великих домів Семи королівств, який не раз завойовував собі право вважатися найбагатшим і найвпливовішим у Вестеросі. У Ланністерів багато васалів, і в кращі часи вони можуть зібрати до 60 тисяч воїнів. Головна сила цього війська — власна професійна армія Ланністерів, якою в 7-му сезоні командував Джеймі, брат-близнюк Серсеї та старший брат Тіріона.

Рід військ: важка піхота і лучники
Зброя: списи, довгі мечі, арбалети, довгі луки
Захист: важкі кіраси та закриті шоломи, великі щити
Тактика: щільний стрій, захищене з усіх боків каре, дисципліна і гарний вишкіл солдатів

Фото: Macall B. Polay / HBO

Важка піхота в історії

Воїни Ланністерів виглядають в серіалі дуже екзотично. Шоломи нагадують японські кабуто, кіраси схожі на самурайські окегава-до. При цьому Джейме хизується в складаних обладунках, більше схожих на європейські пізньосередньовічні.

Солдати озброєні списами, великими щитами, довгими мечами й арбалетами. Окремо діють стрілки з довгими луками. Поки піхота списами та щитами стримує ворога, лучники й арбалетники розстрілюють того з невеликої дистанції. Присутня кіннота, яку використовують і як ударну силу, і для розвідки, і для підтримки піхоти. Ця тактика нагадує дії німецьких ландскнехтів, загонів італійських кондотьєрів та іспанської терції (тільки без вогнепальної зброї).

Не виключено, що саме потужна піхота забезпечує виживання Ланністерів у Вестеросі. Адже поруч — сіверяни з їх важкою кавалерією та лицарі долини Аррен. Підготовлені списоносці можуть стримувати вершників на полі бою, поки лучники та арбалетники сиплять в них градом стріл.

Швейцарці і німецькі ландскнехти, піхота, 1500–1530 рр. Джерело: The Vinkhuijzen collection of military uniforms / The New York Public Library
Портрет П'єра Луїджі Фарнезе в обладунках. Тіціан, 1546 рік. Джерело: Museo Nazionale di Capodimonte
Битва при Емпель 4–8 грудня 1585 року, в якому іспанські війська під командуванням Франсиско Аріаса де Бобадільї дивом змогли вийти з голландського оточення. Картина Огустен Феррер-далма, деталь, 2015 рік. Джерело: Augusto Ferrer-Dalmau / CC BY-SA 4.0

Слабкість важкої піхоти

Іспанські терції були вщент розбиті в битві при Рокруа 19 травня 1643 року. На боці французів зіграли дві обставини.

По-перше, для маневровості іспанці поділили терції на батальйони. Так піхотні підрозділи втратили автономність. Терція могла легко тримати кругову оборону, а для прикриття флангів батальйонів потрібна була кіннота. По-друге, деякі терції при Рокруа мали набагато більше стрільців, ніж пікінерів. Такі терції розсипалися при першій же кавалерійській атаці на них.

У подібних умовах Ланністери з Вестеросу загинули б ще швидше. Творці серіалу чомусь вручили їх піхотинцям занадто короткі списи. Зупинити цією зброєю кавалерію важко, що довели дотракійці під час атаки на табір Джеймі Ланністера в 7-му сезоні «Ігри престолів».

Перемогами над терціями відзначилися і голландці. У битві при Гейлігерлеї 1568 року вони зайняли лісисту височину, прикриту болотом з фронту. Іспанські терції, які звикли боротися від оборони, пішли в атаку. Кілька разів вони без успіху намагалися прорвати позиції голландців. Коли в черговій сутичці загинув іспанський командувач Жан де Лінь, терції здригнулися і почали тікати. На полі бою залишилося лежати до 2 тисяч іспанців, голландці втратили близько 50 чоловік.

Як перемагати Ланністерів

  • Їх списи занадто короткі для ефективної оборони проти важкої кінноти. Якщо вершників у вас вистачає, спробуйте фронтальний удар.
  • Пам’ятайте, що навіть найсильніше піхотне каре має слабкі кути: там у два рази менше списів, ніж по фронту.
  • Спробуйте зайняти височину або нав’яжіть Ланністерам бій у лісі або на болоті, де неможливий щільний лад. Примусьте їх атакувати, а не йти в глуху оборону
  • Проти довгого лука немає надійного прийому, поки не винайдено вогнепальну зброю. Однак можете спробувати вимотати стрільців Ланністерів сутичками з вашими кінними лучниками.
  • Якщо у вас є дракон, то проблем у вас немає.

Дивіться восьмий сезон «Гри престолів» легально, в будь-якому місці, в зручний для вас час, в HD-якості через інтерактивне телебачення від ВОЛЯ або додаток Воля TV (Android, iOS).