Армії престолів у реальному світі: Північани

«Гра престолів» – фантастичний сюжет серіалу розгортається у світі, який письменник Джордж Мартін зібрав із фрагментів справжньої історії людства. Дотракійці, Бездоганні, Північани, Ланністери, Залізнонароджені — WAS покаже прообрази армій «Гри престолів» і пояснить на реальних прикладах, як такі війська треба перемагати.

Північани в серіалі

Жителі Півночі — один з найчисленніших народів Вестероса. Їхня релігія — Старі Боги, правителі — великий дім Старків, що сидить у стольному граді Вінтерфеллі. Армія північан також одна з найбільших: лорди Вінтерфелла можуть досить швидко зібрати під свої прапори до 20 тисяч воїнів. А якщо є час на мобілізацію, це військо поповнять ще 10–15 тисяч людей із віддалених володінь.

Кавалерія вестероських північан — приблизно п’ята частина армії. Це ударна сила Півночі. Саме кіннота північан розгромила військо Джеймі Ланністера в Шепочучому лісі, а потім зіграла ключову роль при знятті облоги з Ріверрана.

Рід військ: важка кавалерія.
Зброя: довгі списи та одноручні мечі.
Захист: кольчужні обладунки, круглі щити й шоломи, схожі на бацинети.
Тактика: фронтальні удари щільним строєм.

Фото: HBO

СЕРЕДНЬОВІЧНА КІННОТА В ІСТОРІЇ

Ударна частина армії північан нагадує європейську важку кавалерію 11–13 століть. З релігійних причин лише деякі аристократи півночі Вестероса були лицарями, але в реальній середньовічній Європі більшість важких кіннотників відносилися саме до цього стану.

У Середньовіччі закута в кольчуги лицарська кіннота була ключовим родом військ у Західній Європі. В ході ранніх хрестових походів вона здобула ряд яскравих перемог.

Один із прикладів — битва при Арзуфі 1191 року, коли хрестоносці на чолі з Річардом Левове Серце розбили військо Саладина. Сили європейців оцінюються в 11 тисяч чоловік, з яких 1200 були важкими вершниками. 25-тисячна армія Аюбідського султанату майже повністю складалася з легких вершників. Мусульмани переслідували військо хрестоносців на марші, виснажуючи ворога постійними атаками. Але вони не витримали лобового удару лицарів — обидва фланги були знищені, а центр війська відступив.

Штурм Антіохії — одна з ключових подій Першого хрестового походу 1097–1098 років. Джерело: рукопис Річарда де Монтбастона, 1337 рік / Bibliothèque nationale de France
Ватажок Першого хрестового походу Готфрід Бульйонський переходить через Йордан. Мініатюра з манускрипту Вільгельма Тірського, 13 століття. Джерело: Bibliothèque nationale de France

ПОРАЗКИ ЛИЦАРСЬКОЇ КАВАЛЕРІЇ

Перемогти важку європейську кінноту за часів її розквіту було непросто, хоча і це траплялося. Наприклад, 1187 року Саладин скористався чисельною перевагою, поєднавши її з тактичною хитрістю. У битві при Хаттіні він спочатку змучив військо єрусалимського короля Гі де Лузіньяна димом, влаштувавши підпал заростей на полі битви. Коли лицарська кіннота пішла на таран, вершники Саладина розступилися, після чого зімкнули ряди й взяли хрестоносців у кільце. Врятувалися з них одиниці.

У битві з важкою кавалерією особливо важко буде піхоті. Тут не обійтися без довгих пік і безлічі стріл. Але головне — вибір зручної позиції. 1066 року при Гастінгсі англосаксонський король Гарольд Годвінсон укріпився на височині й тримався дуже добре. Битва була програна лише тому, що окрилені успіхом піхотинці Гарольда залишили позицію, кинувшись переслідувати кінноту Вільгельма Завойовника.

1297 року шотландець Вільям Воллес використав проти добре озброєних вершників особливість місцевості. У битві на Стерлінзькому мості його піша армія, озброєна 4-метровими піками та луками, розгромила прекрасну англійську кавалерію Джона де Варенна. Міст був вузьким — переправа йшла повільно. Пікінери Воллеса розбили авангард противника. А коли англійці вирішили посилити натиск, міст не витримав і поховав їхні надії.

ЯК ПЕРЕМАГАТИ КІННОТУ ПІВНОЧІ

  • Збирайте сили, щоб створити чисельну перевагу.
  • Озбройте піхоту довгими піками.
  • Вимотайте ворога, змусьте його перед сутичкою пройти довгим маршем.
  • Візьміть в союзники дощ. Вода зробить вершника важчим і розм’якшить ґрунт, тобто сповільнить рух кавалерії та знизить силу фронтального удару.
  • Використовуйте рельєф. Розміщуйте своє військо на височині. За можливості, нав’яжіть супротивнику бій під час переправи, не давши вершникам вишикуватися широким фронтом.
  • Після першого удару не давайте кінноті перешикуватися і розігнатися для наступного.

Дивіться восьмий сезон «Гри престолів» легально, в будь-якому місці, в зручний для вас час, в HD-якості через інтерактивне телебачення від ВОЛЯ або додаток Воля TV (Android, iOS).

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter