
гори

Мавки, мольфари, чугайстри: український бестіарій

Зимова Ворохта 1930-х: гуцули, зброя та польоти на лижах

"Едельвейс" - нацистська назва?
14 лютого 2023 року Володимир Зеленський присвоїв почесне найменування “Едельвейс” 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді ЗСУ. Неофіційно бригаду називали так і раніше. Гірську квітку зображено на її нарукавному знаку.

Російська пропаганда одразу ж охарактеризувала назву як “нацистську” – мовляв, таку ж носила 1-ша гірська дивізія Вермахту.
По-перше, це неправда. Для відомого підрозділу армії Третього Райху це було лише прізвисько, а не офіційна назва. Едельвейс був зображений на емблемі дивізії.

По-друге, такий самий символ використовували військові (як правило, гірські підрозділи) різних країн та епох. У едельвейсі приваблює не лише краса, а й витривалість, здатність рости в найсуворіших умовах гір.
Мода на зображення едельвейсу бере початок в Австрійській імперії середини 19 століття. У 1856-му молодий імператор Франц Йосиф під час гірського походу зірвав квітку на крутій скелі та подарував дружині Єлизаветі. Едельвейс став символом імператриці.
Різноманітні клуби туристів та альпіністів, які виниклали у 19-му та на початку 20 століть, охоче брали квітку на свої емблеми.
У 1907-му той самий імператор (вже старенький) затвердив едельвейс в якості знаку, який носили на петличках бійці гірської бригади Збройних сил австрійських земель.

Під час Першої світової війни в австро-угорській армії існували корпус та дивізія з назвою “Едельвейс”. Неофіційно символ носили й інші підрозділи.
У роки Другої світової прізвисько “Едельвейс”, окрім згаданої 1-ї гірської дивізії Вермахту, носила 51-ша бомбардувальна ескадра Люфтваффе. Але водночас у Німеччині була підпільна молодіжна антинацистська організація “Пірати Едельвейсу”. У 1944-му її викрили, більшість “піратів” стратили або ув’язнили.
Сьогодні, окрім України, символ використовують гірські підрозділи у Австрії, Франції, Німеччині, Словенії, Польщі та Румунії. У Швейцарії це нагрудний знак для вищих офіцерів.


До 2016 року “Едельвейсом” називався 17-й загін спеціального призначення російських Внутрішніх військ (перейменований на “Авангард”).