Імперія інків на скелях: розкрито таємницю Мачу-Пікчу

На території Перу в Андських горах на висоті 2 400 м над рівнем моря розташовані руїни міста інків Мачу-Пікчу. Величні архітектурні комплекси 15 століття з трьох сторін оточені крутими урвищами. Вчені довго не могли зрозуміти, що змусило інків будувати гігантські споруди у настільки важкодоступних місцях серед скель. Здається, тепер таємницю високогірних міст розкрито.

Дякувати за це можна бразильським геологам із Федерального університету Ріу-Гранді-ду-Сул. Вони вважають, що розгадка лежить глибоко під землею — серед розломів, що утворилися в місцях зіткнення тектонічних плит.

Будівельним матеріалом в Мачу-Пікчу було каміння. Кладка тамтешніх будівель така, що в стиках між каменями взагалі немає щілин, хоча жодного цементного розчину інки не використовували. І виробляти такі ідеальні блоки було легше саме в тому місці, де знаходиться Мачу-Пікчу. Річ у тім, що розломи гірських порід давали велику кількість каменю, забезпечуючи людей необхідним будівельним матеріалом.

Інкська кам’яна кладка в Мачу-Пікчу. Фото: Terri Cook, Lon Abbott / geosociety.org

«Місцезнаходження Мачу-Пікчу — не випадковість. Побудувати таке місто високо в горах було б неможливо, якби тамтешні скелі не мали характерних розломів», — пояснює геолог Руальдо Менеґат.

Використовуючи дані супутникових знімків і виміри, зроблені на землі, дослідники створили мапу розломів земної кори. Деякі з них сягають більш ніж 175 км у довжину. Виявилося, що місто збудоване просто на перетині цих розломів — самі будівлі й сходи Мачу-Пікчу певним чином збігаються із цими тріщинами. Вчені вважають, що інші інкські міста — Ольянтайтамбо, Пісак, Куско — розташувалися на аналогічних «перехрестях» гігантських розломів.

Місцеві розломи органічно інтегровані в архітектурний ансамбль Мачу-Пікчу. Фото: Rualdo Menegat / geosociety.org

Також ці «плодючі» кам’яні розломи допомагали людям рятуватися від водної стихії. В регіоні часто йдуть неймовірно сильні дощі, які затоплюють низини, а в горах призводять до зсувів ґрунту й формування селевих потоків. Але все це трапляється не там, де є глибинні розломи, бо вони виконують роль водостоку

Всі ці геологічні дані допомогли історикам краще зрозуміти загадкову цивілізацію інків. «Мачу-Пікчу наглядно демонструє, що цивілізація інків була імперією поламаних скель», — говорить Менеґат.

Далі дізнайтеся, чи були злочини конкістадорів страшнішими за ритуали ацтеків.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter