Моторошне Озеро Скелетів: після відкриття вчених таємниця стала лише загадковішою

Високо в індійських Гімалаях на території штату Уттаракханд лежить невелике льодовикове озеро Роопкунд із прозорою холодною водою. Його друга назва — Озеро Скелетів: на дні спочивають останки сотень людей. Як всі ці скелети там опинилися не знає ніхто.

Раніше вважалося, що вони загинули під час якоїсь однієї катастрофічної події, але останні відкриття вчених не залишили від цієї гіпотези каменя на камені. Міжнародна команда дослідників з Індії, США і Європи опублікувала в журналі Nature Communications результати аналізу генетичного матеріалу людських останків з озера Роопкунд.

Після секвенування мітохондріальної ДНК 72 скелетів вчені одразу побачили, що серед них є дуже різні групи: багато мають мітохондріальні гаплогрупи типові для сучасної Індії, але немало індивідуумів і з гаплогрупами типовими для Західної Євразії. Така знахідка здивувала вчених і заохотила подальші дослідження.

Озеро Скелетів взимку. Фото: Neha iitb / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Озеро Скелетів, серпень 2014 року. Фото: Schwiki / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Перший сюрприз

Для 38 скелетів провели секвенування всього геному, порівнявши з геномами більш як 1,5 тисяч стародавніх індивідуумів і майже 8 тисяч сучасних. Вчені були шоковані отриманими результатами: 23 людини з озера Роопкунд мали спорідненість із людьми сучасної Індії, але 14 інших явно походили зі Східного Середземномор’я — Криту та Греції. Ще один індивід, ймовірно, походив із Південно-Східної Азії.

«Ми були надзвичайно здивовані генетикою скелетів Роопкунда. Наявність людей, що мають предків, зазвичай пов’язаних зі Східним Середземномор’ям, говорить про те, що озеро Роопкунд було не просто місцем локального інтересу, а приваблювало відвідувачів з усього світу», — говорить доктор Ейдін Гарні з Гарвардського університету.

Цікаві результати показав ізотопний аналіз дієти цих людей. В індійській групі індивіди харчувалися дуже по-різному, отже вони належали до різних соціоекономічних груп. А ось всі люди з Середземномор’я їли приблизно однакову їжу.

Другий сюрприз

Радіовуглецеве датування показало, що скелети не були поховані в якийсь один час, як вважалося раніше. Натомість виявилося, що було дві групи за часом смерті. Люди індійського походження були поховані протягом 7–10 століть нашої ери. А індивідууми із Середземномор’я і Південно-Східної Азії були поховані протягом 17–20 століть.

Вчені констатують, що досі не зрозуміло, що привело всіх цих людей до озера Роопкунд, і як вони загинули. Щоб спробувати розкрити таємницю Озера Скелетів необхідно проводити подальші дослідження.

Далі читайте про загадку виживання в горах людей льодовикового періоду.

На обкладинці: людські скелети біля озера Роопкунд. Фото: Schwiki / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter