553

Чому зупинився прогрес людства

Водопровід, каналізація, багатоповерхова забудова, таксі, бібліотеки — все це було в стародавніх містах Угаріт, Вавилон, Мікени, Хаттуса. У 13-12 століттях їх було зруйнувано, і прогрес людства зупинився на сотні років. За найпоширенішою версією, причиною колапсу стало вторгнення «народів моря» з Малої Азії (сучасна Туреччина).

2017 року ця теорія отримала нове підтвердження. Команда лінгвіста Фреда Ваудхейзена змогла розшифрувати напис з величезної кам’яної плити віком близько 3000 років. У 1878 році пам’ятку виявив археолог Жорж Перро біля турецького села Бейко. Він встиг перемалювати символи до того, як місцеві жителі поклали плиту в фундамент нової мечеті. Копія копії записів Перро знайдена в архівах померлого археолога Джеймса Меллаарта.

Текст виконаний лувійською мовою, яка використовувалася хетами та, імовірно, троянцями. Він оповідає про становлення царства Миру, правління царя Купантакурунтаса, підпорядкування Трої і набіги на територію сучасного Ізраїлю — за часом опис збігається з навалою «народів моря».

Інші дослідники висловлюють обережні сумніви. Відсутність оригіналу — одна з головних причин запідозрити підробку. Так, наприклад, було з дощечками «Велесової книги» і рукописом «Слова о полку Ігоревім».

Ваудхейзен захищається. По-перше, нагадує він, читати лувійською можуть близько 20 вчених у світі, писати — ще менше. По-друге, ця писемність була розшифрована тільки в 1950-х роках, тобто Жорж Перро не міг підробити текст. По-третє, Джеймс Меллаарт не мав очевидних причин виготовити надзвичайно складний фейк і ніколи його не опублікувати.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter