Історики викрили брехню. Навіщо блогерка вигадувала жертв Голокосту?

3 червня 2019 року історикиню Марі-Софі Гінґст позбавили німецької нагороди «Блогерка року — 2017». Вона вела популярний блог, присвячений жертвам Голокосту. Як виявилося, трагічні історії жінка просто вигадувала.

Німкеня Гінґст живе в Ірландії, де отримала докторський ступінь з історії. 2013 року вона створила блог про членів своєї родини, які нібито постраждали під час геноциду європейського єврейства протягом Другої світової. Газета Der Tagesspiegel повідомляє, що історії 22 людей, імена яких Гінґст навіть встигла внести до списків жертв у центрі Яд-Вашем, виявилися фальсифікованими. Ба більше — схоже, що реально існували лише троє з 22 її «родичів».

Блог «Read on my dear, read on» (Читай далі, люба, читай далі) зібрав майже 250 тисяч читачів. Авторка виступала з лекціями, отримувала нагороди та дописувала до Der Spiegel, Financial Times й інших видань.

Однак німецькі історики звернули увагу на неточності в текстах популярної блогерки, й вирішили дещо перевірити. Група архівістів зі Штральзунда дослідила в місцевих архівах історію діда авторки, який нібито був в’язнем Аушвіца. Виявилося, що він навіть не був євреєм — дід Гінґст був протестантським пастором і в концтаборі ніколи не жив і не вмирав.

Марі-Софі Гінґст вигадувала не лише історичні факти. На сторінках газет вона також розповідала про те, що заснувала клініку для бідних в Нью-Делі й допомагає інтеграції біженців в Німеччині через курси сексуальної освіти. Все це виявилося неправдою. Німецькі медіа, які публікували матеріали Гінґст, вже перепросили читачів, заявивши, що краще перевірятимуть інформацію авторів перед публікацією.

Сама історикиня після початку скандалу заявила через свого адвоката, що ніколи не поширювала неправду на основі реальних біографічних деталей. Натомість, за її словами, тексти в блозі «мали значний рівень художньої свободи». «Це література, а не журналістика чи історія», — підкреслює блогерка.

Гінґст визнала, що передала до центру Яд-Вашем трагічні історії 22 своїх родичів, але підкреслила, що сама ніколи не перевіряла цю інформацію. Представники Яд-Вашем заявили німецьким журналістам, що лише поверхово перевіряють біографічну інформацію про внесених до списків жертв Голокосту та покладаються на чесність тих, хто подає анкети жертв нацизму.

Далі читайте про родину німецьких промисловців, яка заплатить за злочини предків.

На обкладинці — Марі-Софі Гінґст. Фото: Facebook / Trinity Long Room Hub Arts and Humanities Research Institute

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter