Діонісій «Скіф» — абат, який винайшов Різдво
25 грудня ми дякуємо за вихідний Діонісію Малому на прізвисько «Скіф». Невідомо, чи справді був він вихідцем з Причорномор’я. Зате відомо, що в 6 столітті «Скіф» вигадав «нашу еру» — літочислення від народження Ісуса Христа — і закріпив 25 грудня як дату Різдва.
Усе надто складно
Перші християни були євреями і не відзначали Різдво. Головним святом вважалося Воскресіння. На Сході його відзначали разом з іудеями — у день весняного свята Песах. В Європі вибирали найближчу до Песаха неділю.
Єврейський календар, заснований на спостереженні за Місяцем, згодом прийшов у безлад. У різних країнах дату Песаха вираховували по-різному. Якщо не були впевнені, відзначали двічі.
На Першому Вселенському Соборі в 325 році християни вирішили відмовитися від прив’язки до свят народу, що розіп’яв Христа. Тепер Великдень обчислювали за сонячним календарем. З датами в Біблії, вказанами за місячним, його погоджували шляхом складних астрономічних і математичних обчислень c різноманітними поправками. бо в сонячному році 365/366 днів, в місячному — 354.
У Римі таблиці з розкладом Пасхи складалися на 84 роки вперед. Коли черговий цикл дійшов кінця, папа Іоанн I дав доручення абату і вченому Діонісію Малому скласти нові. Той використовував для розрахунків біблійну хронологію: Христос почав проповідувати у 30 років; дати Песаха в той період; час правління згаданих в Євангелії римських імператорів.
Ба більше, Діонісій відмовився від літочислення за «ерою Діоклетіана»
і вказав рік складання свого календаря як «525-й від народження Христа». Абат не надав точних розрахунків. Проте метод літочислення Діонісія — «від народження Христа» або «від нашої ери» — закріпився і застосовується зараз.
На той час в різних церквах по всьому світу вже років 100-200 років святкували Різдво 25 грудня. За однією з версій, таким чином християни витісняли римський язичницький культ Непереможного Сонця, чиє народження відзначалося в цей день. Діонісій ніколи не називав дату Різдва, однак визначив днем зачаття Христа 25 березня 1 року. Якщо додати 9 місяців — вийде 25 грудня. Чи підігнав вчений свій календар до готової дати? Можливо, але яка тепер різниця?
На обкладинці: Римський саркофаг 4 століття, Мілан. Одна з найстаріших сцен із зображенням Різдва. Фото: G.dallorto / Wikipedia