8183

На благо євреїв. Чи міг Понтій Пілат бути хорошим хлопцем?

Новий Заповіт зображує римського правителя Юдеї Понтія Пілата як жорстоку людину, що засудила до розп’яття Ісуса Христа. Інші античні джерела говорять нам, що він ненавидів євреїв, грабував і принижував їх. Однак тепер з’явилися дані, які можуть свідчити на користь Пілата перед судом історії. WAS розповідає про нову археологічну знахідку.

Дослідники з Управління старожитностей Ізраїлю й Тель-Авівського університету розкопали в Єрусалимі 220-метрову ділянку дороги, яка на початку нашої ери вела від Сілоамської купелі до єрусалимського Храму. Вперше вчені дізналися про існування цієї ступінчастої вулиці 1894 року. Її проклали для зручності юдеїв — вона йшла від місця зі свіжою водою нагору до головної святині юдаїзму. Тепер ми знаємо, що, швидше за все, цю вулицю збудував Пілат.

Розкопки дороги виявили 101 монету, найпізніші з яких датовані 30–31 роками н. е. Понтій Пілат був префектом Юдеї з 26 по 36 роки н. е. Відсутність пізніших монет вказує на те, що будівництво головним чином припало на часи, коли Юдеєю правив він.

Мапа місцевості, де показані місця розкопок. Пунктирна лінія — водостік під дорогою Пілата, позначка «10» — Сілоамська купіль. Зображення: D. Levi, IAA; printed by permission of the Survey of Israel

Проблеми з іміджем

Всі раніше відомі джерела зображали Понтія Пілата як типового «поганого хлопця». Окрім Біблії, цього римського губернатора згадує в своїх історичних творах його сучасник, грекомовний юдейський філософ Філон Александрійський. Він говорить, що люди в Юдеї так страждали від хабарництва, неповаги до релігії, грабунку й позасудових страт, які чинив Пілат, що після чергової образи пожалілися на чиновника імператорові Тиберію. Однак вчені вже давно припускали, що тут наводиться просто стереотипний опис «поганого місцевого правителя», якому протиставлено образ «доброго царя».

Про Понтія Пілата також згадує і єврейський історик 1 століття н. е. Йосиф Флавій. Зокрема в працях «Юдейські старожитності» і «Юдейська війна» розповідається, що Пілат образив юдеїв, взявши зі священної храмової скарбниці гроші, щоб побудувати новий акведук в Єрусалимі. А потім жорстоко придушив протести містян. Також Флавій згадує ряд інших образ релігійних почуттів місцевих жителів.

Сучасні ізраїльські дослідники відзначають, що збудована Пілатом для юдейських паломників дорога мала довжину 600 м і ширину 8 м, а на її будівництво знадобилося близько 10 тисяч тонн каменю. «Надалі неможливо розглядати цей перший період прямого римського управління в Юдеї як такий, що характеризується виключно корупцією і корисливістю влади», — говориться у висновках статті з журналу Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University.

Далі читайте про знайдені докази легендарного знищення Єрусалима.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter