Архіви свідчать: Ватикан відмахнувся від даних Шептицького про Голокост
Лише на початку березня 2020 року Святий Престол відкрив архів папи римського Пія XII
, а гучні новини вже тут як тут. І вони безпосередньо пов’язані з Україною. WAS розповідає про отримані свідчення можливого ігнорування ватиканською верхівкою часів Другої світової даних про масштаби Голокосту.
Наприкінці квітня дослідник з Університету Мюнстера Губерт Вольф розповів, що знайшов у архіві показову доповідну записку ватиканського чиновника щодо листа, в якому митрополит Андрей Шептицький
повідомляв Пієві XII про масштаби нацистських злочинів проти єврейського народу на Галичині. Лист предстоятеля Української греко-католицької церкви був відомий деяким вченим і раніше, у ньому митрополит Андрей писав про як мінімум 200 000 вбитих нацистами євреїв. Крім того він назвав німецьку окупацію «відверто диявольською».
Варто підкреслити, що сам факт написання такого листа владою Третього райху вважався злочином, який карався смертю. Отже Шептицький ризикував власним життям заради порятунку євреїв і поширення правди про злочини нацистів.
Засновник історичної ініціативи Українсько-єврейська зустріч Берел Родал відзначає, що в контексті широкого розголосу інформації про цей лист Яд Вашем
зможе знову відкрити розгляд справи про визнання митрополита Андрея «Праведником народів світу
».
Андрей Шептицький знав іврит і регулярно допомагав львівській єврейській громаді ще до війни. Під час Другої світової митрополит Андрей разом зі своїм братом Климентієм Шептицьким
врятував життя більш як 100 євреям, прихистивши їх у греко-католицьких монастирях.
1996 року Яд Вашем надав звання «Праведника народів світу» Климентію, однак до останнього часу відмовлявся робити це для Андрея Шептицького. Таке рішення ізраїльська організація мотивувала тим, що в 1941 році предстоятель УГКЦ офіційно привітав прихід німецьких військ, а пізніше — погодився надіслати капеланів у дивізію Ваффен-СС «Галичина». Починаючи з 1960-х Яд Вашем відхилив більше десяти запитів на визнання митрополита Андрея «Праведником народів світу», хоча раніше давав це звання навіть відвертим нацистам, включно з Оскаром Шиндлер.
Погані новини для Ватикану
Про лист Шептицького було відомо й раніше, хоча й дуже обмеженому колу науковців. Але несподіванкою стало знаходження документу, який свідчить про реакцію ватиканської верхівки часів Другої світової на лист митрополита Андрея. Вона була, скажімо так, прохолодною.
Історики знайшли службову записку, яку написав для Пія XII співробітник Державного секретаріату Святого Престолу Анджело Делль’Аква. Автор записки застерігав від віри свідченням єврейських організацій про масові вбивства євреїв нацистами. Він вважав, що євреї «запросто можуть перебільшувати». Також ватиканський функціонер фактично відмахнувся від даних Шептицького, мотивувавши це тим, що і представники Східних католицьких церков
«не є взірцями в питаннях чесності».
Але історія підтвердила, що предстоятель УГКЦ був чесною людиною, а ватиканські посадовці помилялися. Однак навіть це не зашкодило кар’єрі Анджело Делль’Акви — він настільки успішно рухався ієрархічними сходами Римської церкви, що 1967 року став кардиналом.
Напередодні відкриття ватиканських архівів часів Пія XII, папа римський Франциск заявив, що церква не боїться своєї історії. Схвальна позиція. Бо вже зараз можна сказати, що церква муситиме серйозно переосмислити складні сторінки своєї історії в 20 столітті. У Яд Вашем повідомили, що слідкують за новинами з Ватикану. «Сподіваємось, що коли коронавірусна криза закінчиться, ми зможемо відновити регулярну роботу та вивчити оригінали цих документів», — заявив представник Ізраїльського національного меморіалу Голокосту.
Далі читайте про неоднозначні стосунки Ватикану з нацистами та фашистами.
Автор: Олексій Петюх, історик, науковий журналіст
Фото на обкладинці: Митрополит Андрей Шептицький, Львів, 1930-ті. Фото: odessareview.com