Гундерт карбовенцес: перші українські гроші
Увесь 1917 рік Україна, що була звільнена революцією від влади царя, йшла до усвідомлення своєї самостійності. Три маніфести-універсали Центральної Ради
влітку і восени заявляли про автономію в складі Росії. У листопаді владу в Петрограді захопили більшовики. Новий центральний уряд вимагав від української влади співробітництва. Для початку — не пропускати війська «білих» і не роззброювати загони «червоних» на своїй території. Київ відмовився підкоритися.
У грудні 1917 року почалася війна. Червона гвардія готувалася наступати на Київ, Центральна Рада шукала підтримки за кордоном і писала четвертий універсал про незалежність Української Народної Республіки. У цей бунтівний час, 5 січня 1918 року, надрукували перші українські банкноти.
Першою була купюра номіналом 100 карбованців цінністю 0,76 грама золота. Оформлення взяв на себе художник-графік, ректор Української академії мистецтв Георгій Нарбут. Аверс — у кращих традиціях українського бароко, з тризубом, квітковими мотивами і літерним позначенням номіналу українською. На реверсі номінал вказано ще трьома мовами: російською, польською та посередині мовою їдиш — хундерт карбованетс
. В одному лише Києві тоді жили не менше 100 тисяч євреїв, 50 євреїв були членами Центральної Ради.
Купюри випустило видавництво Кульженка, де друкували також документи і марки УНР. Економили на всьому, вийшла халтура. У всієї серії реверс був перегорнутий; через друк на звичайному папері та відсутність водяних знаків відразу після випуску в побуті з’явилися фальшивки. У тому ж січні 1918 року друк припинили.
Через написи єврейською мовою 100 карбованців називали «жидівськими грошима». Через жовтий колір купюри — «яєчнею». За назвою друкарні — «кульженками».
Після захоплення Києва більшовиками УНР втратила свій золотий та срібний запас. Також червоноармійці забрали всі форми для друку українських грошей. Пізніше Рада народних міністрів УНР затвердить створення абсолютно нової національної валюти — гривні.
Читайте далі, як розбагатіти на українських копійках.