Гроші — хороші: Гід найдорожчими копійками України
У старій куртці ви знайшли жменьку монет. Раніше вистачило б лише на хліб чи проїзд, але сьогодні деякі копійки коштують тисячі гривень. Як впізнати раритет, читайте далі на WAS.
Найдорожчою монетою в світі — майже $ 10 мільйонів — вважають срібний долар 1794 року карбування, на якому Свобода має розпущені коси.
Одним із атрибутів держави є національна валюта. Шлях України до власних грошей почався з купоно-карбованців, які були в обігу перші п’ять років після проголошення незалежності. Економічна криза розганяла гіперінфляцію, і всі ходили мільйонерами. 1995 року один американський долар коштував 147 тисяч купоно-карбованців.
Поки знецінювалися тимчасові гроші, тривала розробка справжніх. 1992 року у Канаді створюють перші зразки гривні за ескізами художників Василя Лопати
та Бориса Максимова. 25 серпня 1996 року відбулася грошова реформа: 100 тисяч карбованців міняли на 1 гривню. Разом з ними посипалися перші копійки.
Того ж 1992 року після низки проб і помилок почали виробляти українські монети. Сьогодні колекціонери полюють за експериментальними, невдалими, бракованими зразками. Найбільше на вартість впливає історія монети.
Копійки-привиди
Дизайн штемпелів українських копійок, що з незначними змінами використовують досі, розробляв британський Королівський монетний двір. За англійськими матрицями монети карбували на Луганському патронному заводі, в Італії та в тій самій Великій Британії. Від початку планували повторити звичний ряд номіналів копійок СРСР. Серед інших, виготовили заготовки для 3 і 20 копійок, а 15 копійок навіть почали друкувати з латуні, алюмінію та немагнітної сталі.
- Аверс — лицьова сторона монети з гербом або портретом
- Реверс — тильна сторона з номіналом
- Гурт — ребро монети
Потім західні фахівці підказали, що одинадцять типів номіналів монет — це для України забагато. Оптимально — вісім. Тож 3, 15 і 20 копійок в обіг не надійшли, а готовий наклад відправили на перекарбування. Невелике число «п’ятнадцяток» уникнули цього, і тепер за ними полюють нумізмати. Кажуть, хтось колись отримував їх разом з рештою в крамницях. Теоретично вам також могло пощастити.
2018 року був випадок продажу пробних 15 копійок за 7 тисяч гривень. Два роки тому сталеву монету придбали з аукціону за 30 тисяч гривень.
1992 рік
15 копійок
5,5–30 тисяч гривень
2 копійки з вузьким обідком
13–17 тисяч гривень
10, 25, 50 копійок з втисненим тризубом
до 12 тисяч гривень
Якщо вам до рук потрапили 2 копійки 1992 року, пошукайте вузький обідок на реверсі. Гравери заводу тоді помилково вирішили, що 2 та 10 копійок мають однаковий діаметр, й обідок більшого номіналу підійде для меншого. Дефект помітили і виправили вже після початку карбування партії. Кількадесят «двушок» з вузьким обідком потрапили до обігу.
За одну з перших українських 2-копійочних монет сьогодні можна отримати 17 тисяч гривень.
Англійський чекан
Вироблені в Англії монети у 10, 25 та 50 копійок зустрічаються частіше й коштують менше за пробні 15 копійок.
Зразки так званого «англійського чекану» коштують від сотень до тисячі-двох гривень. У кілька разів вищою є вартість монет зі скандальним партаком Королівського монетного двору.
Коли британці 1992 року стали до роботи, вони не врахували вигляд тризубу на аверсі. На перших монетах він нетипово випинається назовні, а ребра втиснені всередину. Вийшов не тризуб, а відбиток тризуба. Помилку побачили й виправили, але певна кількість таких монет пішла в народ.
Луганський брак
Для Італії та Великої Британії карбування монет було звичною справою, а от Луганський патронний завод 1992 року робив це вперше. Зрозуміло, що там частіше траплявся брак: зміщене зображення, неправильне співвідношення сторін, відхилення їх під кутом.
Вартість бракованих монет луганського виробництва зазвичай не перевищує кількасот гривень.
Цінуються також копійки, які через нестачу потрібного металу робили з незвичного. Були моменти, коли замість сталі, латуні та бронзи монети в Україні карбували зі срібла.
Іноді метал монет одного номіналу використовували для іншого. Також перекарбовували на українські «списані» монети інших країн, аби тільки розмір був однаковий.
Донецький фальшак
Є гіпотеза, що з-поміж паперових грошей України найчастіше фальшували 20 гривень: до більших номіналів люди приглядаються ретельніше, а робити дрібніші невигідно. Серед монет найпопулярнішими для підроблення були 50 копійок: зручний розмір, дешевий метал і збувати просто.
У 1990-х роках умільці виробляли «п’ятдесятки» в гаражах і слюсарних майстернях. Найбільше — в Донецьку, звідси й назва «донецький фальшак».
Залежно від рівня підробки, ціна «донецького фальшаку» коливається від десятків до кількох сотень гривень.
З часом кольоровий метал подорожчав, а гривня девальвувала. Підпільний випуск 50 копійок втратив сенс, але фальшувальники швидко зорієнтувалися. Коли зріс попит серед колекціонерів, вони стали підробляти рідкісні версії українських обігових монет.
Де шукати скарби?
З 1998 року українські копійки карбуються у Києві, на Монетному дворі Національного банку України. Туди з Луганська перевезли все устаткування, й до карбування почали ставитися ретельніше. Але брак не виключений, і ви можете на цьому заробити.
Приміром, копійку з подвійним кантом на аверсі колекціонери залюбки придбають за 150–200 гривень.
Якщо ви будете уважними до дріб’язка, обов’язково знайдете щось цікаве. Придивляйтеся до решти, відкрийте скарбнички, понишпоріть у гаманцях та кишенях старого одягу. Все знайдене роздивіться через лупу. Побачили дефект — ставте ціну.
З 1 липня 2018 року в Україні припинили карбувати копійки, а банкноти найнижчих номіналів стали заміняти монетами. За прогнозом НБУ, з обігу виведуть 8 мільярдів копійчаних монет (60% від загальної кількості), але зроблять 1 мільярд гривневих.