Гроші — хороші: Гід найдорожчими копійками України

Олександр Никифорчак

У старій куртці ви знайшли жменьку монет. Раніше вистачило б лише на хліб чи проїзд, але сьогодні деякі копійки коштують тисячі гривень. Як впізнати раритет, читайте далі на WAS.

i

Найдорожчою монетою в світі — майже $ 10 мільйонів — вважають срібний долар 1794 року карбування, на якому Свобода має розпущені коси.

Одним із атрибутів держави є національна валюта. Шлях України до власних грошей почався з купоно-карбованців, які були в обігу перші п’ять років після проголошення незалежності. Економічна криза розганяла гіперінфляцію, і всі ходили мільйонерами. 1995 року один американський долар коштував 147 тисяч купоно-карбованців.

Поки знецінювалися тимчасові гроші, тривала розробка справжніх. 1992 року у Канаді створюють перші зразки гривні за ескізами художників Василя Лопати та Бориса Максимова. 25 серпня 1996 року відбулася грошова реформа: 100 тисяч карбованців міняли на 1 гривню. Разом з ними посипалися перші копійки.

Того ж 1992 року після низки проб і помилок почали виробляти українські монети. Сьогодні колекціонери полюють за експериментальними, невдалими, бракованими зразками. Найбільше на вартість впливає історія монети.

Копійки-привиди

Дизайн штемпелів українських копійок, що з незначними змінами використовують досі, розробляв британський Королівський монетний двір. За англійськими матрицями монети карбували на Луганському патронному заводі, в Італії та в тій самій Великій Британії. Від початку планували повторити звичний ряд номіналів копійок СРСР. Серед інших, виготовили заготовки для 3 і 20 копійок, а 15 копійок навіть почали друкувати з латуні, алюмінію та немагнітної сталі.

i
  • Аверс — лицьова сторона монети з гербом або портретом
  • Реверс — тильна сторона з номіналом
  • Гурт — ребро монети

Потім західні фахівці підказали, що одинадцять типів номіналів монет — це для України забагато. Оптимально — вісім. Тож 3, 15 і 20 копійок в обіг не надійшли, а готовий наклад відправили на перекарбування. Невелике число «п’ятнадцяток» уникнули цього, і тепер за ними полюють нумізмати. Кажуть, хтось колись отримував їх разом з рештою в крамницях. Теоретично вам також могло пощастити.

2018 року був випадок продажу пробних 15 копійок за 7 тисяч гривень. Два роки тому сталеву монету придбали з аукціону за 30 тисяч гривень.

15 копійок 1992 року. Джерело: Форум VIOLITY / forum.violity.com
2 копійки 1992 року. Джерело: Рідкісні монети України / xabar.in.ua

1992 рік

15 копійок

5,5–30 тисяч гривень

2 копійки з вузьким обідком 

13–17 тисяч гривень

10, 25, 50 копійок з втисненим тризубом

до 12 тисяч гривень

Якщо вам до рук потрапили 2 копійки 1992 року, пошукайте вузький обідок на реверсі. Гравери заводу тоді помилково вирішили, що 2 та 10 копійок мають однаковий діаметр, й обідок більшого номіналу підійде для меншого. Дефект помітили і виправили вже після початку карбування партії. Кількадесят «двушок» з вузьким обідком потрапили до обігу.

За одну з перших українських 2-копійочних монет сьогодні можна отримати 17 тисяч гривень.

Англійський чекан

Вироблені в Англії монети у 10, 25 та 50 копійок зустрічаються частіше й коштують менше за пробні 15 копійок.

Зразки так званого «англійського чекану» коштують від сотень до тисячі-двох гривень. У кілька разів вищою є вартість монет зі скандальним партаком Королівського монетного двору.

Коли британці 1992 року стали до роботи, вони не врахували вигляд тризубу на аверсі. На перших монетах він нетипово випинається назовні, а ребра втиснені всередину. Вийшов не тризуб, а відбиток тризуба. Помилку побачили й виправили, але певна кількість таких монет пішла в народ.

50 копійок «англійського чекану». Джерело: Форум VIOLITY / forum.violity.com
Лоти аукціону з монетами «англійського чекану». Джерело: Аукціон VIOLITY / auction.violity.com

Луганський брак

Для Італії та Великої Британії карбування монет було звичною справою, а от Луганський патронний завод 1992 року робив це вперше. Зрозуміло, що там частіше траплявся брак: зміщене зображення, неправильне співвідношення сторін, відхилення їх під кутом.

Вартість бракованих монет луганського виробництва зазвичай не перевищує кількасот гривень.

Цінуються також копійки, які через нестачу потрібного металу робили з незвичного. Були моменти, коли замість сталі, латуні та бронзи монети в Україні карбували зі срібла.

Іноді метал монет одного номіналу використовували для іншого. Також перекарбовували на українські «списані» монети інших країн, аби тільки розмір був однаковий.

Браковані 5 і 2 копійки. Джерело: Аукціон VIOLITY / auction.violity.com
Лоти аукціону з бракованими копійками. Джерело: Аукціон VIOLITY / auction.violity.com

Донецький фальшак

Є гіпотеза, що з-поміж паперових грошей України найчастіше фальшували 20 гривень: до більших номіналів люди приглядаються ретельніше, а робити дрібніші невигідно. Серед монет найпопулярнішими для підроблення були 50 копійок: зручний розмір, дешевий метал і збувати просто.

У 1990-х роках умільці виробляли «п’ятдесятки» в гаражах і слюсарних майстернях. Найбільше — в Донецьку, звідси й назва «донецький фальшак».

Залежно від рівня підробки, ціна «донецького фальшаку» коливається від десятків до кількох сотень гривень.

З часом кольоровий метал подорожчав, а гривня девальвувала. Підпільний випуск 50 копійок втратив сенс, але фальшувальники швидко зорієнтувалися. Коли зріс попит серед колекціонерів, вони стали підробляти рідкісні версії українських обігових монет.

«Донецький фальшак» 1994 року, був проданий за 460 гривень. Фото автора

Де шукати скарби?

З 1998 року українські копійки карбуються у Києві, на Монетному дворі Національного банку України. Туди з Луганська перевезли все устаткування, й до карбування почали ставитися ретельніше. Але брак не виключений, і ви можете на цьому заробити.

Приміром, копійку з подвійним кантом на аверсі колекціонери залюбки придбають за 150–200 гривень.

Якщо ви будете уважними до дріб’язка, обов’язково знайдете щось цікаве. Придивляйтеся до решти, відкрийте скарбнички, понишпоріть у гаманцях та кишенях старого одягу. Все знайдене роздивіться через лупу. Побачили дефект — ставте ціну.

З 1 липня 2018 року в Україні припинили карбувати копійки, а банкноти найнижчих номіналів стали заміняти монетами. За прогнозом НБУ, з обігу виведуть 8 мільярдів копійчаних монет (60% від загальної кількості), але зроблять 1 мільярд гривневих.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter