Вперше писемність з'явилися на бухгалтерських документах. Найдавніші списки покупок, чеки та контракти з Месопотамії старші за перші тексти, знайдені в Єгипті, Китаї і Мезоамериці.

Величезну бібліотеку глиняних клинописних табличок віком близько 5 тисяч років німецький археолог Джуліус Джордан виявив в 1929 році на руїнах Урука – поселення на території сучасного Іраку.

З населенням у 6 тисяч жителів Урук був величезним для свого часу містом – можливо, найпершим містом на Землі. Ремісники, торговці, жерці, солдати, податківці жили в глиняних і цегляних будинках, обнесених 9-кілометровою стіною. За нею починалися поля і луки, які постачали Урук продовольством.

Хто і що записував на глиняних табличках? Відповідь на це питання шукали майже 50 років. Підказку дали інші знахідки.

Руїни Урука, як і інших міст Месопотамії, були всіяні глиняними конусами, кульками і циліндрами розміром 1-3 см. Джуліус Джордан в робочому щоденнику записав, що фігурки нагадують повсякденні товари: горщики, хлібці, тварин. Вчені жартували, що вони схожі на свічки-супозиторії. Сьогодні їх називають токенами.

Вчені не шукали зв’язку між фігурками і клинописом, поки в 1970-х роках археолог Деніз Шмандт-Бессерат не взялася каталогізувати токени, знайдені по всьому Близькому Сході – від Туреччини до Пакистану.

Токени з Урука, Ірак, 3300 років до н.е. Джерело: Vorderasiatisches Museum Berlin / utexas.edu
Дискові маркери з Урука, 3300 років до н.е. Джерело: Institut für Urgeschichte und Historische Archäologie / utexas.edu
Токени з Джармо, Ірак, 6500 років до н.е. Фото: Denise Schmandt-Besserat / utexas.edu

Шмандт-Бессерат припустила, що токени слугували для фіксації кількості товарів. Так, фігурка у формі хліба означала, власне, буханець хліба, фігурка у формі вівці – вівцю. За такої механіки для управління товаропотоками не було потрібно вміння рахувати. Досить було лише переконатися, що кожній одиниці продукту відповідає один токен.

Згодом громадяни Урука зіткнулися з проблемою, яка досі залишається актуальною: як контролювати переміщення мас різних товарів між малознайомими або незнайомими людьми. Перші у світі бухгалтери, які сиділи перед входом до храмового сховища, знайшли рішення.

Особливості міської економіки

Спочатку кожний токен позначав один об’єкт (горщик меду, буханець хліба, глечик із зерном, вівцю). Але це було ефективним лише для невеликих партій товарів. Знадобилася би гора токенів, щоби передати пекарям замовлення на випічку хліба для урочистостей на честь головного божества Урука – богині Інанни.

Тому на токенах з’явилися мітки: відбитки пальців, насічки, геометричні фігури. Вони позначали числа. Наприклад, штрих – це одиниця, коло – десять, два кола і три штриха – 23.

Шмандт-Бессерат звернула увагу, що знаки на клинописних табличках нагадують токени. Вона припустила, що таблички використовувалися для обліку оптових операцій.

Облікова табличка, присвячена обороту текстильних виробів. Урук, Ірак, 3100 років до н.е. Фото: Denise Schmandt-Besserat / Deutsches Archäologisches Institut / utexas.edu

Безпечно і конфіденційно

Пізніше токени з мітками почали складати до порожнистих глиняних куль – булл. Їх опечатували особистими печатками. Штрихи і кружечки на токенах вказували на кількість товару в разі великої покупки. Наприклад, м’ясник відправляв пастуху буллу з токенами овець і корів всередині – це було замовлення на доставку худоби. Щоби ознайомитися із замовленням, пастух мав розбити контейнер.

До 3300 року до н.е. на поверхні булл почали з’являтися знаки, схожі за формою на токени. Можливо, спочатку зображення робили, вдавлюючи фігурку у ще м’яку глину. Пізніше стародавні бухгалтери за допомогою стилуса почали додавати мітки для позначення числа. Булли зарясніли символами: «1 корова», «5 гончарних кіл», «4 міри зерна», «15 відрізів тканини».

Символи на поверхні булли вказували, що і в якій кількості замовляється або продається. Особисті печатки продавця і покупця фіксували вміст і підтверджували укладання контракту. Символи на зовнішньому боці булли і маркери всередині неї передавали одну і ту ж інформацію. Тепер щоби дізнатися про вміст булли її не потрібно було розбивати. Так народилися перші письмові контракти і квитанції про сплату.

Поступово токени зникли зовсім, залишилися лише їхні образи – видавлені в глині ​​кружечки і куточки. Без токенів зникла потреба в буллах, і пласкі клинописні таблички витіснили сферичні контейнери.

Булла і її вміст, приблизно 4000-3100 роки до н.е., Урук. Джерело: Лувр / Wikipedia

Урук втратив своє значення через програні війни і зміни клімату. Люди остаточно залишили місто після арабського вторгнення на межі 7-8 століть нашої ери. Але ми знаємо і пам’ятаємо, що саме урукці винайшли звітність і контракти, запровадили в торгівлі математику и писемність. Булли Месопотамії стали першими бухгалтерськими документами.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter