8 відбитків ніг, які можуть багато розповісти про історію людства

Віталій Воробей

Ідею голлівудської Алеї Слави запропонувала зірка німого кіно Норма Толмадж, коли випадково ступила в свіжий бетон перед театром Граумана. Однак люди увічнювали себе подібним чином задовго до того, як це стало мейнстримом.

В одному з інтерв’ю Стівен Гокінг спрогнозував, що в найближчі 100 років людям не вистачатиме місця на Землі. Щоби вижити, потрібно буде колонізувати інше небесне тіло. Наступний історичний відбиток, можливо, буде залишений на далекій маловивченій планеті. Поки що всі вони поряд – в Африці, Австралії, Британії, Італії та на Місяці.

1. Чуї та його самиці

3,6 мільйона років тому австралопітеки позалишали слідів у місцевості, яка сьогодні називається Лаетолі і є частиною Танзанії. Ці відбитки ніг у вулканічній породі сьогодні вважаються найдавнішими слідами прямоходячих гомінідів.

Сліди допомогли точніше визначити розміри австралопітеків. Зріст найвищого з них, якого вчені назвали Чуї, оцінюють у 165 сантиметрів. Він важив близько 48 кілограмів і з довжиною ступні у 27 сантиметрів сьогодні носив би взуття 42 розміру. Решта гомінідів були на зріст метр і півтора – можливо, самиці і дитинчата.

Сліди австролопітеков в Лаетолі. Джерело: elifesciences.org
Сліди австролопітеков в Лаетолі. Джерело: elifesciences.org

2. Красуня Єва

Найдавніший відбиток ноги виду Homo Sapiens виявили у Південній Африці, поблизу міста Лангебан. Йому 117 тисяч років. Слід належав жінці, яку прозвали Євою.

Швидше за все, Єва тікала піщаними дюнами від потужної зливи. Пісок засипав вологі сліди, і з часом вони опинилися на глибині 9 метрів. Там затверділи до стану цементу.

Неподалік знайшли спис, скребачки, прототипи лез і охру, якою Єва розфарбовувала обличчя або одяг. Вона була близько 1,5 метра на зріст і сьогодні носила би взуття 39 розміру.

Репліка «Сліду Єви» в Національному парку «Вест-Кост» в ПАР. Джерело: Philip Rickerby / Flickr

3. Одноногий мисливець

Слідам, знайденим в глині ​​біля озер Уілландра в Австралії, близько 20 тисяч років. Це найдавніші відбитки людей на континенті.

Вчені показали сліди аборигенам, спосіб життя яких за тисячі років мало змінився. За їхніми словами, відбитки залишили люди під час полювання. Вони добували м’ясо групою, в якій були чоловіки, жінки і діти. Одна людина була без ноги: замість відбитків лівої – вм’ятини від дерев’яної палиці. Попри інвалідність, стародавній мисливець не відставив від гурту.

Сліди поблизу озер Уілландра в Австралії. Джерело: Bond University / epublications.bond.edu.au
Сліди поблизу озер Уілландра в Австралії. Джерело: Bond University / epublications.bond.edu.au

4. Плоскостопість віком 100 тисяч років

У 1950-х люди помітили, що море періодично змиває пісок з пляжу Формбі Пойнт на північному заході Англії і відкриває заглиблення на березі. Вони виявилися скам’янілими слідами людей і тварин.

Сім тисяч років тому ці місця були заливною лагуною. Люди приходили сюди в пошуках їжі. Жінки шукали молюсків і гнізда птахів, чоловіки ловили рибу. Прабатьки англійців мали зріст 1,45-1,65 метри. Взуття не носили, про що свідчить відставлений убік великий палець ноги. Майже всі мали фізичні вади: одні ступні деформовані через травми і хвороби, у інших діагностували плоскостопість.

Відбитки деформованих ніг на пляжі Формбі Пойнт. Джерело: formby-footprints.co.uk
Доріжки чоловічих (праворуч) і жіночих (зліва) слідів на пляжі Формбі Пойнт. Джерело: formby-footprints.co.uk

5. Термінова евакуація

У 79 році вулкан Везувій поховав Помпеї і ще кілька навколишніх міст. Авеллінське виверження приблизно 2000-го року до н.е. було ще потужнішим. Сотні людей і тварин, тікаючи від смерті, залишили свої сліди у вулканічному попелі неподалік сучасного Неаполя. Попіл і лава вкрили поверхню шаром до 50 метрів завтовшки. Через якийсь час в цьому місці знову виникли поселення, але нові мешканці не змогли закріпитися.

Катастрофа може повторитися: Везувій досі вирує.

Застиглі сліди в зоні виверження Авелліно. Джерело: Proceedings of the National Academy of Sciences / Wikipedia

6. Легіонер-шкідник

Якби він жив зараз, цей солдат римського легіону X «Геміна», швидше за все, написав би на глині ​​х**. Але в 1 столітті нашої ери він вважав за краще поставити ногу на свіжу черепицю, яку знайшли в сучасних Нідерландах поблизу міста Неймеген.

В цей час і в цьому місці легіонери займалися переважно будівництвом і охороною полонених. Коли виготовлена римлянами черепиця сохла на сонці, один з воїнів залишив на ній відбиток і таким чином увійшов в історію.

Відбиток ноги легіонера на черепиці, знайденій поблизу міста Неймеген. Джерело: Музей Валкхоф / Wikipedia

7. Нудьга вікінга

Відбиток на дошках Гокстадського корабля був залишений в період активної експансії вікінгів. Дракари мали вітрила і весла, але у відкритому морі вони йшли лише під вітрилами. Напевно, від нудьги один з воїнів вирізав контур своєї ноги на борту корабля.

Дубовий дракар вікінгів 9 століття використали в якості поховального корабля. Його знайшли у 1880 році в кургані на березі норвезького Саннефіорда. У 1893 році 12 молодих скандинавів зробили точну копію судна і перетнули на ньому Північну Атлантику. Вони довели, що вікінги могли досягти Америки задовго до експедиції Колумба.

Слід вікінга з «Гокстадського корабля». Джерело: sciencenordic.com

8. Астронавт-стрибунець

Досі є люди, які не вірять у висадку американців на Місяці. Один з їхніх аргументів стосується слідів. Скептики кажуть, що неможливо залишити такі чіткі відбитки на сухому місячному ґрунті. Вони нібито зроблені на мокрому піску, якого на безатмосферному супутнику Землі бути не може.

Офіційна відповідь НАСА звучить так: астронавти пересувалися Місяцем стрибками і тому залишали глибокі вм’ятини в пилу. Чіткість слідів пояснюють тим, що необроблені водою і повітрям піщинки мають гострі грані, які зчіплюють їх одне з одною.

Астронавт Базз Олдрін сфотографував слід на місячному ґрунті в рамках експерименту з дослідження природи місячного пилу. Джерело: NASA

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter