Катастрофа бронзової доби: Розслідування через 3000 років
З невідомих причин в 13-12 століттях до нашої ери людський прогрес було відкинуто на сотні років назад. Лише зараз історики і антропологи починають підсумовувати досягнення загиблих тоді цивілізацій. Їхні технології викликають повагу.
Було: водогін, теракотові ванни і огнища в п’ятиповерховому палаці царя Криту [Греція], каналізація в Угариті [Сирія], туалети і колісні таксі у Вавилоні [Ірак], 30-метрові кам’яні храми, масова забудова в три і більше рівнів, складна система іригації, що давала воду для поливу і басейнів багатіїв, неприступні Мікени і Тиринф [Греція] зі стінами завтовшки до 45 метрів; ткацькі верстати та бібліотеки глиняних табличок з докладними каталогами в Хаттусі [Туреччина].
Стало – нічого. Знадобилося лише кілька десятків років, щоби в Середземномор’я прийшла «темна доба». У Грецію повернулася дикість, занепало могутнє Хетське царство, згинула мікенська цивілізація, значно ослаб Єгипет. У всьому регіоні зникла писемність, занепала торгівля, різко скоротилася кількість населення.
У істориків є кілька версій про причини бронзового колапсу. Вони могли навіть нашаруватися одна на одну.
Версія 1. Вторгнення народів моря
Це залишається предметом суперечок і по сьогодні: занепад цивілізацій спровокував напад більш відсталих народів або вторгнення варварів знищило розвинені цивілізації?
Невідомо, хто зруйнував мікенські твердині і обложив Тиринф. В розкопках не виявлені артефакти або зброя, хоча би наконечник стріли, який би не належав захисникам. Але тотальне і практично одночасне руйнування десятків міст спростовує гіпотезу про громадянську війну. Вчені припускають, що це було вторгнення коаліції, яка володіла чисельною перевагою, не мала жалю до переможених і поваги до їхньої культури.
В 13-12 століттях до нашої ери такою силою і чисельністю володіли «народи моря» – так їх називали єгиптяни. Етнічне походження цих племен не встановлено. В ієрогліфічних написах вгадують назви: шердани, тірсени, турша, філістимляни, чаккаль, дануни, фрігійці, шакалеша, ахейці, гараманти, луки, тевкри. Ймовірно, вони рухалися з півночі Балкан або Малої Азії [Туреччина]. Деякі дослідники вбачають в них учасників Троянської війни, вимушених залишити розорені землі.
«Народи моря» рухалися суходолом хвилею: з сім’ями, майном, худобою. Барельєфи зображують запряжені четвірками волів вози з жінками і дітьми. Поруч уздовж берега рухався флот. Вони вщент розгромили хеттів, випалили узбережжя Сирії і дійшли до Фінікії [Сучасний Ліван]. Там вторгнення було зупинене прикордонними фортецями і армією Рамсеса III.
Війна не стала для фараона легкою прогулянкою. Були і морські битви, і битви з використанням колісниць проти масованої піхоти. Незважаючи на перемогу, єгиптяни вимушено дозволили прибульцям селитися поблизу своїх кордонів.
Версія 2. Нові військові технології
В цей період лиття стало витісняти кування металу. Перш за все, люди почали виготовляти зброю. З’явилися довгі мечі – спочатку бронзові, потім залізні. Ними можна було колоти і рубати.
Ливарні зробили можливим масове виробництво наконечників для списів, дротиків і стріл. Так з’явилася масова піхота. Століттями на полі бою панували аристократи на колісницях: топтали ворогів кіньми, рубали прикріпленими до коліс серпами, розстрілювали з луків. Тепер мисливці самі стали здобиччю. Піші простолюдини атакували колісниці градом стріл і дротиків, а потім закривалися від напору коней стіною зі списів.
Так згинуло знамените своїми ударними колісницями Хетське царство.
Версія 3. Занепад торгівлі
Можливо, головних збитків середземноморській культурі завдала не власне навала варварів, а пов’язаний з нею розрив давніх торговельних зв’язків.
Виготовляєте тканини і фарбуєте їх в пурпурний колір? Але майстерні з видобутку барвника з молюсків в Алаласі [Сирія] зруйновані. Спалено кораблі фінікійців з ліванського кедра. Вам не привезуть олово, і ви не зможете виплавити бронзу. Навіть могутній Вавилон тепер контролює лише територію на політ стріли від своїх стін. Клинописні таблички для обліку оптових поставок товарів вже не потрібні: товари нікому і нікуди возити.
Так потроху забувається писемність і втрачається ремесло виробництва інструментів. Через два покоління в побут повертаються обсидіанові ножі. Ніхто не знає, як полагодити водяне колесо. Наукою читати таблички володіють лише кілька жерців.
Версія 4. Природні явища
Регіону властива висока сейсмічна і вулканічна активність. Землетрус до 7 балів в Середземному морі може викликати хвилю, яка завдасть значних пошкоджень глинобитним будівлям і знищить флот. Схожі руйнування фіксують розкопки в Угариті. Гіпотези називають відлунням такої масштабної катастрофи біблійні міфи про Всесвітній потоп і переходи юдеїв дном Червоного моря, що розступилося.
В давньогрецьких джерелах йдеться про сильну посуху, яка почалася після Троянської війни. Цей факт підтверджують і сучасні кліматологи. Кілька років неврожаїв могли стимулювати міграцію «народів моря» і підірвати сили їхніх суперників.
Найвірогідніше, бронзовий колапс був занадто складним явищем, щоб описати його однією причиною. Посуха могла спровокувати переселення племен, а землетрус і цунамі – паралізувати торгівлю. Торгові міста занепали, а наддержави зіткнулися з навалою добре озброєних піхотинців.
Культура того часу була надто крихка і зосереджена в небагатьох центрах. Коли впали міста, жителі сіл не змогли їх відновити. Шлях до цивілізації зайняв тисячі років.