З невідомих причин в 13-12 століттях до нашої ери людський прогрес було відкинуто на сотні років назад. Лише зараз історики і антропологи починають підсумовувати досягнення загиблих тоді цивілізацій. Їхні технології викликають повагу.

Було: водогін, теракотові ванни і огнища в п’ятиповерховому палаці царя Криту [Греція], каналізація в Угариті [Сирія], туалети і колісні таксі у Вавилоні [Ірак], 30-метрові кам’яні храми, масова забудова в три і більше рівнів, складна система іригації, що давала воду для поливу і басейнів багатіїв, неприступні Мікени і Тиринф [Греція] зі стінами завтовшки до 45 метрів; ткацькі верстати та бібліотеки глиняних табличок з докладними каталогами в Хаттусі [Туреччина].

Стало – нічого. Знадобилося лише кілька десятків років, щоби в Середземномор’я прийшла «темна доба». У Грецію повернулася дикість, занепало могутнє Хетське царство, згинула мікенська цивілізація, значно ослаб Єгипет. У всьому регіоні зникла писемність, занепала торгівля, різко скоротилася кількість населення.

У істориків є кілька версій про причини бронзового колапсу. Вони могли навіть нашаруватися одна на одну.

Великий зіккурат в Урі – найкраще збережений храмовий комплекс Стародавнього Межиріччя. Пам'ятник шумерської архітектури бронзової доби. Фото: Joshua McFall / Flickr
«Левові ворота» Хаттуси – столиці Хетського царства. Фото: Carole Raddato / Flickr

Версія 1. Вторгнення народів моря

Це залишається предметом суперечок і по сьогодні: занепад цивілізацій спровокував напад більш відсталих народів або вторгнення варварів знищило розвинені цивілізації?

Невідомо, хто зруйнував мікенські твердині і обложив Тиринф. В розкопках не виявлені артефакти або зброя, хоча би наконечник стріли, який би не належав захисникам. Але тотальне і практично одночасне руйнування десятків міст спростовує гіпотезу про громадянську війну. Вчені припускають, що це було вторгнення коаліції, яка володіла чисельною перевагою, не мала жалю до переможених і поваги до їхньої культури.

В 13-12 століттях до нашої ери такою силою і чисельністю володіли «народи моря» – так їх називали єгиптяни. Етнічне походження цих племен не встановлено. В ієрогліфічних написах вгадують назви: шердани, тірсени, турша, філістимляни, чаккаль, дануни, фрігійці, шакалеша, ахейці, гараманти, луки, тевкри. Ймовірно, вони рухалися з півночі Балкан або Малої Азії [Туреччина]. Деякі дослідники вбачають в них учасників Троянської війни, вимушених залишити розорені землі.

Міграції, вторгнення і руйнування наприкінці бронзової доби. Карта укладена за матеріалами Atlas of World History, Patrick Karl O'Brien, Oxford University Press і Alexikoua / CC BY-SA 3.0. Адаптація: WAS

«Народи моря» рухалися суходолом хвилею: з сім’ями, майном, худобою. Барельєфи зображують запряжені четвірками волів вози з жінками і дітьми. Поруч уздовж берега рухався флот. Вони вщент розгромили хеттів, випалили узбережжя Сирії і дійшли до Фінікії [Сучасний Ліван]. Там вторгнення було зупинене прикордонними фортецями і армією Рамсеса III.

Війна не стала для фараона легкою прогулянкою. Були і морські битви, і битви з використанням колісниць проти масованої піхоти. Незважаючи на перемогу, єгиптяни вимушено дозволили прибульцям селитися поблизу своїх кордонів.

Сцена зі стіни похоронного храму Рамсеса III, що зображає єгипетську кампанію проти «народів моря», 1200-1150 роки до н.е. Джерело: Wikipedia

Версія 2. Нові військові технології

В цей період лиття стало витісняти кування металу. Перш за все, люди почали виготовляти зброю. З’явилися довгі мечі – спочатку бронзові, потім залізні. Ними можна було колоти і рубати.

Ливарні зробили можливим масове виробництво наконечників для списів, дротиків і стріл. Так з’явилася масова піхота. Століттями на полі бою панували аристократи на колісницях: топтали ворогів кіньми, рубали прикріпленими до коліс серпами, розстрілювали з луків. Тепер мисливці самі стали здобиччю. Піші простолюдини атакували колісниці градом стріл і дротиків, а потім закривалися від напору коней стіною зі списів.

Так згинуло знамените своїми ударними колісницями Хетське царство.

Воїни «народів моря» і поранений хет. Ілюстрація: alternathistory.com

Версія 3. Занепад торгівлі

Можливо, головних збитків середземноморській культурі завдала не власне навала варварів, а пов’язаний з нею розрив давніх торговельних зв’язків.

Виготовляєте тканини і фарбуєте їх в пурпурний колір? Але майстерні з видобутку барвника з молюсків в Алаласі [Сирія] зруйновані. Спалено кораблі фінікійців з ліванського кедра. Вам не привезуть олово, і ви не зможете виплавити бронзу. Навіть могутній Вавилон тепер контролює лише територію на політ стріли від своїх стін. Клинописні таблички для обліку оптових поставок товарів вже не потрібні: товари нікому і нікуди возити.

Так потроху забувається писемність і втрачається ремесло виробництва інструментів. Через два покоління в побут повертаються обсидіанові ножі. Ніхто не знає, як полагодити водяне колесо. Наукою читати таблички володіють лише кілька жерців.

Зброя бронзової доби, артефакти з Мікен, Греція. Фото: Steven Zucker / Flickr

Версія 4. Природні явища

Регіону властива висока сейсмічна і вулканічна активність. Землетрус до 7 балів в Середземному морі може викликати хвилю, яка завдасть значних пошкоджень глинобитним будівлям і знищить флот. Схожі руйнування фіксують розкопки в Угариті. Гіпотези називають відлунням такої масштабної катастрофи біблійні міфи про Всесвітній потоп і переходи юдеїв дном Червоного моря, що розступилося.

В давньогрецьких джерелах йдеться про сильну посуху, яка почалася після Троянської війни. Цей факт підтверджують і сучасні кліматологи. Кілька років неврожаїв могли стимулювати міграцію «народів моря» і підірвати сили їхніх суперників.

Руїни Угарита. Фото: Andrea Taroni / Flickr

Найвірогідніше, бронзовий колапс був занадто складним явищем, щоб описати його однією причиною. Посуха могла спровокувати переселення племен, а землетрус і цунамі – паралізувати торгівлю. Торгові міста занепали, а наддержави зіткнулися з навалою добре озброєних піхотинців.

Культура того часу була надто крихка і зосереджена в небагатьох центрах. Коли впали міста, жителі сіл не змогли їх відновити. Шлях до цивілізації зайняв тисячі років.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter