Щогодинний ризик обвалу, удари кинджалами в мерехтінні смолоскипів, пасма сірчаного диму і атаки ос. Війна завжди була пеклом, але жах підземних боїв часів античності важко передати словами. WAS спробує.

Люди воювали під землею відтоді, як невідоме плем’я вперше завалило вхід до печери стовбурами дерев. Тоді ж з’явилися противники, які не бажали лізти через перешкоди на списи. Вони шукали бічні проходи і копали підкопи.

З розвитком суспільства розвивалася і фортифікація. Безкоштовна праця рабів дозволяла зводити грандіозні фортеці. Стіни Вавилону за біблійного царя Навуходоносора здіймалися на 25 метрів. Їхня товщина біля основи сягала 30 метрів, на верху могли роз’їхатися дві бойові колісниці. При цьому облогові знаряддя для руйнування стін були недосконалими. Для взяття укріплених міст вдавалися до блокади з метою заморити жителів голодом, штурму з драбинами або земляних робіт.

Підкопи зображали вже на єгипетських барельєфах. В 9 столітті до н.е. першу письмову згадка про них зробили ассирійці. В їхній армії були загони землекопів. Крім спорудження таборів і насипання валів, вони займалися підведенням мін. Цей термін з’явився набагато пізніше, але галереї під стінами копали задовго до того, як європейці придумали закладати в них бочки з порохом.

Сліди облоги міста Дура-Европос на річці Євфрат в 254 році. Перси, які атакували, копали під стінами підземний хід, римляни, які захищалися, копали з міста свій. Коли вони перетнулися, відбувся бій. Під землею знайдено безліч скелетів. Джерело: Marsyas / CC BY-SA 3.0

Правила підкопу

Раби або наймані робітники під керівництвом інженерів заступами і мотиками пробивали вузький лаз. Щоби він не обвалився, хід зміцнювали дошками і колодами. Іноді він був довжиною в кілька польотів стріли і йшов далеко вглиб за периметр стін. Так, вийшовши з-під землі в центрі міста, в 6 столітті до н.е. перси захопили грецьку Халкедонію, а римляни через 100-200 років взяли етруські Вейї і сабінські Фідени.

Метод не був універсальним. Рельєф і структура ґрунту могли перешкодити довгому підкопу. Крім того, ним не могли пройти великі загони, а вибиратися на поверхню бійцям доводилося по черзі. Це було ризиковано під час штурмів міст з потужними гарнізонами і озброєними жителями.

Згодом підкопи стали проводити під підмурками стін, щоби викликати обвал і атакувати через проломи. Облоговий навіс вберігав землекопів від стріл і дозволяв почати копати хід ближче до фортеці. Про правила підкопу розповідав грецький автор 4 століття до н.е. Еней Тактик: «Треба зв’язати в одному і тому ж положенні голоблі двох возів, направивши їх уздовж кожного боку воза так, щоби голоблі здіймалися вгору з однаковим нахилом. Поверх кладуть дерев’яне, плетене або іншого роду покриття, все це обмазують глиною. Це [пристосування] можна підводити і відводити на колесах куди завгодно, а під цим заслоном будуть люди, які робитимуть підкоп».

Облоговий навіс на гравюрі з «Поліоркетікона», трактату Юста Ліпсія про римську армію, 1596 рік. Джерело: Wikipedia

Показовий приклад використання підкопів – облога Гази Олександром Македонським в 4 столітті до н.е.. Розташоване на високому пагорбі місто перекривало завойовнику шлях до Єгипту. Його жителі запросили найманців, створили запаси продовольства і приготувалися до довгої облоги.

Облога закінчилася вже через два місяці. Макендонці насипали вал, яким підняли тарани до вершини пагорба і били в кріпосну кладку. Одночасно землекопи підривали стіну знизу. Незабаром утворився пролом. Гарнізон відбив три штурми, при цьому Олександр був поранений в плече стрілою метальної машини. Під час четвертого нападу македонці змогли перебратися через стіну і відкрити ворота Гази зсередини. 10 тисяч чоловіків були вбиті, всіх жінок і дітей продали в рабство.

Пізніше метод обвалення стін знизу вдосконалили. В підземних галереях почали розводити багаття зі смоляних бочок, щоби випалити опори. Так римський диктатор Сулла в 86 році до н.е. зміг взяти Афіни і Пірей, чиї громадяни підтримали у війні Понтійське царство.

В 334 році до н.е., за два роки до облоги Гази, війська Олександра Македонського захопили Мілет (тепер Туреччина). Сучасна гравюра. Джерело: Wikipedia

Правила оборони

Обложене місто очікувало на підкопи. Захисники копали кілька неглибоких зустрічних галерей, в яких спеціальні команди позмінно були готові зустріти ворога.

Жителі Аполлонії розставляли в підземних ходах десятки мідних посудин з водою. Коли вони починали деренчати або водою йшли брижі, це було сигналом близьких земляних робіт. Якщо «міни» нападників йшли глибше, захисники пробивали перемичку і лили вниз розпечену смолу і окріп, задували міхами отруйний сірчаний дим або кидали вулики з осами.

Під час облоги Родосу в 304 році до н.е. в таку галерею захисників, розламавши перекриття, звалилися облогова вежа і таран. Атаку було зірвано.

Іншу систему захисту від раптових підземних атак ворога описує грек Еней Тактик: «Перс Амасід обложив баркійців. Вони побоювалися, щоби він не встиг зробити непомітно свій підкоп. Тоді один коваль проголосив таку думку: обносити всередині стін мідний щит та прикладати його зверху до землі. В одних місцях, до яких прикладали щит, він не видавав ані звуку; там, де був підкоп, ним передавався звук. Тоді баркійці зробили зустрічний підкоп і вбили багатьох нападників».

Зустріч віч-на-віч у вузькій павутині ходів переростала в страшну різанину. Воїни не мали можливості вдягнути панцирі, взяти щити, випростатися та орудувати списами. У тьмяному світлі смолоскипів вони били одне одного кинджалами.

Для пасивної оборони від підкопів навпроти певної ділянки стіни всередині рили рів, а з вийнятої землі споруджували вал. Коли в стіні утворювався пролом, нападники опинялися перед новою лінією укріплень.

Фортеця в облозі. На ілюстрації видно систему тунелів під оборонними укріпленнями. Джерело: Олівер Хогг, «Еволюція зброї. Від кам'яного кийка до гаубиці»
Підкоп і обвал стін укріплень. Джерело: medievalwarfare.info

Новий етап підземної війни

За часів Риму і після його падіння у всіх великих кампаніях застосовувалися спеціальні загони «саперів». В них за непогані гроші рекрутували рудокопів і наглядачів за рабами з шахт. Робота була небезпечною: під час розкопок римського міста Дура-Европос в сучасному Іраку лише в одній з бічних галерей знайшли 17 скелетів. Швидше за все, вони були вбиті в підземній сутичці. Або ж жителі міста завалили лаз зсередини, і солдати задихнулися в диму.

Підземні війська давали про себе знати в десятках облог Середньовіччя – від взяття хрестоносцями турецької Нікеї до титанічного штурму турками Константинополя в 1453 році. Тоді загинули десятки тисяч людей, і до всіх цих смертей доклали руку землекопи.

Новий етап підземних воєн почався з винаходу пороху. Це вже зовсім інша історія, WAS розповість.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter