Австрія
Наполеон Бонапарт – альпініст міжнародного класу
Альпінізм як такий виник наприкінці XVIII століття. Влітку 1786 року швейцарський лікар Мішель Пакар та савойський гірський провідник Жак Бальма здійснили перше вдале сходження на вершину Монблану – найвищої гори в Альпах (4808 метрів). Відтоді назва цього гірського масиву міцно закріпилася за всіма поціновувачами висотного екстриму. В тренд організації гірських сходжень та альпійських походів одним з перших потрапив перший консул і майбутній імператор Франції Наполеон Бонапарт.
З гарматами через Альпи
У травні 1800 року, в ході військової кампанії в Північній Італії, Наполеон став організатором одного з найбільш успішних гірських походів в історії. Маючи на меті несподівано потрапити в тил австрійським військам, що зайняли Італію, Бонапарт менш ніж за два тижні провів свою армію через Альпи.
Загальна кількість учасників походу складала понад 50 тисяч чоловік. Головнокомандувач французів намагався додатково заплутати супротивника, відтак віддав наказ рухатися різними гірськими дорогами у складі окремих загонів. Головні сили у складі 40 тисяч чоловік пройшли гірський масив через перевал Великий Сен-Бернар (висота 2469 м). Решта сил вдало подолала перевали Мон-Сеніс (2081 м) та Малий Сен-Бернар (2188 м). У результаті блискавичні дії Бонапарта стали несподіванкою для ворожої армії австрійців.
Перехід Наполеона через Альпи відбувався у важких погодних умовах: весна, тане сніг, доріг практично нема. Через неможливість поповнювати продовольчі запаси на місцевості з собою тягнули великий обоз. А на окремих ділянках, де вози не могли проїхати, доводилося перевантажувати усе на мулів.
Окремою складністю стало транспортування артилерії. На переправляння однієї гармати витрачали майже дві доби. Лафети розбирали, а самі гармати перетягували вручну.
Війська рухалися ешелонами, за день перевал мала долати одна дивізія. Бонапарт контролював підйом, а начальник штабу Луї-Александр Бертьє – спуск.
Завдяки якісній організації походу головнокомандувачу вдалося уникнути великої кількості жертв, зберегти обоз та артилерію.
Цього не можна сказати про знаменитий похід Суворова через Альпи, що стався за півроку до описаних подій. На чолі 27 тисяч чоловік Суворов протягом трьох тижнів з боями пробивався через горні перевали, втративши третину своєї армії та всю артилерію.
«Фото» на пам’ять
Альпійські пригоди Наполеона справили неабияке враження на його сучасників і знайшли відображення в роботах європейських художників. Найбільш відомим стало полотно з цікавою історією і назвою «Бонапарт, що перетинає Сен-Бернар», яке належить пензлю відомого Жака-Луї Давіда. Картину було написано через рік після подій. Вона дала старт добі романтизму в живописі Європи.
Існує цілих п’ять оригіналів цієї роботи – і всі вони збереглися до сьогодні. Перший варіант автор за величезні на той час гроші (24 000 ліврів) виконав на замовлення іспанського короля Карла IV. Картина сподобалась і самому Наполеону, який замовив варіант для себе, але вже за менші гроші (15 000 ліврів). Третю версію Жак-Луї Давід написав безкоштовно для паризького Будинку інвалідів. Це був сильний маркетинговий хід, оскільки полотно виставлялося публічно і одразу стало популярним серед широких мас населення, які поспішали його побачити. Наступний варіант картини майстер знову пише на замовлення. Цього разу для уряду Цизальпійської республіки. Написавши чотири версії однієї картини за три роки, Давід мав би зупинитися. Але у 1805-му з-під його пензля з’явився вже п’ятий, останній примірник «Бонапарта, що перетинає Сен-Бернар». Цього разу Давід пише для себе. Картина, яка принесла йому неабиякий зиск, буде висіти біля ліжка художника до самої смерті.
Всі п’ять варіантів відомої картини зображають дуже театралізований образ Бонапарта і, звичайно, не відповідають історичній достовірності. На противагу їм, робота іншого французького майстра Поля Делароша «Перехід Наполеона через Альпи» претендує вже на якусь об’єктивність. Все тому, що вона була написана півстоліття потому, в часи, коли набирав обертів реалізм.
Само собою, неможливо було написати п’ять абсолютно однакових картин розміром 260 × 221 см. У Наполеона змінюються риси обличчя, масть коня та відтінки одягу, але деякі деталі лишаються незмінними. В лівому нижньому куті, під копитами коня Наполеона, на скелі висічені імена трьох великих полководців, які пройшли важкими дорогами альпійських перевалів. Ганнібал, Карл Великий та сам Бонапарт.