8998

Найвідоміші уродженці України

Хто з уродженців України найбільше відомий у світі? Ви не вгадаєте. Тарас Шевченко не потрапив навіть у топ-20.

Команда американських дизайнерів, інженерів і вчених створила некомерційний проект The Pantheon з метою математично проаналізувати глобальну культурну спадщину. Для визначення світової популярності історичних особистостей The Pantheon використовує складну методику з двоповерховими формулами. Якщо коротко, підраховується кількість мовних версій біографічної статті в «Вікіпедії» і число їхніх переглядів. Належність до країни визначають за місцем народження.

Так виглядає список світових знаменитостей, які народилися на території України:

1. Лев Троцький, один з головних організаторів Жовтневої революції та Червоної армії. Народився 1879 року в селі нинішньої Кіровоградської області.

2. Микола Гоголь, відомий український і російський письменник. Народився 1809-го в селі Великі Сорочинці Полтавської області.

3. Леонід Брежнєв, керував СРСР протягом 18 років. Це час розквіту країни. Народився 1906 року в Дніпропетровській області.

4. Джозеф Конрад (справжнє прізвище — Коженьовський), класик англійської літератури. Народився 1857-го в Бердичівському районі нинішньої Житомирської області. Потім жив у Чернігові, Львові, Одесі.

5. Роксолана (справжнє ім’я невідоме), дружина й мати османських султанів. Вона розпочала більш ніж столітній період «Жіночого султанату», коли політику імперії визначав гарем. Народилася на початку 16 століття, імовірно в Рогатині.

6. Ян III Собеський, один з найуспішніших королів Речі Посполитої, захисник Європи від турецької експансії. Народився 1629 року в Олеському замку біля Львова.

7. Голда Меїр, прем’єр-міністр Ізраїлю. Була серед людей, які підписували Декларацію незалежності Ізраїлю. Народилася 1898 року в Києві.

8. Михайло Булгаков, письменник. Народився 1891 року в Києві.

9. Сергій Прокоф’єв, піаніст і диригент, один з найбільш визначних композиторів 20 століття. Народився 1891 року в селі Сонцівка нинішньої Донецької області.

10. Казимир Малевич, художник, основоположник супрематизму. Народився 1879 року в Києві. Викладав у Київському художньому інституті.

11. Анна Ахматова, російська поетеса. Народилася 1889 року в Одесі, вчилася в Києві.

12. Ілля Рєпін, художник, «Лев Толстой живопису». Народився в Чугуєві 1844-го.

13. Вільгельм Райх, один з основоположників європейської школи психоаналізу, ввів поняття «сексуальна революція». Народився 1897-го на Галичині.

14. Бейбарс, султан Єгипту і Сирії. Народився в Криму в першій половині 13 століття. Був потрапив у рабство, показав себе хоробрим воїном, потім — талановитим полководцем. Перемагав монголів і хрестоносців.

15. Симон Візенталь, мисливець за нацистськими злочинцями. Народився 1908 року в Бучачі на Тернопільщині. Пройшов концтабір, втратив багатьох родичів.

16. Святослав Ігорович, перший київський князь зі слов’янським ім’ям. Жив в 10 столітті, багато й успішно воював.

17. Климент Ворошилов, один з п’яти перших Маршалів Радянського Союзу. Народився 1881 року в теперішньому Лисичанську.

18. Станіслав Лещинський, двічі обирався королем Речі Посполитої. Народився 1677 року у Львові.

19. Шмуель Йосеф Агнон, лауреат Нобелівської премії з літератури 1966 року. Народився 1888-го в Бучачі.

20. Богдан Хмельницький, гетьман України. Народився 1595-го в Суботові на Черкащині. Як пишуть англомовні джерела, «очолив повстання проти магнатів і створив українську козацьку державу».

Нижче в рейтингу: 24 — Сергій Корольов, 26 — Захер-Мазох, 29 — Нестор Махно, 30 — Володимир Мономах, 33 — Тарас Шевченко, 45 — Іван Мазепа, 52 — Ігор Сікорський, 61 — Симон Петлюра, 64 — Степан Бандера, 67 — Леся Українка, 81 — Іван Франко, 87 — Олександр Довженко.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter