Академічна нелюбов. Важкі стосунки Івана Франка з його університетом
Університет імені Івана Франка має цікаву історію — вона була непростою як для цього закладу, так і для людини, ім’я якого він зараз носить. WAS розповідає про поневіряння видатного українського вишу й великого письменника.
Датою заснування Львівського університету вважається 20 січня 1661 року. Тоді польський король Ян II Казимир підписав диплом про створення академії на базі місцевого єзуїтського колегіуму
. Вона мала два факультети — філософський і теологічний.
1773 року — невдовзі після входження цих земель до складу Габсбурзької монархії — академія тимчасово втратила свій статус, ставши середньою школою. Але вже 1784 року імператор Йосиф II надав закладу найвищий статус — університетський. При виші з 1787-го діяв Studium Ruthenum — інститут, де викладання велося староукраїнською мовою.
1805 року Львівський університет втратив свій статус вишу, ставши ліцеєм при Краківському університеті. 1817-го університетський статус було повернуто, але викладання вже велося німецькою мовою. Після «Весни народів»
з’явилася кафедра українською мови, а в другій половині 19 століття виникли україномовні кафедри на факультетах богослов’я і права.
До Університету імені Івана Франка було ще далеко — видатний письменник навчався в цьому виші, але так і не зміг його закінчити.
1875 року 19-річний Франко вступив на філософський факультет Львівського університету. Однак вже через пару роки молодого студента-соціаліста заарештували через політичну діяльність і йому довелося перервати навчання. Отримати диплом у Львові йому так і не вдалося — Франко завершив вищу освіту в Чернівецькому університеті.
Іван Франко виступав, писав, видавав. 1890 року заснував Українську радикальну партію, у якій співпрацював із політичним емігрантом з підросійської України Михайлом Драгомановим. Радикали пропагували демократичний соціалізм, об’єднання всіх українців у одній державі, вимагали секуляризації життя й критикували українських церковників.
Тричі без успіху Іван балотувався до Галицького сейму та парламенту Австро-Угорщини. В 37 років він став доктором філософії у Відні, захистивши дисертацію «Варлаам і Йоасаф
, старохристиянський духовний роман і його літературна історія». Після цього вирішив викладати у Львівському університеті. Прочитав пробну лекцію «“Наймичка” Тараса Шевченка», але на роботу прийнятий не був. Через 45 років — 8 січня 1940 року — Президія Верховної ради УРСР присвоїла вишу ім’я Івана Франка.