Нацисти-довгожителі йдуть під суд

Чи задовольняє якість німецької медицини тих нацистських злочинців, яким вона дозволила дожити до суду? Скоро дізнаємося.

Нещодавні рішення суддів Німеччини поклали відповідальність за масові вбивства на всіх членів причетних підрозділів. Тепер прокурорам для доказу провини досить імені в штатному розкладі.

Раніше так судили охоронців концтаборів, зокрема українця Івана Дем’янюка. Тепер, через 73 роки після закінчення війни, руки дійшли до бійців німецьких ескадронів смерті — айнзацгруп.

Мисливці на нацистів з Центру імені Симона Візенталя йдуть за списком з 80 членів айнзацгруп, які народилися після 1919 року й можливо ще живі. Поки знайдено три людини. 94-річний Курт Госдек і 96-річний Герберт Валер заперечують причетність до айнзацгрупи, прокуратура шукає докази.

Третім підозрюваним став 95-річний Вільгельм Гоффмайстр. Вважається, що роттенфюрер СС (командир відділення) у складі Айнзацгрупи C знаходився в Україні у вересні 1941 року. У цей час багато тисяч киян, насамперед євреїв, були розстріляні в Бабиному Яру.

У 1947–1948 роках у Нюрнберзі до повішення засудили 13 офіцерів айнзацгруп. Серед них були командир Айнзацгрупи C Отто Раш та Пауль Блобель, командир зондеркоманди 4а Айнзацгрупи С, безпосередній керівник вбивств у Бабиному Яру.

Згідно зі свідченнями підсудних нацистів, розстріли проводилися німецькими солдатами. Українським колабораціоністам доручили конвоювати жертв до місця страти, змушувати їх роздягатися, збирати цінні речі та складати одяг у машини.

Фото: боєць айнзацгруппи вбиває жінку і дитину. Оригінальний напис (німецькою) на зворотному боці фотографії: «Україна 1942, єврейська операція, Івангород» / Private collection Jerzy Tomaszewski, Warsaw

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter