Операція «Соломон»: євреї рятують євреїв

24 травня 1991 року авіакомпанія El AL поставила світовий рекорд з числа пасажирів в одному літаку. Boeing 747 доправив 1122 ефіопських євреїв у Ізраїль.

Звідки в Східній Африці взялося плем’я фалаша, до кінця невідомо. Свій рід воно веде від царя Соломона і аравійської цариці Савської. Антропологи вважають фалаша африканцями, які в 1 столітті до нашої ери змішалися з юдеями. Так само, як європейських євреїв, ефіопських багато століть гнобили й намагалися охрестити.

До 1975 року юдеї Ефіопії не вважалися в Ізраїлі євреями і могли переселятися лише нелегально. Потім раввінат визнав фалаша втраченим коліном Ізраїля і схвалив репатріацію.

У 19841986 роках, коли в Ефіопії почалася війна з еритрейськими сепаратистами, через Судан евакуювали 18 тисяч юдеїв. У 1990-х війна загострилася. Еритрейці йшли вперед і, здавалося, ось-ось мали захопити всю країну. Вони були антисемітами, і вважали фалаша винуватцями окупації рідного краю.

Ізраїль своїх не кинув. За 36 годин військові літаки і лайнери авіакомпанії El AL здійснили 41 рейс, серед яких був рекордний. Усього вивезли 14 325 людей.

Фалаша отримали громадянство і тепер служать в армії Ізраїлю. Несхожих на євреїв бійців використовують й для таємних операцій.

Читайте далі, чим Німеччина сплатила борг за Голокост.

Фото: ALPERT NATHAN / The National Photo Collection / Photography dept. Government Press Office

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter