Перше побачення: звідки у африканців неандертальські гени

У 2010-х генетики достеменно довели — сапієнси, неандертальці та денисівці контактували одне з одним, займалися сексом і народжували спільних дітей. Науковці також прийшли до висновку, що всі сучасні люди, крім африканців, мають від 1 до 5 % неандертальських генів. Але на початку нової декади генетики з Принстонського університету виявили, що деякі предки сучасних африканців теж були неандертальцями. У січні 2020 року деталі їхнього дослідження були опубліковані у журналі Cell.

Аби правильно порахувати відсоток неандертальських генів у сучасних людей, потрібно відсіяти ділянки геному, успадковані неандертальцями та сапієнсами від спільного предка. Для цього у попередніх дослідженнях використовували «контрольну групу» — популяцію сучасних людей, чиї предки, імовірно, не мали контактів з неандертальцями. Оскільки вважалося, що предки сучасних африканців в Європу не ходили, а значить, і з неандертальцями не зустрічалися, для досліджень найчастіше використовували представників західноафриканського народу йоруба.

Генетики із Принстонського університету запропонувала інший метод аналізу, який робить непотрібним використання контрольної групи. Дослідники проаналізували геноми 2 504 сучасних людей з різних популяцій, порівнюючи їх з неандертальськими. І виявилося, що у сучасних африканців теж є частка неандертальських генів.

Геном людини складається з приблизно 3 мільярдів так званих пар основ (англійською base pairs). За підрахунками авторів дослідження, сучасні європейці в середньому мають 51 мільйон пар основ, успадкованих від неандертальців, жителі Східної Азії — 55 мільйонів, а африканці — 17 мільйонів. Це менше, ніж у інших популяцій, але набагато більше, ніж вважалося раніше.

Згідно з основною теорією, люди сучасного типу зустрілися з неандертальцями, коли прийшли в Євразію з Африки близько 60 тисяч років тому. Однак свідчення того, що сапієнси приходили в Євразію і раніше, вже відомі. 2018-го останки людини розумної  виявили на Близькому Сході. Їх вік оцінили в 194–177 тисяч років. Також нещодавно палеонтологи з Тюбінгенського університету дослідили фрагмент черепа раннього сапієнса з півдня Греції, і виявилося, що йому близько 210 000 років.

Нове дослідження підтверджує думку, що експансія сапієнсів у Євразію відбувалася в кілька етапів, та додає кілька цікавих деталей. На думку авторів, люди сучасного типу вперше вийшли з Африки близько 200 000 років тому, тоді ж і відбулися перші побачення з місцевими неандертальцями. Їм не вдалося закріпитися в Євразії надовго, і частина першої хвилі колонізації повернулася назад до Африки. Але з сувеніром на пам’ять — в їхній крові була частка неандертальських генів. Наступне масштабне побачення двох людських видів трапиться приблизно через 140 000 років. Це будуть бурхливі стосунки, які переживе лише один вид.

Читайте далі про канібалізм серед неандертальців.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter