Останні еректуси: коли вимерли наші попередники

Майже 2 мільйони років тому Homo erectus — безпосередні попередники сучасної людини — вийшли з Африки й розселилися по Азії та Європі. Приблизно 400 тисяч років тому цей вид почав зникати. Найбільш пізнє відоме місце проживання еректусів знайшли ще в 1930-х поблизу селища Нгандонг на індонезійському острові Ява. Тепер WAS розповідає, коли зникли наші безпосередні попередники.

Міжнародна дослідницька група визначила вік останньої відомої стоянки еректусів. Вчені провели датування залишків тварин із шару, в якому раніше знайшли 12 черепів та 2 гомілкові кістки Homo erectus, та осадових порід з цього шару. Щоб отримати якомога точніші результати, науковці використовували п’ять різних технологій датування.

Острів Ява — вулканічного походження, багато вулканів там досі вважаються активними. Сучасний ландшафт у районі Нгандонга сформувався порівняно недавно, тому додаткову інформацію про час існування тут стоянки архаїчних людей науковці спробували отримати, дізнавшись, коли з’явилося саме місце, на якому була стоянка.

Геологи встановили час появи гір на південь від Нгандонга, датувавши сталагміти в їхніх печерах. Це дозволило їм дізнатись, коли річка Соло почала текти своїм сучасним руслом і сформувалася система річкових терас, на одній з яких розташовувалася стоянка.

Об’єднавши всі ці дані, дослідники встановили, що стоянка еректусів біля Нгандонга перестала існувати 117–108 тисяч років тому. «Ми не можемо заявити, що визначили дату вимирання, але ми встановили останню появу. У нас немає свідчень, що Homo erectus жили пізніше десь іще», — пояснює один з авторів дослідження, професор департаменту антропології університету Айови Рассел Чошон.

Вчені досі не мають єдиної думки, чи можна вважати Homo erectus прямими пращурами сучасних людей. Також продовжуються дискусії щодо багатьох інших питань, пов’язаних із цим видом: наскільки вони були розумними, чи існувало в них мистецтво, й навіть чи не варто вважати деякі популяції еректусів окремими біологічними видами. Нові наукові дані з’являються ледь не щороку. 

Попередні дослідження показали, що представники Homo erectus прибули на Яву близько 1,5 мільйона років тому. На Яві тоді переважно були відкриті луги — звичні умови для вихідців з африканських саван. Але близько 130 тисяч років тому через кліматичні зміни Ява заросла тропічними лісами, змінився тваринний світ — еректуси так і не змогли адаптуватися до нових умов.

ЧИТАЙТЕ ДАЛІ ПРО ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ.

На обкладинці: професор департаменту антропології університету Айови Рассел Чошон з черепом Homo erectus. Фото: Tim Schoon / University of Iowa / now.uiowa.edu

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter