Друга хвиля: спроба неандертальців підкорити Сибір

В популярній культурі неандертальців досі часто змальовують як примітивних напівмавп. Насправді ж вони вміли видобувати вогонь, майстрували складні знаряддя праці, вміли говорити, а можливо, у них навіть було мистецтво. Неандертальці в основному жили в Європі та Західній Азії, але селилися і значно східніше — у передгір’ях Алтаю (південний Сибір). А нове дослідження Чагирської печери на Алтаї остаточно доводить, що вони заселяли цей регіон мінімум двічі.

Про те, коли та звідки неандертальці вперше прийшли на Алтай, досі точно невідомо. Залишки неандертальців, зокрема, знайшли в Денисовій печері. Вони заселили її 200–100 тисяч років тому і жили тут разом з денисівцями — ще одним вимерлим видом давніх людей. Кілька років тому у Денисовій печері знайшли Денні — 13-річну дівчинку, батьком якої був денисівець, а мамою — неандерталка.

Але близько 60 тисяч років тому поряд із цією ідилією раптом з’явилися мігранти зі Східної Європи. Сліди неандертальців у Чагирській печері знайшли 2007 року. З того часу стоянку досліджувала міжнародна група археологів та палеонтологів. Під час розкопок знайшли близько 90 тисяч кам’яних виробів, знаряддя з кістки та залишки самих жителів печери. Знаряддя виявилися дуже схожими на ті, які виготовляли неандертальці Східної Європи та Північного Кавказу. Генетично жителі Чагирської печери також мають більше спільного з європейськими неандертальцями, ніж з мешканцями Денисової печери. При цьому відстань від Чагирської до Денисової печери — близько 100 км, а до найближчих відомих неандертальських стоянок цього часу на Кавказі — 3 000 км.

Кам'яні знаряддя з Чагирської печери. Джерело: Archaeological evidence for two separate dispersals of Neanderthals into southern Siberia / PNAS

Неподалік від Чагирської печери відома ще одна стоянка східноєвропейських неандертальців — печера Окладнікова. На думку дослідників, вони мігрували зі Східної Європи через євразійські степи під час холодного та засушливого періоду. Кліматичні умови, в яких їм доводилося пересуватися, хоча й були суворими, але особливо не змінювалися зі сходу на захід. Завдяки цьому мандрівним неандертальцям не доводилося на ходу пристосовуватися до нових умов. Щоправда, науковцям поки не вдалося знайти неандертальських останків на цьому маршруті.

Нове дослідження підтвердило гіпотезу, що неандертальці заселяли Азію щонайменше двома хвилями. Наразі важко сказати, наскільки масштабною була друга хвиля міграції. Також поки невідомо, скільки часу знадобилося європейським неандертальцям, аби дістатися Сибіру. Цікаво, що новоприбулі неандертальці, схоже, взагалі не контактували зі своїми родичами з Денисової печери. Але, як відомо, кровні родичі — не завжди найкращі друзі.

Читайте далі про те, як люди забрали в неандертальців Європу.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter