Мільйон років до нашої ери: як предки людей влаштовували вимирання хижаків

Думаєте, як давно люди навчилися влаштовувати масові вимирання тварин? Виявляється, ми це вміли фактично завжди. Але найцікавіше, що в мистецтві знищення почали вправлятися ще наші далекі предки, які навіть не відносяться до роду Homo.

WAS розповідає про нове дослідження, яке свідчить: гомініди нищать цілі види тварин вже мільйони років.

У статті, опублікованій в журналі Ecology Letters, команда вчених зі Швеції, Швейцарії та Британії доходить висновку, що нинішня криза біорізноманіття — не нове явище, а просто прискорення процесу, який розпочали ще далекі предки людей.

Вивчаючи викопні рештки організмів у Східній Африці, дослідники побачили, що зменшення чисельності хижаків співвідноситься зі збільшенням об’єму мозку гомінідів і зі змінами рослинності, але не з кліматичними змінами. Звичайно саме останній фактор вважали головним у вимиранні цих видів.

«Кліматичні зміни в Африці протягом останніх кількох мільйонів років були порівняно незначними, а наші дані свідчать, що кліматичні зміни не були основною причиною вимирань, які можуть бачити палеонтологи», — пояснює головний автор дослідження Серен Фарбі (Søren Faurby) з Гетеборзького університету.

Науковці стверджують, найкращим поясненням вимирання м’ясоїдних тварин у Східній Африці кілька мільйонів років тому є пряма конкуренція за їжу з нашими вимерлими предками. Сучасним людям лише близько 300 тисяч років, отже мова йде про таких близьких нам приматів, як австралопітеки.

За останні 4 мільйони років об’єм мозку гомінідів збільшився майже втричі. Майстерність у виготовленні знарядь і винахідливість у добуванні їжі зросла в рази. Ймовірно, саме хитрість була суперсилою наших далеких предків — вони навчилися викрадати здобич, яку вполювали інші тварини.

Клептопаразитизм годує

«Досліджуючи африканські викопні рештки, ми можемо побачити різке скорочення чисельності великих хижаків, яке почалося близько 4 мільйонів років тому. Приблизно в той самий час наші предки, ймовірно, почали використовувати нову технологію для отримання їжі під назвою клептопаразитизм», — розповідає співавтор статті Ларс Верделін.

Клептопаразитизмом займаються, наприклад, мартини, які цуплять їжу в людей, чи леви, які забирають впольовану антилопу в гепарда. Ось і наші предки навчилися майстерно тягнути здобич у хижаків. Це дієва стратегія виживання,  що економить ресурси.

Систематичні успіхи гомінідів у клептопаразитизмі призводили до збільшення їхньої кількості й систематичного голодування та поступового вимирання великих м’ясоїдів. Згодом, коли наші предки навчилися й самі добре полювати, це ще сильніше вдарило по хижаках. Вимирання набирало силу — таким чином зникали десятки видів.

Гомініди завше нищили інші види, але нині, коли люди здатні зрозуміти це, вони можуть змінити свою поведінку, щоб спробувати досягнути більш гармонічного співіснування з природою.

Далі читайте, куди поділася мегафауна в Китаї.

На обкладинці: малюнок, на якому зображений далекий предок людини, що спостерігає за шаблезубими котом Dinofelis, який їсть свою здобич. Джерело: Mauricio Antón / gu.se

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter