Ейнштейн — расист?

Чи може єврей бути расистом? Ще й яким — довів Альберт Ейнштейн.

1922 року відомий фізик (взимку він отримає Нобелівську премію) відправляється в тривалу подорож Азією та Близьким Сходом. Ейнштейн вів щоденник, який лише зараз було видано Принстонським університетом. Виявилося, що в своїх нотатках вчений не гребував висловлюваннями, які зараз називають расистськими.

  • «У левантів шкіра всіх відтінків темного… немов вони вийшли з пекла», — пише Ейнштейн про єгиптян по прибуттю до Порт-Саїд.
  • «Вони живуть у бруді та смороді, прямо на землі, мало роблять, при цьому мало потребують», — на Шрі-Ланці фізику не сподобалося.

Свою порцію ксенофобії отримали й китайці:

  • «Дивний стадоподобний народ. Вони більше схожі на автомати, ніж на людей… Буде сумно, якщо китайці витіснять інші раси»;
  • «Китайці не сидять на стільцях або лавках під час їжі, а сидять навпочіпки, як європейці, коли випорожнюються на природі. Все це відбувається тихо і скромно. Діти виглядають бездушно й тупо»;
  • «Я помітив, що чоловіки і жінки мало відрізняються один від одного. Я не розумію, яким фатальним тяжінням мають володіти китайські жінки, щоб приваблювати чоловіків …»

Схвально Ейнштейн висловився лише про японців — їхня охайність і працелюбність захоплювали фізика.

Схоже, з часом погляди Альберта Ейнштейн змінилися. 1933 року, переїхавши до Америки, він вступає в Національну асоціацію сприяння прогресу кольорового населення і на лекціях називає расизм «хворобою білих людей».

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter