Міс Денисова печера. Генетики склали портрет дівчинки вимерлого виду homo

У ізраїльських генетиків була лише фаланга мізинця з невеликою кількістю ДНК на кінчику. Але у них вийшло з цієї дещиці добути ДНК, розплутати послідовність нуклеотидів і скласти портрет представниці Денисівської людини — виду, який існував одночасно з неандертальцями та сучасними людьми.

2010 року генетикам Лейпцігського Інституту вдалося секвенувати ДНК з 40-тисячолітнього кінчика знайденої фаланги. Генетичний аналіз показав, що це дівчинка раніше невідомого виду, який назвали homo sapiens denisova. 390–440 тисяч років тому Денисівська людина відокремилась від спільного з неандертальцем євразійського предка, який у свою чергу відділився від предка homo sapiens 520–630 тисяч років тому.

Денисівці перетинатися із сучасними людьми та навіть схрещувалися. Наше останнє побачення, як стверджують вчені, відбулося 15 тисяч років тому. Можливо, в тій самій Денисовій печері. Вид цей давно зник, але плід любові з homo sapiens живе. Генетичний слід денисівців зберігає близько 6 % ДНК сучасних меланезійців, австралійських аборигенів, жителів східної Азії та навіть корінних американців.

2019 року співробітники лабораторії Єврейського університету пішли далі. Вони простежили, як хімічні зміни в експресії генів вплинули на фізіологію Денисівської дівчинки. На основі отриманих даних художниця Майян Гарель створила портрет.

На момент смерті дівчинці було 7–12 років. Вона мала смагляву шкіру та карі очі. Низьке чоло, масивна щелепа і при цьому майже відсутнє підборіддя — такі анатомічні особливості спостерігають і в неандертальців. А ось довгі зубні дуги та широкий череп — це відмінні риси денисівців. Автор дослідження Девід Гохман стверджує, що 2017 року в Китаї вже знайшли два черепи, які підходять під опис.

Вчені божаться, що метод реконструкції генетичних маркерів, за допомогою якого отримали портрет, перевіряли на шимпанзе і неандертальцях. Схожість — 85 %. Але без додаткових знахідок інших фрагментів Денисівської людини до проєкту поки ставляться з недовірою. Шукаємо далі.

Читайте далі про 7 головних втрачених скарбів України.

Ілюстрація на обкладинці: Maayan Harel

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter