«Усуси» в Першій світовій: стрільці й стрільчині, що боролися за Україну

11 листопада 1918 року завершилася Перша світова. На східному фронті війни українці, розділені між імперіями, були змушені битися один проти одного. Так, за Австро-Угорщину з Росією воювали Січові стрільці.

WAS нагадує основні факти про УСС:

  • На початку війни в Галичині була створена міжпартійна Головна українська рада, яка закликала підтримати Франца Йосифа й заслужити самостійність українських земель:

«В царській Росії нинішного дня найбільше поневолений — український нарід … Побіда австро-угорської монархії буде нашою побідою. І чим більше буде пораженнє Росії, тим швидше виб’є година визволення України».

  • За ініціативи Ради була створена добровольча військова організація — Українські січові стрільці (УСС або «усуси»). На збір в серпні 1914 року прибули 10 тисяч галичан. У національний підрозділ австрійської армії були відібрані 2,5 тисячі.
  • Першим командиром Легіону УСС став юрист Теодор Рожанковський, другим — директор гімназії Михайло Галущинський. Після короткої підготовки «усусів» відправили до Карпат, де на перевалах вони протистояли вилазкам кубанських казаків. На місце вбитих, поранених і обморожених рекрутували місцевих селян.
  • Найбільш знакова для стрільців битва відбулася у квітні-травні 1915 року на карпатській горі Маківка. Царські війська (в 78-й піхотній дивізії було багато українців) втратили в атаках понад 3 тисяч солдатів убитими, захопили висоту, але незабаром змушені були відступити.
  • У серпні-вересні 1916 року УСС зазнали великих втрат біля гори Лисоня в боях проти 113-ї дивізії, якою командував українець, генерал Тимченко. Прорвати оточення і вийти до Бережан вдалося лише 17 старшинам і 150 стрільцям. До полону потрапив майбутній голова ОУН, сотник Андрій Мельник.
  • Після Брестського мирного договору німецькі та австрійські війська увійшли в Україну як союзники УНР. У квітні 1918 року командиром УСС, що дислокувалися під Херсоном, став ерцгерцог Вільгельм Габсбург (Василь Вишиваний).
  • В УСС були й стрільчині. Викладачка історії та географії Олена Степанів дослужилася до хорунжої. Брала участь у боях за Маківку, була у російському полоні. Дві «Медалі за хоробрість» мала Софія Галечко, теж хорунжа. Стрільчиня Олена (Ярема — як вона себе називала) Кузь була випускницею вищої торговельної школи. Воювала у кінноті, кілька разів поранена.
  • Після війни УСС в Західній Україні стали ядром Української Галицької армії — регулярної армії ЗУНР. А Галицько-буковинський курінь Січових стрільців став найбільш боєздатною частиною військ Центральної Ради в Києві. Загін сформували колишні вояки австрійського війська, які пройшли російський полон.
  • Легіонери УСС носили «мазепинку» — головний убір з V-подібним розрізом спереду. Він наслідує гетьманські шапки, якими вони зображені на старовинних портретах. Зараз подібне кепі є елементом уніформи Збройних сил України.
Семен (Сень) Горук, отаман УСС і Української галицької армії (УГА). Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Сень Горук, отаман УСС і Української галицької армії (УГА). Джерело: Сергій Перепічка / Facebook
Іван Коссак, сотник УСС. Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Мирон Тарнавський, підполковник УСС. Джерело: Сергій Перепічка / Facebook
Василь Вишиваний, полковник УСС, 1920 р. Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Іван Рубчак, актор стрілецького театру. Джерело: Сергій Перепічка / Facebook
Олена Степанів, хорунжа УСС. Джерело: Сергій Перепічка / Facebook
Олена Степанів, хорунжа УСС. Джерело: Сергій Перепічка / Facebook
Софія Галечко, хорунжа УСС. Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Українські січові стрільці. Полковник Гринько Коссак зі старшинами полку. 22 вересня 1915 року. Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Український легіон у Карпатах. Бої на горі Татарівка. Лютий 1915 року. Поштівки Українських січових стрільців з колекції Юрія Завербного / photo-lviv.in.ua
Митрополит Андрей Шептицький серед управи УСС. К. Слюсарчук, М. Тарнавський, Л. Лепкий, Ф. Свістель, Г. Трух та інші. Джерело: Сергій Перепічка / Facebook

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter