Життя в стилі Fallout: Горяни льодовикового періоду виживали завдяки кротощурам

Існування на великому льодовику — нелегка справа, але ще важче, коли при цьому живеш на висоті 3 500 м над рівнем моря. Дивовижно, але деякі давні люди жили в таких надсуворих, майже постапокаліптичних умовах. Як і навіщо — це зрозуміли археологи, що працюють в горах Ефіопії.

Хоча на території Тибетського плато та в гірських печерах Китаю знаходили поодинокі людські останки, яким понад 100 тисяч років, досі вважалося, що люди почали активно заселяти високогірні райони — Анди чи Тибет — вельми пізно. Але, виявляється, перші горяни з’явилися набагато раніше, ніж ми звикли думати. Нове відкриття групи німецьких і швейцарських вчених свідчить, що homo sapiens почали селитися високо в горах понад 30 тисяч років тому.

В горах Бале на півдні Ефіопії дослідники знайшли свідчення перебування людей — кам’яні і глиняні вироби разом з обпаленими кістками тварин. Вуглецевий метод датування засвідчив, що найдавнішим з артефактів від 47 до 31 тисяч років. Тобто ці непривітні місця були домівкою для людей під час останнього льодовикового періоду. «В ті часи велика частина гір Бале — близько 265 км² — була вкрита льодом», — розповів гляціолог Бернського університету Александер Ґроос.

Сильно розряджене повітря та постійне морозне «дихання» льодовика — зазвичай люди тікали від таких умов життя і йшли в низини. Однак вода, що танула на краях льодовика, могла робити вільні від льоду плато в горах більш привабливими, ніж долини внизу — тепліші, але сухіші. До того ж в цих місцях у надлишку водилися гігантські сліпаки — чудова їжа для стародавніх людей: важать до 2 кг легко ловляться. Також тутешні запаси міцного вулканічного обсидіану були важливим ресурсом для виробництва знарядь та зброї.

Люди тоді були мобільними мисливцями-збирачами — вони ніколи не жили постійно на одному місці. Тож навряд чи тут було постійне поселення, швидше — базовий табір, вважають дослідники. Але в ньому місяцями могли жити групи з 20–25 представників нашого виду — тут вони спали, готувати їжу, запасали ресурси й робили інструменти.

Читайте далі про те, що сталося з першим homo spaiens в Європі.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter