Від «дитини для Гітлера» до німецької принцеси – непроста доля чорнявої солістки АВВА

Життєвий шлях солістки шведського поп-гурту АВВА Анні-Фрід Лінгстад непростий та тернистий. Її мати, норвежка Сюнні Люнгстад, померла, коли доньці було лише 2. Батько — сержант СС німець Альфред Хаазе, що перебував у Норвегії в складі окупаційних військ. Через це Сюнні з маленькою Анні була вимушена переїхати до Швеції. Хто ж Фріда насправді — «дитина для Гітлера» чи жертва війни?

1935 року у нацистській Німеччині почала діяти програма «Лебенсборн», яка передбачала створення нової «арійської раси» з дітей, чиї батьки були блакитноокими, світловолосими, повністю здоровими та мали доведене «арійське» походження до третього покоління. Ставати на рушник було не обов’язково. Дитина таких батьків могла залишитися з матір’ю або, у разі відмови матері, потрапляла до спеціального дитячого будинку. Там їй давали давньонімецьке ім’я та виховували згідно з ідеями нацизму.

«Подаруй дитину фюреру!» — таким був девіз організації.

Пологовий будинок «Лебенсборну». Фото: Bundesarchiv, Bild 146-1973-010-11 / CC-BY-SA 3.0

Як жили «діти для Гітлера»

З початком Другої світової Гітлер потребував все більше таких «подарунків». Філіали «Лебенсборну» з’явилися на окупованих нацистами землях. Основною умовою стало те, щоб батьком дитини був військовослужбовець СС. Крім того, спеціальні команди «Лебенсборну» відбирали дітей, які були блакитноокими та світловолосими. Їх забирали на виховання до спецбудинків, а батьків розстрілювали. Забирали навіть немовлят. Загалом з окупованих територій під час війни до Німеччини було вивезено понад 250 тисяч дітей.

В одному зі своїх виступів Генріх Гіммлер зазначав: «Мене не цікавлять деталі про те, чи є вони росіянами, чи чехами, якщо ці люди можуть дати гідне поповнення нашій крові. Якщо потрібно, ми викрадемо їхніх дітей та виховаємо в нашій країні». Особливу увагу нацисти приділяли скандинавським країнам, зокрема Норвегії та Данії.

Норвежці, на думку ідеологів організації, були найближче до «арійських» ідеалів. Тому зв’язки есесівців з норвезькими жінками всіляко схвалювалися. Окупація Норвегії тривала довгих 6 років, за цей час офіційно народилося 12 тисяч дітей від німецьких солдатів. За неофіційними даними, їх було значно більше. В Норвегії діяла найбільша кількість філіалів «Лебенсборна» — 6 будинків матері, де жінки під доглядом та опікою народжували дітей від есесівців, та 3 будинки дитини, куди малюків можна було віддати на виховання.

Після закінчення війни діяльність «Лебенсборну» визнали злочинною. Довести факти злочинів важко — архіви організації в Німеччині та на інших територіях було знищено. Але в Норвегії вони частково вціліли. Тому доля дітей, народжених від нацистських окупантів, була похмурою — їх принижували, били, насильно забирали до спецінтернатів, вважали розумово відсталими.

Відомий випадок Пауля Гансена, чиєю матір’ю була норвезька прибиральниця, а батьком — офіцер Люфтваффе.Мати віддала його до «Лебенсборну» відразу після народження. Після війни він потрапив до спеціальної дитячої колонії, де тримали таких дітей, а потім — до психіатричної клініки. Вже у дорослому віці Гансен віднайшов свою біологічну матір, але вона не прийняла його і сказала, що він був такий не один.

Норвезькі діти «Лебенсборну» згодом об’єдналися та змогли відстояти свої права. Уряд країни був змушений офіційно в них перепросити, виплатити компенсацію та визнати їх «жертвами війни».

Програма «Лебенсборн». Церемонія нацистського «хрещення» чистокровних новонароджених. Фото: Bundesarchiv, Bild 146-1981-075-01 / CC-BY-SA 3.0

Сімейна драма Фріди

Батько Анні-Фрід Лінгстад, сержант СС Альфред Хаазе, після війни повернувся до своєї німецької родини. Мати Сюнні через цькування змушена була тікати до Швеції. Кажуть, що вона була учасницею «Лебенсборну», але це було не зовсім так.

Швидше за все, Сюнні народила доньку після бурхливого короткого роману з Хаазе. Про це свідчить факт, що Анні-Фрід народилася у листопаді 1945 року — вже після звільнення Норвегії. Сюнні боялася, що в неї відберуть дитину та відправлять до спецзакладу, тому після війни переїхала до Швеції разом з Анні та своєю матір’ю Агнітою Корнелією Марією Люнгстад. Невдовзі вона померла від ниркової недостатності — вихованням Анні займалася бабуся.

ABBA в Нідерландах, 1976 рік. Анні-Фрід Лінгстад перша ліворуч. Фото: Bert Verhoeff / Anefo / Nationaal Archief

За розповідями бабусі, Фріда вважала, що її батько загинув під час війни. Але насправді він жив у Німеччині, працював кондитером. Вперше вони зустрілися 1977 року завдяки молодіжному журналу Bravo. В інтерв’ю цьому журналу вже популярна тоді солістка сказала, що її батька звали Альфред Хаазе. Цю статтю побачив його син, і невдовзі Анні та Альфред зустрілися.

При зустрічі вона поставила батькові питання: «Що ви подарували мамі під час вашого першого побачення?». Хаазе відповів: «Пакунок картоплі». Цю відповідь знали лише Анні-Фрід та її бабуся. В окупованій Норвегії були проблеми з харчами, тому такий подарунок насамперед був проявом турботи.

Вони підтримували спілкування, але теплих взаємин між ними не склалося. Батько співачки помер 2009 року.

За іронією долі, 1992 року Анні-Фрід одружилася з німецьким князем Генріхом Руццо Рейсс фон Плауеном та отримала титул Її світлість принцеса Анні-Фрід Рейсс фон Плауен.

Автор: Дмитро Трус

Читайте далі про молодих хуліганів та неформалів Третього Райху.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter