Без віз до Австралії: Ціна, трансфер, правила поведінки

Сергій Ксаверов

До 1867 року Австралію відвідали понад 160 тисяч британських підданих. Квитки, харчування, спорядження видавали безкоштовно і примусово.

До 1787 року Британія відправляла злочинців в Америку, але жителі цієї заморської колонії проголосили незалежність і наполегливо попросили нікого до них більше не засилати. Відтоді небажані елементи відправляли у ще погано обжиту, але вже частково картографовану Австралію.

Уважно обираємо тур

Наприкінці 18 століття Британія пропонувала своїм підданим три варіанти туру: 7-річний, 14-річний і довічний. Потім з’явився тур на 10 років і його різновиди.

Вибір туру був ризикованою справою: помилка могла привести на шибеницю. Імперський кримінальний кодекс, названий пізніше «Кривавим кодексом», передбачав смертну кару за 220 видів правопорушень.

Охорона прибуває на судно для перевезення ув’язнених, 1821 рік. Ілюстрація: E. Tucker / Національна бібліотека Австралії
Смерть засудженого на судні для перевезення ув’язнених «Justitia». Ілюстрація: Національна бібліотека Австралії / nla.gov.au

7 років

Дрібні крадіжки, пограбування без насильства, пошкодження верстатів, двоєженство, дезертирство, шахрайство, зберігання краденого каралися семирічним терміном. Мало не 80 % всіх засланих потрапляли в Австралію саме за майнові злочини, переважно дрібні. Тих, хто крав майно на суму понад 10 пенсів, наприкінці 18 століття вішали.

Так, 11-річна лондонська жебрачка Мері Вейд забрала у дівчинки сукню і чепчик. 14 січня 1789 року її засудили до страти. Але сталося диво: король Георг III нібито зцілився від божевілля, і всіх засуджених до смерті жінок милістю монарха заслали в Австралію.

Мері Вейд помре 1859 року в Австралії, народивши 21 дитину. Сьогодні кількість її нащадків вимірюється десятками тисяч. Серед них – колишній прем’єр-міністр Австралії Кевін Радд.

14 років

До подорожі на 14 років часто засуджували за злочини семирічного рівня, вчинені з обтяжувальними обставинами. 14-річний термін також давали за підпали, розбійні напади, зоофілію, шахрайство, розкрадання у великих розмірах і святотатство (це були переважно крадіжки з церков).

68-річний Вільям Бонніл був єдиним засланим на 14 років в Австралію за «протиприродне порушення». До нього на обвинувачених за цією статею очікував смертний вирок, після – довічне ув’язнення. Бонніл здавав кімнату одностатевим парам, які прагнули усамітнитися. 29 серпня 1835 року в його апартаментах заарештують Джеймса Пратта і Джона Сміта. Їхнє повішання стане останньою стратою за гомосексуалізм в Англії. Бонніл помре 1841 року на острові Тасманія.

Тур довічний

Квиток в один кінець виписували переважно за насильницькі злочини: ненавмисне вбивство, завдання тілесних ушкоджень, зґвалтування. Так само карали конокрадство, контрабанду і фальшивомонетництво.

За повторні злочини, обтяжені поганим настроєм судді, довічний термін можна було отримати за що завгодно. Наприклад, 1831 року за крадіжку гребінця безстроково засудили 22-річного Джозефа Дениса. Він помре на дорожніх роботах через дев’ять років.

Перше плавання 11 кораблів з ув’язненими на борту відбулося 13 травня 1787 року під командуванням капітана Артура Філіпа. Ілюстрація: WAS

Чим розважити себе під час подорожі

Мандрівка через два океани в Австралію була довгою і важкою. На шляху судно кілька разів зупинялося для ремонту і поповнення запасів. Однак пасажири не витрачали час даремно.

Томас Бекет був засуджений за підробку грошей і вирушив до Австралії на судні «Шарлотта» у складі Першого флоту. Під час стоянки в Ріо-де-Жанейро капітан корабля зловив Бекета за збутом місцевим жителям фальшивих монет, виготовлених з ложок, ґудзиків, пряжок.

Здивувавшись майстерності злочинця, капітан попросив того зробити пам’ятну медаль про подорож. Бекет виготовив її після прибуття до Австралії зі срібного медичного лотка судового лікаря. Медаль «Шарлотта» – перший австралійський витвір мистецтва колоніального періоду. 2008 року Музей морської історії Австралії викупив його на аукціоні за $ 750 000. Бекета повісять через місяць після прибуття до Австралії за крадіжку продуктів.

Медаль «Шарлотта», виготовлена ​​фальшивомонетником Томасом Бекетом. Джерело: National Museum of Australia / nma.gov.au
Клаптева ковдра, зроблена ув’язненими ірландками 1841 року на шляху до Австралії. Джерело: National Gallery of Australia / nga.gov.au

1808 року Кросслі був радником губернатора Нового Південного Вельсу Вільяма Блая. Того самого капітана «Баунті», якого 1789 року збунтувала команда відправила в 6500-кілометрову подорож на шлюпці Тихим океаном. В Австралії Блай заборонив платити за роботу ромом, що знову став причиною бунту – Ромового. Це був єдиний випадок збройного захоплення влади в Австралії.

Не кидайте улюблену справу

Юриста Джорджа Кросслі вперше звинуватили в підробці документів 1796 року. Говорили, що він помістив до рота померлого священика муху і, оскільки «в тілі ще було життя», розписався на заповіті рукою померлого. Тоді йому вдалося вийти сухим з ​​води, але за два роки нагорода знайшла героя. Кросслі отримав 7 років за підробку письмових свідчень і вирушив до Австралії.

Шахрай примудрився провезти з собою векселі, перевів їх у готівку в Австралії і через підставних осіб купив землю. Незабаром з’ясувалося, що векселі підроблені, але на ув’язнених не можна було подавати до суду. Щоби кредитори могли переслідувати Кросслі за законом, уряд помилував його із забороною виїзду за межі Австралії. Авантюрист вийшов на свободу.

До смерті в 1823 році юриста ще чотири рази звинуватять в підробці документів і наданні неправдивих свідчень, розпродадуть його майно і знову відправлять в семирічне заслання. Кросслі помре в достатку, але з величезними боргами.

Заслані в Австралії, 1830 рік. Зображення: Державна бібліотека Нового Південного Вельсу

Знайомтесь з місцевими

1802 року Вільяма Баклі засудили до довічного заслання в Австралію за володіння краденим майном. В кінці 1803-го він утік в буш поблизу майбутнього Мельбурна.

За кілька місяців змарнілого втікача зустріли жінки-аборигенки – і впізнали в ньому свого небіжчика. У 22-річного Баклі в руках був спис, який він висмикнув із землі незадовго до цього. Він не знав, що аборигени так позначають могили. Жінки вирішили, що їхній родич повернувся до життя. Наступні 32 роки Баклі проживе з аборигенами, вивчить їхню мову, звичаї, одружиться і виростить доньку.

Зустріч з білими людьми станеться 1835 року. Вільям познайомиться з поселенцями, які стануть засновниками Мельбурна. Баклі не одразу згадає англійську мову. Отримавши помилування, він поїде до Тасманії, де проживе ще 20 років.

Втеча Вільяма Баклі. Зображення: Tommy McRae / Wikipedia
Поселенці зустрічають Вільяма Баклі. Зображення: Samuel Calvert / Державна бібліотека Вікторії
i

Близько 20 % сучасного населення Австралії – нащадки засланих. З 160 000 осіб, відправлених туди між 1787 і 1867 роками, ідентифікували 81 %. Їхня кількість постійно зростає.

Повертайтесь коли завгодно

Навіть засуджені до довічного заслання через кілька років могли подати прохання про помилування.

Дороті Хендленд засудили на 7 років заслання за неправдиві свідчення. 22 лютого 1786 року вона вирушила до Австралії на судні «Леді Пенрін» в складі Першого флоту. Їй було 82 роки. Вона повісилася на гілці евкаліпта на березі Сіднейської гавані, ставши першою самогубцею в колоніальній історії Австралії.

Такий фінал історії описав Роберт Гьюз в бестселері «Фатальний берег». Але документи свідчать, що через чотири роки Хендленд була помилувана і вирушила додому в Англію. Своє 90-річчя Дороті, можливо, зустріла вдома. Якщо пережила зворотну дорогу – настільки ж складну, як і подорож до Австралії.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter