Викрадена і вбита. Сімейна драма Хмельницького, яка змінила долю України

Павло Беліков / Іван Сіяк

Конфлікт двох немолодих чоловіків за дівчину-сироту, два її незаконних шлюби і ганебна смерть від руки пасинка. Цей кримінальний сюжет 17 століття відірвав Україну від Польщі і привів її до Росії.

В 1647-му, за рік до початку повстання проти Польщі, сотник Богдан Хмельницький ще живе на хуторі Суботів поблизу Чигирина (зараз це Черкаська область). Маєток отримано від польського короля Сигізмунда III, права на нього підтверджені наступним монархом Владиславом IV.

Як реєстровий козак, Хмельницький воював за Польщу проти Московського царства і Османської імперії. Два роки провів в турецькому полоні. Брав участь у повстанні запорізьких козаків проти Польщі, але своєчасно капітулював і не був покараний. Йому 52, на ті часи – старий на пенсії.

Але життя Хмельницького не назвеш спокійним: він ворогує з місцевим чиновником, таким же літнім підстаростою Даніелем Чаплинським. Той шукає можливості позбавити сотника володінь, щоби передати їх вельможному землевласнику.

Актор Єжи Боньчак в ролі Даніеля Чаплинського на зйомках фільму «Вогнем і мечем» за романом Генріха Сенкевича, 1997 рік. Фото: withfireandsword.tumblr.com

Перший шлюб Гелени – примушений

Під час одного з візитів на хутір Чаплинський зауважує симпатичну няню. Мотрона – сирота шляхетського походження. Родина Хмельницьких взяла її піклуватися про дітей Богдана та його першої дружини Ганни. Ганна померла, і тепер Хмельницький живе з Мотроною як з дружиною, невінчаний.

Поки господар у від’їзді, Чаплинський громить його хутір. Поляки жорстоко б’ють сина Хмельницького, викрадають зібраний хліб, худобу, документи на хутір і Мотрону. Підстароста спішно вінчається з нею за католицьким обрядом. Мотрона стає дружиною Чаплинського та отримує ім’я Гелена.

Хмельницький намагається судитися і навіть їде до короля до Варшави, але без документів не може довести свою правоту. Повертається в Україну з принизливою компенсацією у 150 злотих.

Чаплинський не залишає в спокої: Богдан ледве уникає покарання за звинувачення в підготовці бунту.

wife of khmelnytsky
Портрет Гелени Чаплинської. Н. В. Атамась. Музей Богдана Хмельницького в Чигирині / Богдан Хмельницький. Гравюра Вільгельма Гондіуса, 1651 рік. Europeana Collections

«Покірно просимо милостивого нашого пана та благодійника, щоби, взявши до уваги важкі і нестерпні наші образи, зглянувся над нами і зволив наказати нас, своїх підніжок, в біді рятувати і від панів чиновників та євреїв захищати, щоби з його милостивої ласки ми при своїх вольностях могли залишитися, і щоб бідний козак міг ще охочіше і хоробріше, не шкодуючи свого життя, боротися проти ворогів Речі Посполитої», – лист коронному гетьману Миколаю Потоцькому, написаний Хмельницьким від імені Війська Запорозького 13 березня 1648 року.

Другий шлюб Гелени – протизаконний

Втративши кохану жінку, Богдан з 15-річним сином Тимошем вирушає на Запорізьку Січ. Тут представники української еліти традиційно шукають притулку від переслідувань польських аристократів. Кожен сподівається вирішити свою проблему і повернутися на службу Польщі. Рядові козаки мріють про королівську платню. Ніхто на Січі ще не хоче великої війни і незалежності. Ніхто не підозрює, де опиниться Україна після розорення хутора Суботів.

Цього разу козаки отримують батіг замість пряника. Навесні на них рушило 30-тисячне військо, влітку – ще одне 40-тисячне. Але польські магнати сперечаються за право командування, дроблять свої сили, програють битву за битвою союзу українців Хмельницького і кримських татар Тугай-Бея: Жовті Води, Корсунь, Пилявці…

Між боями Богдан відправляє загін в Чигирин. Чаплинський втікає, покинувши дружину, і вона вінчається з гетьманом. Дозвіл на шлюб з нерозлученою католичкою при живому чоловікові Хмельницький отримує в Києві у патріарха Паїсія. У відповідь дарує тому шістьох коней і 1000 золотих монет.

Сімейне життя триває лише три роки. Козацька старшина і Тиміш Хмельницький не люблять Гелену: вважають її зрадницею, «ляшкою». Вплив мачухи на батька бісить сина.

Тиміш Хмельницький. Портрет невідомого автора. Фото: Wikipedia

«Кажуть, Хмельницький наказав дружину свою повісити за те, що виявлено перехоплені листи Чаплинського до неї про те, щоб вона всі цінності закопала в землю, а самого Хмельницького отруїла», – польське повідомлення, червень 1651 року.

Смертна кара без суду і слідства

Готуючись до нового походу, Хмельницький виявив, що в скарбниці бракує великої суми. Він думає, що гроші взяв Тиміш. Розслідування доводить непричетність спадкоємця. Хмельницький йде на війну, доручивши синові знайти винних.

19-річний Тиміш незабаром повідомляє батькові, що Гелена завела роман зі скарбничим і вкрала гроші. Не дочекавшись відповіді батька, він карає мачуху – в травні 1651 року вішає голою на в’їзді в родинний хутір Суботів. Подробиці про роздягання жінки перед смертю свідчать, що причиною ненависті Тимоша до неї могла бути прихована або нерозділена пристрасть.

Хмельницький був надзвичайно пригнічений звісткою про страту дружини. Це вважають однією з причин його поразки в битві під Берестечком.

Докази подружньої зради Гелени сучасним історикам не відомі.

Гелена Хмельницька, ймовірно, була похована на цвинтарі перед церквою св. Іллі в Суботові. Акварель: Т. Г. Шевченко «Богданова церква в Суботові», 1845 рік.
Vid Ilinskoy tserkvi v Subotove i razvalinyi doma Bogdana Hmelnitskogo
Зображення Іллінської церкви в Суботові на банкноті 2001 року. Фото: Wikipedia

Що було потім?

  • Тугу Богдана Хмельницького за Геленою, ймовірно, перебільшують. Її стратять навесні, а вже влітку гетьман одружується на вдовиці козацького полковника Ганні Золотаренко. Вона пережила Хмельницького принаймні на 14 років.
  • Даніель Чаплинський брав участь в низці польських кампаній і битв проти Хмельницького. Не був виданий гетьману всупереч його численним вимогам. Відомості про нього губляться після 1654 року.
  • Тиміш Хмельницький в 1652 році одружується з дочкою господаря Молдавії – Розандою. Задуманий Богданом династичний шлюб розірвано гарматним ядром восени 1653 року. Тиміш загинув, захищаючи престол тестя від військ чергового претендента.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter